reklama

Pred trnavskou katedrálou chcú umiestniť ďakovnú tabuľu emeritnému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi

AKTUALIZOVANÉ 8. decembra 2020

Poslanci mestského zastupiteľstva odhlasovali 8. decembra návrh 2. viceprimátora Tibora Pekarčíka o stiahnutí materiálu z rokovania. “Dostali sme list od Trnavskej arcidiecézy. Tento materiál si prerokujeme ešte s nimi a budeme ho riešiť neskôr,” vysvetlil Pekarčík.

Občianske združenie Kampanila so sídlom v Bratislave požiadalo mesto Trnava o súhlas s použitím pozemku pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa za účelom umiestnenia ďakovej tabule emeritnému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi.

Bronzová tabuľa vo veľkosti približne 30×30 cm má byť inštalovaná pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa na Univerzitnom námestí v Trnave, konkrétne na zatrávnenej ploche v severozápadnej časti námestia, niekoľko metrov od sochy Jána Pavla II.

“Tabuľa bude osadená tak, aby pri jej čítaní bola v zornom uhle katedrála – pri západnom okraji zatrávnenej plochy. Ukotvená bude do subtilného základu, oproti rovine povrchu môže byť mierne zošikmená,” uvádza sa v dôvodovej správe k materiálu o výpožičke pozemku, o ktorom majú hlasovať mestskí poslanci v utorok 8. decembra 2020.


Arcibiskup Bezák počas sv. omše v trnavskej Katedrále, 1. júla 2012

Osadenie ďakovnej tabule má byť riešené tak, aby nebola ohrozovaná možným poškodením pri kosení a súčasne jej výškové osadenie nepoškodzovalo mechanizmus kosačky.

Na tabuli má byť uvedený text: „S vďakou arcibiskupovi Mons. RÓBERTOVI BEZÁKOVI, 2009 – 2012, A.D. 2020“.

Na tému osadenia ďakovnej tabule hovoríme so štatutárkou OZ Kampanila

Ešte pred zverejnením oficiálnych materiálov do zastupiteľstva, ako aj bližších informácií spojených s týmto zámerom, sme oslovili Občianske združenie Kampanila, ktoré požiadalo mesto Trnava o súhlas s použitím pozemku za účelom umiestnenia ďakovej tabule. Odpovede na naše otázky za združenie nám poslala PhDr. Mgr. Alena Heřmánková, štatutárka OZ.

Aké sú dôvody, pre ktoré sa OZ Kampanila, rozhodla umiestniť v Trnave ďakovnú tabuľu Mons. Bezákovi?
– Napriek tomu, že pán arcibiskup Mons. Róbert Bezák je spojený s Trnavou len krátke tri roky, zanechal v životoch mnohých Trnavčanov hlbokú stopu a jeho duchovnou službou pozitívne ovplyvnil životy mnohých.
Rozhodne sme proti stavaniu pomníkov žijúcim osobnostiam. Týmto smerom vôbec neuvažujeme. Naša iniciatíva je motivovaná úplne inak. Chceli by sme len – za všetkých vďačných nemenovaných ľudí – vyjadriť vďaku za vyššie spomenuté dobrá, ktoré vzišli z pôsobenia pána arcibiskupa Bezáka v Trnave. Veď vyjadriť vďaku sa patrí človeku, kým žije. A preto ďakujeme teraz, kým je čas.

Aká je vaša predstava o vizuálnej stránke ďakovnej tabule, kde by mala byť umiestnená?
– Tabuľa je veľmi jednouchá, je na nej len S vďakou arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi, 2009 – 2012, A.D. 2020. Pri jej realizácii sme postupovali presne podľa požiadaviek MsÚ uvedených v predbežnom súhlase s tabuľou zo dňa 16. 4. 2019: aby bola vyhotovená z bronzu (tabuľa je bronzová) a aby bola spracovaná na zodpovedajúcej výtvarnej úrovni (jej autorom je vysokoškolský profesor, sochár). Mesto nás tiež informovalo o tom, že si máme zabezpečiť stanovisko Krajského pamiatkového úradu v Trnave k osadeniu tabule. Aj tento bod sme splnili a dňa 25. 6. 2020 nám Krajský pamiatkový úrad v Trnave vydal kladné stanovisko. Uvádza v ňom, že ďakovná tabuľa bude umiestnená na okraji zatrávnenej plochy pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. S Krajským pamiatkovým úradom v Trnave i s autorom tabule sme dlho a citlivo hľadali vhodné miesto tak, aby tabuľa nijako nerušila ani umelecký zámer autora sochy Jána Pavla II., ani historický charakter celého priestoru. O umiestnenie tabule v priestore pred katedrálou sme žiadali preto, lebo práve tento chrám sa najviac spája s pôsobením pána arcibiskupa.

