reklama

Postupná obnova Divadla Jána Palárika bude pokračovať rekonštrukciou zrkadlovej sály

Divadlo Jána Palárika v Trnave prešlo v nedávnej minulosti viacerými dôležitými investičnými akciami. Zriaďovateľ inštutúcie – Trnavský samosprávny kraj (TTSK) – vypísal v apríli verejnú súťaž na rekonštrukciu zrkadlovej sály.

Divadlo Jána Palárika prešlo v nedávnej minulosti po technickej a modernizačnej stránke viacerými dôležitými investičnými akciami.

Tou najviac viditeľnou bola obnova čelnej fasády v roku 2018 za takmer 200-tisíc eur, spojená s výmenou okien.

Aktuálne, na jar 2021, pripravuje trnavská župa komplexnú rekonštrukciu zrkadlovej sály na prvom poschodí. Predpokladná výška investície stanovená na základe projektovej dokumentácie je 540-tisíc eur s DPH, konečnú cenu zrejme znížia predložené ponuky uchádzačov v súťaži.

Financovanie investície zabezpečuje TTSK z vlastných zdrojov.

FOTO: Divadlo Jána Palárika

“Predmetom zákazky je obnova zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave. Na základe statického posudku nie je potrebné a nebude zasahované do nosných konštrukcií divadla. Obnova sály bude realizovaná umelecko – remeselným spôsobom v zmysle projektovej dokumentácie a stanovska Krajského pamiatkového úradu v Trnave,” uvádza trnavská župa v dokumente pre verejnú súťaž na zhotoviteľa rekonštrukcie.

Budova Divadla Jána Palárika v Trnave je zapísaná v Ústrednom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Rekonštrukcia sa dotkne dvoch priestorov. Sály s pôdorysnými rozmermi 16 x 8 metrov a výškou šesť metrov a priľahlého priestoru s výmerou 9,5 x 7 metrov a výškou 3,2 metra.

Lehota na predkladanie ponúk uplynie 4. mája 2021. Stavebné práce sa začnú po zdarnom ukončení súťaže a podpise zmluvy s víťazným uchádzačom. Trvať majú približne štyri mesiace.

Okrem už spomínanej obnovy fasády a kompletnej výmene okien sa uskutočnilo v ostatných rokoch v objekte trnavského divadla viacero investičných akcií.

Spomenieme reštaurátorský výskum, výmenu javiskovej podlahy, modernizáciu pohonu javiskového ťahu, pohonu točne vo veľkej sále, rekonštrukciu sociálnych zariadení či kamenného obkladu.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina.

Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvýkrát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali Kotzebueho drámu Gróf Beňovský.

Ulož ako PDF
Napísal 12. apríla 2021 10:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.