reklama

Začína obnova fasády trnavského divadla, práce dokončia v novembri

V centre Trnavy začína avizovaná obnova hlavnej fasády historickej budovy Divadla Jána Palárika. Aktuálne dodávateľská spoločnosť inštaluje na objekte lešenie. Stavebné práce majú trvať štyri mesiace.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) spúšťa avizovanú opravu poškodenej fasády na historickom objekte divadla.

Z verejnej súťaže vzišla konečná cena diela vo výške 176-tisíc eur s DPH. V zmluve s dodávateľom stavebných prác je stanovený termín dokončenia v novembri 2018, informoval hovorca TTSK Patrik Velšic.

V rámci prípravných prác sa v minulom roku uskutočnil architektonicko-historický výskum a umelecko-historický výskum vrátane 3D zamerania celého objektu. Kraj má k dispozícii aj stanovisko Pamiatkového úradu SR Bratislava.

Obnovu fasády zaplatí kraj z prostriedkov vlastného rozpočtu.


Montáž lešenia na fasáde budovy divadla, 14. augusta 2018

V rokoch 2017 a 2018 preinvestovala trnavská župa v Divadle Jána Palárika viac ako ako 340-tisíc eur.

Okrem spomínaného architektonicko-historického a umelecko-historického výskumu či 3D zamerania objektov (spolu za takmer 30-tisíc eur), bol realizovaný reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie (9500 eur), uskutočnila sa výmena javiskovej podlahy (73 700 eur), modernizácia pohonu javiskového ťahu (26 300 eur), modernizácia pohonu točne vo veľkej sále (34 370 eur), prebehla aj rekonštrukcia sociálnych zariadení za 85 000 eur.

Výmena a repasovanie okien na vonkajšej fasáde budovy divadla prebehla na prelome rokov 2017 a 2018 s investičnými nákladmi takmer 80-tisíc eur.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvý krát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali Kotzebueho drámu Gróf Beňovský.

INFO:

26. 12. 1831 otvorenie budovy divadla
1869 – prvé uvedenie divadelnej hry v slovenskom jazyku
1907 – prestavba v rámci ktorej jednoduchú klasicistickú fasádu zo strany námestia vyzdobili v secesnom – neobarokovom štýle, pribudli nové vysoké okná, balkóny a v interiéri bola vytvorená reprezentačná zrkadlová sieň, ktorá sa zachovala dodnes 1948 – 1960 ďalšia rozsiahla rekonštrukcia budovy divadla /z pôvodnej budovy zostali iba obvodové múry. Železobetónová konštrukcia ko­pírovala pôvodný pôdorys, lóže neobnovili, ani cennú historickú výzdobu. Javisko prehĺbili, pridali veľký priestor na odkladanie kulís na pravej strane, namontovali točňu a ťahy.
1.1.1960 – zriadené Krajové divadlo v Trnave do ktorého boli delimitované dva súbory Dedinského divadla, Zriaďovateľom Západoslovenský krajský národný výbor
30.6.1965- ukončená činnosť Krajového divadla
1965 -1973 – Stála divadelná scéna – zriaďovateľom Okresný národný výbor Trnava
1.1.1974 – zriadené profesionálne Divadlo pre deti a mládež – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.4.1990 – zmena názvu na Trnavské divadlo – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.1.1997 – Trnavské divadlo – zmena zriaďovateľa – Krajský úrad Trnava
1.1.2002 – zmena názvu na Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Krajský úrad Trnava
2001-2003 – rekonštrukcia budovy divadla /výmena vykurovacieho systému, renovácia veľkej sály divadla, vybudovanie nového hracieho priestoru v suteréne divadla – štúdio
17.1.2003 – otvorenie štúdia
1.4.2002 – Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj
(Zdroj: TTSK)

Ulož ako PDF
Napísal 14. augusta 2018 11:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

19 komentárov pre “Začína obnova fasády trnavského divadla, práce dokončia v novembri”

 1. 1
 2. 2
  ezechiel says:

  Je to tu sebranka!!! Trnavčania múdri, vzdelaní nemajú miesto. A mestský úrad je plný ľudí z dzedzín. Je to normálne? V Trnave na MÚ má byť Trnavčan, v Majcichove Majcichovčan, v Lopašove Lopašovčan, v Paderovcách Paderovčan. Každý doma. Všetko je to na hlavu.

  • 2.1
   Rezident says:

   🕵️ V tom bude problém nevyriešeného rezidentského parkovania. Dzedzinári na MsU.
   Títo dzedzinári by potom nemohli bezplatne parkovať na sídliskách.
   Takže rezidentské parkovanie len tak ľahko asi nebude. 👎

  • 2.2
   Juraj Fuzák says:

   Ty sa radis medzi tych mudrych? A nemas miesto? Pokial tvoje miesto zabera niekto hlupy “z dzedziny” tak si pekne neschopny a jedine co ti zostava je opustat sa na internete 😂😂

   • 2.2.1
    Aha ho says:

    O hlúpych píšeš len ty. Ezechiel nepísal nič o hlúpych.
    Na optiku poslanca JF sme si už zvykli…

    A keď si taký velice premúdry, ako je to s tým rezidentským parkovaním? Vo svojej odpovedi sa zameraj na Družbu a Prednadrazie.
    Na začiatku vášho vládnutia ste vytiahli mohutný transparent s cieľom vypracovania dopravnej a parkovacej štúdie (lebo tí pred vami to vraj neboli schopní urobiť). Končí volebné obdobie. Prosím podať správu o výsledku. Pán najmúdrejší poslanec by nám to mohol prezradiť.