Máte stanovený nejaký aspoň približný časový horizont, kedy by ste chceli tabuľu osadiť?
– Ak by sa to podarilo, radi by sme boli, keby to bolo na jar 2021.

Je s touto snahou združenia oboznámený Mons. Bezák?
– Celá iniciatíva vznikla bez jeho vedomia, takže nemal možnosť zaujať k nej postoj.

Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana informoval listom arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Mons. Róberta Bezáka o jeho odvolaní na konci júna 2012. Róbert Bezák túto správu zverejnil počas sv. omše 1. júla v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

Trnavským arcibiskupom bol tri roky, od júna 2009 a počas svojho pôsobenia si získal množstvo obdivovateľov a priaznivcov.

V reakcii na odvolanie R. Bezáka sa uskutočnilo nielen v Trnave viacero akcií na jeho podporu, vrátane otvoreného listu vtedajšiemu pápežovi Benediktovi XVI., v ktorom veriaci žiadali o osobné vypočutie odvolaného trnavského arcibiskupa, zváženie jeho ďalšieho pôsobenia, prípadne jeho rehabilitáciu.

Dodnes sa tak nestalo. Róbert Bezák zotrval po svojom odvolaní isté obdobie v kláštore v Taliansku, pôsobil ako učiteľ náboženstva a venoval sa aj publikačnej činnosti.


Takto má vyzerať ďakovná tabuľa po inštalácii

Vizualizácia: OZ Kampanila, Zdroj: Mesto Trnava

VIDEO: R. Bezák oznamuje veriacim svoje odvolanie

Ulož ako PDF
Napísal 2. decembra 2020 11:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

22 komentárov pre “Pred trnavskou katedrálou chcú umiestniť ďakovnú tabuľu emeritnému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi”

 1. 1
  Kocur says:

  Podporujem túto myšlienku!

  • 1.1
   Parva Roma says:

   Akoby v Trnave iní arcibiskupi a kardináli nepôsobili…

  • 1.2
   Zajac says:

   Ja nepodporujem túto myšlienku.
   Akési bratislavské občianske združenie nech si tabule dáva vo svojom meste v Bratislave alebo v Čechách, keďže je toto o.z. napojené na ČR.
   A prečo nenavrhli tabulu pre iných biskupov alebo arcibiskupov, ktorí v Trnave pôsobili s výrazným prínosom ?

   • 1.2.1
    Q7 says:

    Neboli dosť liberálni a nešli na ruku slniečkárom,nechodili po Pohodách a nemali clanky u smetiarov.Kto trochu premýšľa vie si spočítať odkiaľ fúka vietor.

 2. 2
  hokejista says:

  Predovšetkým by mal mať v Trnave postavenú sochu Juraj Selečéni Pohronec, záchranca Európy. Arcibiskup Uhorska, diplomat, nástupca Petra Pazmáňa. Mecenáš v pravom slova zmysle. On snáď by mal mať sochu v každom kresťanskom meste v Európe. Jedna z ulíc mesta npr. Hlavná by mala mať názov ulica Juraja Selečéniho, tak významný človek to bol. To by bol máš príspevok k súťaži o Európske mesto kultúry.

 3. 3
  Libor says:

  Tento pán liberálny ,kontroverzný bývalý biskup nech je tam ,kde je,nikto neni na neho zvedavý.Nech si ho vyvesí denník,alebo sme do centrály.

 4. 4
  Majo says:

  Tak teraz tu budeme pocuvat kto vsetko by mal mat pamatnu tabulu. Nie som proti, isto pan Bezak nebol jedinym, ktory pre toto mestona jeho obyvatelov vykonal dobre skutky.
  Napr. pan hokejista co ste urobili pre to, aby bola v nasom meste pamiatka na Seleceniho? Lebo ak by bol takyto navrh, ja urcite hned nebudem vypisovat ze naco je to dobre a poctu by mal dost ten alebo onen.
  Parva, vy ste sa ako pricinili o to, aby “ini kardinali a arcibiskupi” mali pamatnu dosku, nieco? Ved preco nie, ja som za.
  Toto je typicke, ze niekto chce nieco urobit a hned ho idu ludia zadupat do zeme.

