reklama

Veriaci dnes vyjadria verejnú podporu odvolanému arcibiskupovi

Veriaci vyjadria v pondelok 2. júla 2012 od 18. hodiny podporu a vďaku odvolanému arcibuskupovi Trnavskej arcidiecézy Mons. Róbertovi Bezákovi. Pod oknami jeho bytu plánujú položiť kvety vďačnosti.

Spontánna akcia sa uskutoční na Námestí sv. Mikuláša pri Bazilike sv. Mikuláša (hrubý kostol).

Podporu a solidaritu s Róbertom Bezákom môže vyjadrovať verejnosť aj prostredníctvom internetovej petície na portáli občianskeho denníka Changenet.

Obraciame sa na predstaviteľov Katolíckej cirkvi, aby objasnili a jasne pomenovali dôvody súvisiace s odvolaním trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka. Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam, nemôžeme skryť, že tento spôsob nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje tak veriacich, ako aj spoločnosť,” uvádza sa v texte, ktorý zverejnil petičný výbor.


Odvolaný arcibiskup R. Bezák

Svojím menom vyjadrujeme podporu Róbertovi Bezákovi, ktorého si vážime pre jeho schopnosť skĺbiť náboženskú tradíciu so životom v 21. storočí, teologickú fundovanosť i ľudskosť, ktoré priniesli oživenie viery v Trnavskej arcidiecéze. Je nám ľúto, že nevysvetlenými právnymi krokmi sa dostal do horšieho postavenia ako mnohí, ktorí vytvorili skutočné problémy,” pripomínajú zakladatelia petície Ján Matejka, Alena Heřmánková a Miloš Papcun.

Petíciu adresujú apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi a predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému.

Odvolanie Bezáka z úradu v pondelok 2. júla oficiálne potvrdila aj Konferencia biskupov Slovenska. Dôvody odvolania neuviedla.

Ulož ako PDF
Napísal 2. júla 2012 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Veriaci dnes vyjadria verejnú podporu odvolanému arcibiskupovi”

 1. 1
  Matúš Kulich says:

  Svätý Otec vie, čo robí. Prestaňte spisovať hlúposti a stavať sa do pozície autority v Cirkvi. Takéto veci sa nerobia len tak, musí na to byť nejaký vážny dôvod. A vy nemusíte o všetkom vedieť, čo si myslíte, že kto ste? A pokiaľ ide o arcibiskupa, myslím, že nebol z tých, čo by prispievali k dobru Cirkvi na Slovensku.

  • 1.1
   hammer says:

   Presne tak, ľudia! Ako si vôbec dovoľujete zastávať sa človeka, ktorý priniesol svetlo a teplo do myslí a sŕdc tisícok, ktorý otvoril kostoly, bol transparentný a úspešne menil veci okolo seba k lepšiemu?!
   Cirkev predsa musí byť tmavá, tajomná, tajnoskárska, nepriateľská a uzavretá voči okolitému svetu!
   Stredovek náš vzor, za vlastný názor patrí smrť!
   A vôbec, čo sa ovečky staráte, odpálil nás od čiernych zdrojov peňazí, tak bol po zásluhe potrestaný. Skloňte hlavy, držte ústa a krok…

  • 1.2
   anton says:

   matus, ak si bol vcera na tej omsi, kde sa mons. Bezak vyjadroval k tymto udalostiam (alebo si aspon videl video z tej omse) tak tam to jasne bolo povedane p. arcibiskupom – “hlavne ho dobre informujte” povedal. A myslim, ze na zaklade informacii, ktore sa mu dostali sa stalo to, co sa stalo. Samozrejme, co to bolo tazko povedat. Resp. akym stylom to bolo svatemu otcovi podane. Samotny sv. otec nemusi niest ziadnu vinu na tom co sa stalo, pokial mu (z nejakych pricin) boli podane divne, nepravdive alebo prekrutene informacie…

  • 1.3
   vladim@atlas.sk says:

