reklama

Historický objekt gymnázia na Hollého opustili aj poslední študenti. Presťahujú sa na na Hliny

Počnúc novým školským rokom zostane objekt historickej budovy Gymnázia Jána Hollého na Hollého ulici v Trnave bez študentov. Posledných 150 z tých, ktorí v budove pôsobili, začne v septembri školský rok v priestoroch moderného komplexu Na hlinách.  Trnavský samosprávny kraj ako zriaďovateľ gymnázia rozšíril kapacitu budovy a realizoval výstavbu nadstavby s rozpočtovými nákladmi 1,5 milióna eur v priebehu tohto roku.

Budova gymnázia Na hlinách bola postavená na základoch nedokončenej stavby z osemdesiatych rokov

„Všetci žiaci a zamestnanci tak budú po piatich rokoch v jednom modernom objekte, čo prinesie úsporu finančných nákladov na prevádzku. Nadstavba budovy gymnázia bola zrealizovaná z Regionálneho operačného programu – Opatrenie Infraštruktúra vzdelávania s rozpočtom 1,53 milióna eur so spolupodieľnictvom TTSK vo výške päť percent. Rekonštrukcia a nadstavba prebiehali v roku 2010 počas plnej prevádzky školy s minimálnymi obmedzeniami vyučovania,“ uviedol Ivan Krajčovič z tlačového odboru samosprávneho kraja.

Aj naďalej trvá spor o vlastníctvo historickej budovy Gymnázia Jana Hollého v Trnave medzi TTSK a Arcibiskupským úradom v Trnave, hoci podľa Krajčoviča nástupom nového arcibiskupa Róberta Bezáka smeruje ku svojmu záveru.

„Obe strany sa dohodli, že nejde o spor medzi TTSK a Arcibiskupským úradom, ale ide o majetkový konflikt, ktorý je možne vyriešiť mimosúdnou cestou. Okresný súd v Trnave 25. septembra 2009 rozhodol preto na základe zhodného návrhu účastníkov konania o prerušení súdneho konania. Podľa platného listu vlastníctva bola budova majetkom bývalej Bratislavsko – trnavskej, v súčasnosti Trnavskej rímskokatolíckej arcidiecézy. V jeseni 2000 však vtedajší zriaďovateľ gymnázia, Krajsky úrad v Trnave, podal žalobu o určenie vlastníctva, pretože bol názoru, že k vydaniu tejto budovy do majetku arcidiecézy došlo nezákonne a nastala chyba pri aplikovaní zákona o reštitúciách majetku cirkvi,“ vysvetlil I. Krajčovič.
Trnavský samosprávny kraj sa stal účastníkom súdneho konania prechodom kompetencii v oblasti stredného školstva v roku 2004 ako žalobca druhého stupňa.

Historická budova gymnázia by mala slúžiť obom stranám, uvažuje sa o jej využití na akademické, mládežnícke či iné účely.

Ulož ako PDF
Napísal 15. júla 2010 10:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.