  • 4.1
   hokejista says:

   Moja skúsenosť je že ľudia ktorí rozhodujú o živote v meste chodia pravidelne na túto stránku. Budovanie Južnej brány, vyzdvihovanie Trnavských hradieb ktoré neboli nikdy dobyté, naznačuje ich záujem o históriu v našom meste, zamysleniu nad vyzdvihnutím tohto velikána našich dejín pôsobiaceho aj v Trnave. Trnavu nič tak nezviditeľnilo ako Trnavská univerzita, Peter Pazmáň a Ján Selečéni. Zachránil našich predkov pred porobou Osmanskou ríšou. Zachránil Európu a Viedeň pred dobitím osmanskou ríšou a postupom vojsk smerom na Paríž a ďalej do západnej Eueópi.

   • 4.1.1
    Parva Roma says:

    Aj napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. Neskôr nasledovalo nešťastné obsadenie Trnavy českými husitami a veľkému náporu museli mestské hradby čeliť v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali ale boli mimoriadne zdevastované.

   • 4.1.2
    socha says:

    hokejista mýliš sa vo všetkom.
    Trnava vznikla v roku 2014 príchodom dlhoročného zamestnanca Smeru SD
    Zlepšila sa hlavne doprava. Od čias prvej konskej železnice sme prešli do éry cyklochodníkov slúžiacich asi 5% obyvateľom aj to iba v lete.
    Cez zimu sa môžu využívať ako trate pre bežkárov na lyžiach.
    Kašľať na mamičky s kočiarmi a seniorov tí nech sú doma a kukajú na vodcov fejsbúk.
    Ja navrhujem sochu smutného bicyklistu

 5. 5
  jano says:

  To kto má v Trnave sochu, alebo je po ňom pomenovaná ulica, sú komunálne politické rozhodnutia, preto každý dobrý kresťan mal už pár rokov po smrti svoju ulicu. Zároveň sa zabúdalo na historické osobnosti Trnavy, ktoré by si to tiež zaslúžili… Ludovít I., Belluš, Hajmássy, Jelínek, Wetzler, Mrva, …

 6. 6
  palo says:

  Bezák je v poriadku.

  Ja by som navrhoval aj pomenovania a pamätné tabule pre tých ktorí Trnave uškodili. Tieto tabule by sa umiestňovali na ohyzdy a nelegálne skládky ktoré prznia kráľovské mesto.
  Treba začať betónovou opachou na trojičnom námestí, kde navrhujem osadiť tabuľu s “poďakovaním” KSS za tento dekadentný socialistický realizmus vsadený do historického centra

  • 6.1
   NevecGdo says:

   S tym suhlasim.

   Nastastie sme nedopadli, ako mensie slovenske mesta, kde bolsevik meste centrum uplne zbural a socialisticky zrealizoval a dobudoval.

 7. 7
  Tabuľa says:

  Neprajníci sa boja, že Bezák bude mať tabuľu. A oni nie.
  Bol osobnosťou. Nebol kostlivcom. Tabuľu si zaslúži.
  Jeho degradácia nabudila ľudí okrem SR minimálne v Čechách a Rakúsku. Miestne politbyro len sväto vyvracalo oči stĺpkom do nebies.

 8. 8
  Adriana says:

  Nesúhlasím s osadením uvedenej tabule. Bývalý pomýlený arcibiskup Bezák si ju určite nezaslúži. Iba choré ovce idú za chorým pastierom…

 9. 9
  NevecGdo says:

  Pre choreho kazdy chory.
  A to som ho stretol raz a nie v kostole.

 10. 10
  Peter says:

  Bezák urobil značné škody Cirkvi. Niet mu za čo ďakovať. Takáto tabuľa nemá zmysel.

 11. 11
  Karol says:

  Určite nepodporujem osadenie ďakovnej tabule arcibiskupovi Bezákovi. Najvyšší predstavitelia cirkvi i vo Vatikáne majú určite viac informácií, vedomostí i historický nadhľad a oni odporučili riešiť situáciu tak, že biskup Bezák bol presunutý na iné úlohy. Väčšina veriacich toto rozhodnutie vítala a víta

  • 11.1
   Vnímanie says:

   Karol-ko, choď sa hanbiť do kúta za to, čo píšeš.

  • 11.2
   Zjav says:

   Kto tie scestnosti poslal do Vatikánu? Či chceš naznačiť, že tie akože najsprávnejšie informácie sa tam len tak zjavili?

   Skrývať sa za Vatikán je ďalšia bohapustá faloš!!!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.