reklama

Obnova fasády historickej budovy trnavského divadla bude pokračovať ďalšou etapou

Divadlo Jána Palárika bude pokračovať v komplexnej obnove fasády historickej budovy.

Trnavské divadlo vybralo na základe verejnej súťaže zhotoviteľa druhej etapy obnovy fasády z Divadelnej ulice.

Spomedzi štyroch uchádzačov zvíťazila ponuka bratislavskej spoločnosti Želiar, ktorá predložila v súťaži ponuku na 332-tisíc eur s DPH. Predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na 410-tisí eur s DPH.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Zámerom projektu je pokračovať v komplexnej obnove fasády Divadla Jána Palárika v Trnave. Čelná fasáda zo strany Trojičného námestia bola obnovená v roku 2018. Prvú etapu obnovy bočnej fasády zo strany Divadelnej ulice dokončili v roku 2020.

Druhá etapa, ktorá bola predmetom súťaže, sa skladá z obnovy fasády na veži divadelného povraziska a obnovy fasády v časti bývalého meštianskeho domu, ktorý je dnes súčasťou areálu divadla.

Súčasťou obnovy je rekonštrukcia divadelného protipožiarneho odvetrávacieho systému umiestneného v povrazisku.

Rekonštrukcia fasády trnavského divadla prebieha pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Trnava, ktorý vydal súhlasné stanovisko s predloženou projektovou dokumentáciou.

Trnavský samosprávny kraj ako vlastník budov a zriaďovateľ Divadla Jána Palárika začiatkom roka 2022 dokončil komplexnú rekonštrukciu Zrkadlovej sály, v minulých rokoch dostala budova kompletne nové okná, uskutočnila sa aj rekonštrukcia javiskovej podlahy, modernizácia pohonu javiskového ťahu, pohonu točne vo veľkej sále a prebehla aj obnova sociálnych zariadení.

Budovu divadla postavilo v roku 1831 mesto Trnava podľa projektov architekta Bernarda Grünna radikálnou prestavbou rozsiahleho mestského hostinca U čierneho orla. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvýkrát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali hru nemeckého dramatika Augusta von Kotzebueho Gróf Beňovský.

Ulož ako PDF
Napísal 4. novembra 2022 10:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.