reklama

Historický objekt trnavského divadla sa dočká novej fasády zrejme ešte v tomto roku

Divadlo Jána Palárika v Trnave dostane novú fasádu. Stane sa tak zrejme ešte v priebehu tohto roka. Trnavský samosprávny kraj preinvestoval v objekte divadla vlani viac ako ako 340-tisíc eur.

Obnova hlavnej fasády historickej budovy Divadla Jána Palárika v Trnave je podľa slov hovorcu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Patrika Velšica naplánovaná na rok 2018. Pôvodne chcel kraj rekonštruovať objekt zvonka v priebehu minulého roka.

„Okrem výmeny okien je v tomto roku plánovaná rekonštrukcia hlavnej fasády zo strany námestia a vypracovanie projektovej dokumentácie na odvlhčenie budovy zo strany Divadelnej ulice,“ priblížil Velšic.

V rámci prípravných prác sa v minulom roku uskutočnil architektonicko-historický výskum a umelecko-historický výskum vrátane 3D zamerania celého objektu. Kraj má k dispozícii aj stanovisko Pamiatkového úradu SR Bratislava.


Divadlo Jána Palárika

Ilustračné foto

Ako doplnil P. Velšic, v priebehu roka 2018 kraj vypíše verejnú súťaž na dodávateľa, po jej ukončení a podpise zmluvy začne samotná realizácia rekonštrukcie hlavnej fasády.

Obnovu fasády zaplatí TTSK z vlastných zdrojov, v rozpočte je vyčlenených 200-tisíc eur.

Počas minulého roka sa uskutočnilo v objekte trnavského divadla viacero investičných akcií.

Okrem spomínaného architektonicko-historického a umelecko-historického výskumu či 3D zamerania objektov (spolu za takmer 30-tisíc eur), bol realizovaný reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie (9500 eur), uskutočnila sa výmena javiskovej podlahy (73 700 eur), modernizácia pohonu javiskového ťahu (26 300 eur), modernizácia pohonu točne vo veľkej sále (34 370 eur), prebehla aj rekonštrukcia sociálnych zariadení za 85 000 eur.

Výmena a repasovanie okien na vonkajšej fasáde budovy divadla prebehla na prelome rokov 2017 a 2018 s investičnými nákladmi takmer 80-tisíc eur.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvý krát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali Kotzebueho drámu Gróf Beňovský.

INFO:

26. 12. 1831 otvorenie budovy divadla
1869 – prvé uvedenie divadelnej hry v slovenskom jazyku
1907 – prestavba v rámci ktorej jednoduchú klasicistickú fasádu zo strany námestia vyzdobili v secesnom – neobarokovom štýle, pribudli nové vysoké okná, balkóny a v interiéri bola vytvorená reprezentačná zrkadlová sieň, ktorá sa zachovala dodnes 1948 – 1960 ďalšia rozsiahla rekonštrukcia budovy divadla /z pôvodnej budovy zostali iba obvodové múry. Železobetónová konštrukcia ko­pírovala pôvodný pôdorys, lóže neobnovili, ani cennú historickú výzdobu. Javisko prehĺbili, pridali veľký priestor na odkladanie kulís na pravej strane, namontovali točňu a ťahy.
1.1.1960 – zriadené Krajové divadlo v Trnave do ktorého boli delimitované dva súbory Dedinského divadla, Zriaďovateľom Západoslovenský krajský národný výbor
30.6.1965- ukončená činnosť Krajového divadla
1965 -1973 – Stála divadelná scéna – zriaďovateľom Okresný národný výbor Trnava
1.1.1974 – zriadené profesionálne Divadlo pre deti a mládež – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.4.1990 – zmena názvu na Trnavské divadlo – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.1.1997 – Trnavské divadlo – zmena zriaďovateľa – Krajský úrad Trnava
1.1.2002 – zmena názvu na Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Krajský úrad Trnava
2001-2003 – rekonštrukcia budovy divadla /výmena vykurovacieho systému, renovácia veľkej sály divadla, vybudovanie nového hracieho priestoru v suteréne divadla – štúdio
17.1.2003 – otvorenie štúdia
1.4.2002 – Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj
(Zdroj: TTSK)

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2018 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Historický objekt trnavského divadla sa dočká novej fasády zrejme ešte v tomto roku”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.