reklama

Divadlo ukáže obnovenú Zrkadlovú sálu verejnosti

Divadlo Jána Palárika v Trnave pripravuje na 19. marca 2022 podujatie, počas ktorého predstaví verejnosti zrekonštruovanú Zrkadlovú sálu. Otvorenie Zrkadlovej sály prinesie zaujímavý program s prehliadkami a koncertom klasickej hudby.

Zrkadlová sála prešla rekonštrukciou v priebehu druhej polovice minulého roka. Získala svoj pôvab z roku 1907, obnovili pôvodný reprezentatívny vstup, zrenovovali zachovalú parketovú podlahu. Sálu zdobí cenná výzdoba stien a stropov, osvetľujú ju nové lustre, verné repliky pôvodných.

Vďaka investícii Trnavského samosprávneho kraja však môže konkurovať aj moderným priestorom.

Celá sobota 19. marca bude venovaná sprístupneniu Zrkadlovej sály verejnosti. Ako prvé počas dňa divadlo pripravilo komentované prehliadky, ktoré účastníkov vrátia na prelom 19. a 20. storočia.

Históriou nielen budovy, ale aj Trnavy návštevníkov prevedú kunsthistorik a architekt Ing. Arch. Peter Hudák a PaedDr. Simona Jurčová zo župného Západoslovenského múzea. Peter Hudák viedol tím obnovy a má bohaté vedomosti o histórii celej budovy divadla. Simona Jurčová je autorkou viacerých kníh o minulosti Trnavy a znalkyňou Trnavy a života Trnavčanov.


Zrekonštruovaná Zrkadlová sála

FOTO: trnava-live.sk

„Prehliadky spestria aj žiaci Súkromného tanečného konzervatória Dušana Nebylu, ktorí návštevníkom predvedú klasický viedenský valčík. Spolu s reprodukovanou hudbou zo začiatku 19.storočia nás prenesú v čase a vytvoria nezabudnuteľný zážitok z čias najväčšej slávy sály Pannonia,“ uviedla na margo prehliadok Lucia Turňová, marketingová riaditeľka divadla. Prehliadky sa uskutočnia trikrát o 13., 14. a 15. hodine a divadlo ich ponúkne bezplatne, nutná je len rezervácia v pokladni.

Večerný program sa bude opäť niesť v téme minulých dôb. Šesť umelcov hudobného telesa Solamente naturali svojou tvorbou vráti divákov do starej Trnavy a zahrá hudbu z archívov nášho mesta.

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali, ktorého zakladateľom a umeleckým vedúcim je huslista Miloš Valent, vznikol v roku 1995 ako flexibilná kombinácia umelcov rôznych odborností, ktorí sa chceli venovať interpretácii hudby 17. a 18. storočia na historických nástrojoch.

Koncert s názvom Musica Tyrnaviensis, výber skladieb z archívov Trnavy je určení pre pozvaných, ale aj pre divákov, ktorí si vstupenku môžu zakúpiť online alebo v pokladni divadla. Každý z hostí si odnesie aj limitovanú risografiku Zrkadlovej sály, ktorú pripravilo divadlo v spolupráci s umelcom Jánom Balážom a štúdiom CUBE.

Risografická tlačiareň používa farby vyrobené z vody a olejov zo sóje a ryže, ktoré nanáša pomocou matrice z banánových šupiek s jemnými odchýlkami. Drobná nepresnosť tlače robí z každého výtlačku originál. Risografiku pre divadlo vytlačil Risko print kolektív z Trnavy.

Počas otvorenia umiesti divadlo v priestore Zrkadlovej sály časovú schránku, ktorá prenesie dôležitý odkaz budúcim generáciám.

„Uvedomili sme si, že vraciame sálu do jej podoby spred vyše sto rokov. Možnože to bude trvať rovnako dlho, kým ju opäť niekto bude rekonštruovať. A preto by sme chceli tejto budúcej generácii zanechať svedectvo o dobe, v ktorej sme sálu otvárali my – doby pandémie, vojnového konfliku, doby v ktorej veľmi potrebujeme kultúru,“ povedala riaditeľka divadla Zuzana Hekel.

S uložením dát na médium, ktoré prežije aj stovky rokov, pomohla divadlu spoločnosť Piql Slovakia, ktorá ponúka unikátne riešenie pre dlhodobú archiváciu cenných dát.

„Problém dlhodobého uchovávania digitálnych údajov je komplexný a je dôležité zachovať cenné dáta tak, aby boli čitateľné a prístupné,“ priblížil Ladislav Hodinka, CEO Piql Slovakia.

„My v Piql ponúkame zásadne odlišný spôsob archivácie dát, unikátne prepojenie vizuálneho a digitálneho sveta. PiqlFilm vnímam ako dátový airbag a hlavnou myšlienkou je zostať v kontakte aj v budúcnosti odkazom pre ďalšie generácie.“

Technológia ukladania dát na piqlFilm je veľmi podobná QR kódu vo vysokom rozlíšení a umožňuje zaznamenanie digitálnych aj analógových dát. Filmový pás so životnosťou viac ako 500 rokov je spoľahlivou voľbou, zaručuje dlhovekosť a keďže údaje na filme nie je možné meniť či prepisovať, dáta sú extra bezpečné. Čo sa týka odolnosti, piqlFilm presahuje všetky dostupné médiá na trhu a ako jediný obstál v skúške aj proti rádioaktívnemu žiareniu.

„Veríme, že to bude nezabudnuteľný deň, ktorí zanechá v našich návštevníkoch podobné pocity, aké zažívali prví hostia, ktorí v roku 1907 vkročili do Zrkadlovej sály. Srdečne pozývame všetkých nadšencov histórie, architektúry, fanúšikov klasickej hudby a najmä všetkých Trnavčanov, ktorým sála opäť bude slúžiť ako miesto pre tie najvýnimočnejšie chvíle,“ uzatvorila Zuzana Hekel.

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2022 10:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.