reklama

Obnova fasády historickej budovy trnavského divadla bude pokračovať ďalšou etapou

Divadlo Jána Palárika bude pokračovať v komplexnej obnove fasády historickej budovy.

Trnavské divadlo vybralo na základe verejnej súťaže zhotoviteľa druhej etapy obnovy fasády z Divadelnej ulice.

Spomedzi štyroch uchádzačov zvíťazila ponuka bratislavskej spoločnosti Želiar, ktorá predložila v súťaži ponuku na 332-tisíc eur s DPH. Predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na 410-tisí eur s DPH.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Zámerom projektu je pokračovať v komplexnej obnove fasády Divadla Jána Palárika v Trnave. Čelná fasáda zo strany Trojičného námestia bola obnovená v roku 2018. Prvú etapu obnovy bočnej fasády zo strany Divadelnej ulice dokončili v roku 2020.

Druhá etapa, ktorá bola predmetom súťaže, sa skladá z obnovy fasády na veži divadelného povraziska a obnovy fasády v časti bývalého meštianskeho domu, ktorý je dnes súčasťou areálu divadla.

Súčasťou obnovy je rekonštrukcia divadelného protipožiarneho odvetrávacieho systému umiestneného v povrazisku.

Rekonštrukcia fasády trnavského divadla prebieha pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Trnava, ktorý vydal súhlasné stanovisko s predloženou projektovou dokumentáciou.

Trnavský samosprávny kraj ako vlastník budov a zriaďovateľ Divadla Jána Palárika začiatkom roka 2022 dokončil komplexnú rekonštrukciu Zrkadlovej sály, v minulých rokoch dostala budova kompletne nové okná, uskutočnila sa aj rekonštrukcia javiskovej podlahy, modernizácia pohonu javiskového ťahu, pohonu točne vo veľkej sále a prebehla aj obnova sociálnych zariadení.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta Bernarda Grünna radikálnou prestavbou rozsiahleho mestského hostinca U čierneho orla. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvýkrát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali hru nemeckého dramatika Augusta von Kotzebueho Gróf Beňovský.

Ulož ako PDF
Napísal 4. novembra 2022 10:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.