    • 2.2.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Tusim vcera mali VMC Stred kde ludom prezentovali prvy model tohto parkovania na Podjavorinskej a tusim aj Vajanskeho. Rozhodne som neni najmudrejsi a ked chces aj dalej debatovat normalne tak sa prosim vyhni takemu stylu, nemam problem sa do neho prepnut okamzite.

    • 2.2.1.2
     Tim says:

     Materiál „Koncepcia rozvoja statickej dopravy v meste Trnava“ bol vypracovaný a zverejnený už cca pred 2 rokmi, obsahuje analýzu a návrhy. Môže byť ?

     • 2.2.1.2.1
      Juraj Fuzák says:

      Rezidentsky parking sa neda velmi spustit ako celok naraz, respektive da ale prisli by sme o velku cast parkovacich miest, kedze sa podla nasich zakonov moze vyberat parkovne iba na legalnych parkovacich miestach, v Cesku je to ine tam sa vybera v zonach. Tym ze by sa to zaviedlo ako celok, prisli by sme o plochy ktore este niesu oficialne parkoviska ale pouzivaju sa na parking, napriklad plocha na Starohajskej. Preto v kazdej MC boli respektive budu vytypovane miesta na nove parkovacie miesta a az nasledne sa tam moze rezidentsky parking zaviest. Taky priklad moze byt Lincianska, kde sa aj na poslednom MZ kvoli tomu schvalovala zmena UP na dvoch miestach. Rezidenstky parking je potrebny, urcite sa tomu mesto nevyhne ale niesme v stave aby sa to spustilo naraz.

      • 2.2.1.2.1.1
       Otázka says:

       Ešte ste vyhlasovali, že na základe výsledkov dopravnej a parkovacej štúdie začanete budovať parkoviská.
       Otázočka: aké parkoviská ste na základe tejto štúdie vybudovali?

       • 2.2.1.2.1.1.1
        Mišo Krippel says:

        Napríklad na Hlbokej žiadne. Hlavne, že sa parkuje aj na chodníkoch a mamičky s kočíkmi musia hľadať vhodnú medzeru medzi autami, aby dokázali zísť. A kto tam cez pracovný deň parkuje? No predsa zamestnanci daňového úradu a tí, čo nechcú zaplatiť pár centov za parkovanie na parkovisku pri poliklinike / pred daňovým.

        Odpoveď pánovi Fuzákovi (inšpirácia):
        1. “nelegálne” miesta treba zlegalizovať a dopravnými značkami určiť, kde sa parkovať môže (žlté čiary apod.)
        2. netreba to urobiť naraz, stačí postupne. Žiaľ, 4 roky prešli a nič sa nedialo. Žiaľ, nesplnený sľub občanom.

        • 2.2.1.2.1.1.1.1
         Juraj Fuzák says:

         Nelegalne miesta treba zlegalizovat…to je sice dobry napad ale znackami sa to robit neda. Legalne miesto musi byt vyznacene a musi mat nejaky rozmer, cize znacka nestaci.

         Ono sa to ani naraz spravit neda, robi sa to postupne. Je v poriadku argument ze sa ich mozno mohlo spravit viac, beriem. Otazka je za aku cenu, ked nebol k dispozicii ani len zakladny dokument ktory by hovoril o tom kolko kde miest je, kolko ich je moznych vytvorit atd..

         • 2.2.1.2.1.1.1.1.1
          fero says:

          Pan Fuzak aký je časový harmonogram na implementáciu parkovacej politiky a koľko to bude stáť. Sú niekde k dispozícii aj finančne prepočty nákladov a taktiež z príjmov z rezidencneho parkovania ?

        • 2.2.1.2.1.1.1.2
         Parking says:

         https://josephine.proebiz.com/en/tender/809/summary teraz sa sutazi parking na Lincianskej. Teraz daval primator aj mapku rozsierenia na prednadrazi a dalsia ma nasledovat druzba. Hotova by mala byt aj studia na Podjavorinskej.

     • 2.2.1.2.2
      fero says:

      Tim je tam k tomu uvedený aj časový harmonogram na implementáciu a finančná analýza ?

 3. 3
  Barto says:

  Dve teliatka sa ozvali.To ste chceli niekoho vyhodiť,kto nič nespáchal? Bartolimej ty si Kopunek?Si teplý

 4. 4
  Palárik says:

  pán Jofo, kdze je zverejnený 15 ročný audit dzivadla? Už sa urobil ?
  V júni sa akýsi audit v dzivadle robil a trval vraj až 2 hodziny. To čo za audit ?

 5. 5
  Nocne polucie says:

  Minulu noc som v polospanku zisiel z postele. Co to ? Co to suchoce ? Jaj ! Za dverami Kopunek ! Azda naozaj ? Ci len moje bludy ? Napijem sa radsej cistej vody . Otvorim chladnicku a. Jaj ?! Poor na mna vyskocil ! Preboha! Uz nebudem nic brat ! Su to moje bludy ? Je to sen ? Vazne uz nic neuzijem. Tie bludy ma raz dostanú !

 6. 6
  Heisenberg says:

  Navrhujem všetky komentáre pod článkom zmazať, všetko mimo tému.

  Pre Bartolomej:
  Spravte si spravodajský portál a tam si informujte o čom chcete, o témach ktoré Vám chýbajú. Tam potom môžete aj komentovať po “článkom”.

  Pre Palárik:
  To naozaj tu dávate do diskusie otázky županovi TTSK?

  Inteligentný človek čo dostal občiansky preukaz a je svojprávny by mal chápať nejaké elementárne veci fungovania spoločnosti. Niektoré tieto komentáre, čo sa pravdepodobne snažia byť vtipné alebo vyzývať k nejakým veľkým odhaleniam a občianskej aktivite pôsobia naozaj smiešne. Je to nedôstojný prejav dospelého človeka.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.