reklama

FOTO: Rekonštrukcia Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave za vyše pol milióna eur je úspešne ukončená

Trnavský samosprávny kraj ukončil komplexnú rekonštrukciu Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika. Stavebné práce v hodnote 548-tisíc eur trvali približne sedem mesiacov. Župa v ostatných štyroch rokoch investovala do najstaršej divadelnej budovy na Slovensku takmer dva milióny eur.

Zrkadlová sála v srdci historického centra Trnavy môže opäť slúžiť kultúrnym a spoločenským podujatiam. Priestor si pamätá množstvo významných podujatí, ktoré sú späté s históriou mesta aj regiónu. Rekonštrukcii predchádzal podrobný reštaurátorský a pamiatkový výskum, na základe ktorého bolo možné docieliť pôvodný výraz sály z roku 1907.

V rámci rekonštrukcie bola obnovená štuková výzdoba stien a stropov, zrenovované pôvodné podlahy, súčasťou rekonštrukcie bola aj inštalácia vzduchotechniky s klimatizáciou. Po obnove bude počas podujatí sprístupnený aj zrekonštruovaný balkón.

Sálu zdobia aj nové lustre, ktoré vyrobili na mieru podľa dobových fotografií z počiatku 20. storočia a sú prakticky totožnými replikami pôvodných lustrov. Tie zo Zrkladlovej sály odstránili počas rekonštrukcie v rokoch 1948 – 1960.


Zrekonštruovaná Zrkadlová sála

Obnovy sa dočkal aj salónik, ktorý je súčasťou sály, kompletne boli obnovené aj dvere a zárubne. V súlade s pôvodnou dispozíciou tiež v sále pribudol nový vstup, ktorý bol počas predchádzajúcej rekonštrukcie uzatvorený.

„Teším ma, že Zrkadlová sála po rekonštrukcii pôsobí v súlade so zámerom, teda vizuálne sa vrátila do obdobia z počiatku 20. storočia, no zároveň v sebe skrýva aj moderné prvky, ako je kvalitné ozvučenie či vzduchotechnika a klimatizácia. Priestor bude opäť plnohodnotne slúžiť pre organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

„Od roku 1907, kedy Zrkadlová sála uzrela svetlo sveta, sa stala epicentrom kultúrneho života v meste aj celom regióne. Našou úlohou je do tohto priestoru vrátiť významné udalosti verejného života. Preto obnovíme tradíciu Divadelného plesu a verím, že sála sa stane tým najreprezentatívnejším priestorom pre významné spoločenské akcie,“ uviedla riaditeľka Divadla Jána Palárika Zuzana Hekel.

Obnove Zrkadlovej sály trnavského divadla predchádzali v nedávnej minulosti aj ďalšie investičné akcie.

Obnovou a kompletnou výmenou okien prešla v roku 2019 čelná fasáda divadla z Trojičného námestia. Vzhľad fasády sa vrátil do prvej polovice 19. storočia tak, ako ju v roku 1831 navrhol staviteľ Bernard Grünn.

V roku 2021 bola časť fasády divadla zo strany Divadelnej ulice zrenovovaná a jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze. Tiež boli osadené historické repliky okien a drevených žalúzií, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou divadla.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

FOTO:Ulož ako PDF
Napísal 27. januára 2022 10:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.