reklama

Gymnázium Jána Hollého v Trnave oslavuje storočnicu

Gymnázium Jána Hollého v Trnave oslavuje storočnicu. Pri tejto príležitosti sa v Divadle Jána Palárika uskutoční 19. novembra 2019 slávnostná akadémia.

Škola má vyše tristoročnú históriu. Pred sto rokmi rokmi – v roku 1919 – bol československý ústav bývalého maďarského klasického gymnázia zmenený na reálne gymnázium a výnosom Ministerstva školstva a národnej osvety pod čís. 19606 pomenovaný plným titulom: Československé štátne reálne gymnázium Jána Hollého.

Počas jedného storočia prešlo gymnázium rôznymi zmenami a dnes je z neho moderná škola.

Pri príležitosti osláv storočnice vydali aj pamätnú medailu a publikáciu 100 rokov Gymnázia Jána Hollého, ktorej autorkou je Eva Starnová.


Nová budova gymnázia, v ktorej škola pôsobí od roku 2005

Z histórie Gymnázia J. Hollého

Dňa 5. mája 1919 bol československý ústav bývalého maďarského klasického gymnázia zmenený na reálne gymnázium a výnosom Ministerstva školstva a národnej osvety pod čís. 19606 pomenovaný plným titulom: Československé štátne reálne gymnázium Jána Hollého.

Čestný názov po Jánovi Hollom niesla škola do roku 1940.

Počas 2. svetovej vojny názov školy zanikol. Prešlo 25 rokov, kým 16. decembra 1965 pri príležitosti 180. výročia narodenia Jána Hollého bol škole prinavrátený čestný názov.

V roku 1990 sa škola rozdelila na dve ustanovizne a zostalo v nej 20 tried.

V roku 1994 bolo zriadené a zaradené do siete s povolením Ministerstva školstva Slovenskej republiky osemročné gymnázium.

V roku 2005 sa Gymnázium Jána Hollého presťahovalo do nových priestorov, do budovy Na hlinách 30.

V roku 2015 gymnázium otvára triedy s bilingválnym štúdiom v anglickom jazyku.

Zaujímavý bol aj osud budovy Gymnázia Jána Hollého. V roku 1991 si uplatnila cirkev reštitučný nárok na budovu na Hollého 9.

Bolo nevyhnutné okamžite začať riešiť nové moderné umiestnenie školy.

Škole sa podarilo získať peniaze na dostavbu novej budovy na sídlisku Na hlinách, kde vyrástla moderná budova. V roku 2005 sa do nových priestorov presťahovalo dvadsať tried. Ďalších päť rokov pôsobilo gymnázium súčasne v novej aj starej budove.

Posledných 150 študentov sa zo starého gymnázia presťahovalo do novej budovy po dokončení ďalších učební a priestorov v septembri 2010.

„S trochou nostalgie sme sa lúčili so starou renesančnou budovou, s vôňou líp a historickým centrom nášho mesta. Čakala nás však nová moderná budova, a tak sme si rýchlo zvykli. Onedlho sa vďaka eurofondom dostavalo ďalšie podlažie a k 20 triedam pribudlo aj 12 tried zo starej budovy. Do nového príbytku sme si doniesli aj dobrého ducha starej školy v podobe busty Jána Hollého. A dvor novej školy už teraz krášlia mladé lipky,“ spomína Ľudovít Vanek, ktorý bol takmer dve desaťročia riaditeľom školy.


Stará budova gymnázia v centre mesta

FOTO: archív GJH

Ulož ako PDF
Napísal 12. novembra 2019 15:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.