reklama

Trnavské divadlo odhalilo zrenovovanú čelnú fasádu. V budúcom roku chce kraj kompletne obnoviť Zrkadlovú sálu

Tesne pred Vianocami dokončili na objekte Divadla Jána Palárika rekonštrukciu čelnej fasády. Stavebné práce začali v polovici augusta 2018 a trvali približne štyri mesiace. Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý je zriaďovateľom divadla, tak pokračuje v postupnej komplexnej obnove historickej pamiatky.

„Obnove fasády predchádzala kompletná výmena okien. Rekonštrukcia fasády stála celkovo 195 – tisíc eur a nie je to posledná investícia do historického objektu,“ poznamenal Patrik Velšic z odboru komunikácie TTSK.

„Už začiatkom roka 2019 sa začne s prácami na odvlhčení z čelnej strany, ktoré bude stáť viac ako 22 – tisíc eur a v závislosti od počasia by malo byť hotové do konca apríla. Pokračovať sa bude aj v časti od Divadelnej ulice a v pláne je nová fasáda z tejto strany, čo by sa mohlo realizovať v ďalších rokoch. V roku 2019 sa začne príprava kompletnej rekonštrukcie Zrkadlovej sály. V zázemí divadla sa budúci rok plánuje rekonštrukcia šatní a sociálnych zariadení,“ priblížil Július Fekiač, riaditeľ Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

Obnovu fasády zaplatil kraj z prostriedkov vlastného rozpočtu.Zrekonštruovaná fasáda budovy trnavského divadla, 21. decembra 2018

Už počas roka 2017 sa v objekte uskutočnilo viacero investičných akcií.

Okrem architektonicko-historického a umelecko-historického výskumu či 3D zamerania objektov, bol realizovaný reštaurátorský výskum, uskutočnila sa výmena javiskovej podlahy, modernizácia pohonu javiskového ťahu, modernizácia pohonu točne vo veľkej sále a prebehla aj rekonštrukcia sociálnych zariadení.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvý krát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali Kotzebueho drámu Gróf Beňovský.

INFO:

26. 12. 1831 otvorenie budovy divadla
1869 – prvé uvedenie divadelnej hry v slovenskom jazyku
1907 – prestavba v rámci ktorej jednoduchú klasicistickú fasádu zo strany námestia vyzdobili v secesnom – neobarokovom štýle, pribudli nové vysoké okná, balkóny a v interiéri bola vytvorená reprezentačná zrkadlová sieň, ktorá sa zachovala dodnes 1948 – 1960 ďalšia rozsiahla rekonštrukcia budovy divadla /z pôvodnej budovy zostali iba obvodové múry. Železobetónová konštrukcia ko­pírovala pôvodný pôdorys, lóže neobnovili, ani cennú historickú výzdobu. Javisko prehĺbili, pridali veľký priestor na odkladanie kulís na pravej strane, namontovali točňu a ťahy.
1.1.1960 – zriadené Krajové divadlo v Trnave do ktorého boli delimitované dva súbory Dedinského divadla, Zriaďovateľom Západoslovenský krajský národný výbor
30.6.1965- ukončená činnosť Krajového divadla
1965 -1973 – Stála divadelná scéna – zriaďovateľom Okresný národný výbor Trnava
1.1.1974 – zriadené profesionálne Divadlo pre deti a mládež – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.4.1990 – zmena názvu na Trnavské divadlo – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.1.1997 – Trnavské divadlo – zmena zriaďovateľa – Krajský úrad Trnava
1.1.2002 – zmena názvu na Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Krajský úrad Trnava
2001-2003 – rekonštrukcia budovy divadla /výmena vykurovacieho systému, renovácia veľkej sály divadla, vybudovanie nového hracieho priestoru v suteréne divadla – štúdio
17.1.2003 – otvorenie štúdia
1.4.2002 – Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj
(Zdroj: TTSK)

Ulož ako PDF
Napísal 21. decembra 2018 16:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.