   Toto som už niekedy počul od boľševických pohlavárov. Stalin večne živý, so Sovietským zväzom na večné časy ZSSR náš vzor. Mali sme prejaviť naprostú poslušnosť. Veď Tí tam hore vedia čo robia a robia to v prospech občana. Som zhrozený že po rokoch už nie boľševici ale cirkev zavádza tieto podlé praktiky. Chrániť udavača a zlodewja a priam skatovat čestného človeka zo strany pápeža je precedens. Katolícka cirkev na čele s Vatikánom sa nepoučili z prešlapov, ktoré v minulosti napáchali. Pedofília kňazov, pranie špinavých peňazí vatikánskou bankou, mafianský spôsob riadenia cirkvi ochrane zlodejov a udavačov absolútne nepriláka do cirkevného košiara nové ovečky. Práve naopak, odídu z neho aj tí veriaci, ktorí tam ešte zostali. Ak chce cirkev aj naďalej byť čo i len trocha atraktívna, musí vo svojích radoch riadne prevetrať a prestárlich dedov-biskupov na čele s pápežom poslať do zaslúženého dôchodku a namiesto nich do vedúcich funkcií dosadiť mladších kňazov , ktorím bude česť a spravodlivosť prednejšia než peniaze.

 2. 2
  Patrik says:

  Neprináleží mi komentovať ani dôvody vymenovania otca Róberta Bezáka Sv. Otcom Benediktom XVI., ani dôvody jeho odvolania. Zamerám sa na povedané za posledne tri dni.

  SME 29.6.2012. http://www.sme.sk/c/6440188/arcibiskupa-bezaka-brania-pred-papezom.html
  “Katolícka cirkev nevie povedať, či chce pápež Benedikt XVI. odvolať trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Bývalý poslanec KDH František Mikloško tvrdí, že pápež ho má zbaviť funkcie ešte pred odchodom na dovolenku na budúci utorok.
  Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik povedal, že takéto informácie z Vatikánu nemajú. „Sme prekvapení z vyjadrení Františka Mikloška, podáva konštrukcie ako Dan Brown.“

  2. 7.2012 je vymaľované ! Ide tu o 3 dni ! Z toho dva pripadli na víkend. Kto z vás dnes ešte verí, že KBS o pripravovanom odvolaní nevedela? Je teda legitímna otázka. Klamal, alebo hovoril pravdu 29.6.2012 hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik? Zopakujem. Klamal, alebo hovoril pravdu 29.6.2012 hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik? A spýtam sa ešte inak. Hovorí pán Jozef Kováčik za seba, alebo za biskupov Slovenska? Ak je citácia správna tak povedal “Sme prekvapení…” Čo bude následovať? Odvolajú hovorcu, alebo odvolajú …
  Pod svoju ochranu prijmi nás, prosíme, Matička Trnavská, srdcia ti nesieme.

 3. 3
  Jano says:

  Vidieť,že kat,cirkev nemá starosti s porušovaním zákonov farármi.Ak však trošku ohrozia aj pravdou kat.cirkev,už ich preložia inde,tam môžu pokračovať.Pápež možno ani nevie,kto je to Bezák.ten starý zaslintaný dedko podpíše čokoľvek,on vie pre Slovákov urobiť dobre len v tom,že povie”pozdravujem vás slováci,čo prečíta z papiera”.je hanbou,že nedokážu povedať pravdu z Vatikánu!To ale neurobia asi nikdy.Aj konferencia biskupov navádza veriacich aby rešpektovali rozhodnutie Vatikánu.Nuž ja sa pýtam ctených biskupov?to sme naozaj “ovečky”alebo barani,keď nevieme byť svojprávny a musíme poslúchať aj proti svojej vôli Vatikán?Toto bude dobrý impulz pre “veriacich,aby opustili trošku rýchlejšie katolícku cirkev!

 4. 4
  Peťo says:

  Veriaci, milí, veriaci, kam ste sa to až dostali?! Katolícka Cirkev je už raz hierarchická (našťastie nie „demokritos“), postavená na apoštoloch a Petrovi…“ty si Peter, Skala a na tejto skale postavím svoju cirkev“…. Ak raz Svätá stolica takto rozhodla, tak tak rozhodla! A dobre vie prečo. A prečo to neviete vy, prečo práve vy nie ste informovaní?…Buďte radi, že neviete! A aj otec Bezák mohol a mal byť rád, že k nemu bol Vatikán minimálne taktný a jeho chyby nezverejnil nahlas. No ako sa náš svojvoľný arcibiskup zachoval? Skúmajte a aspoň trochu rozmýšľajte o faktoch: ten, ktorý naozaj miluje Cirkev, bol by hneď na prvú výzvu – v podstate zdvorilostnú požiadavku, ihneď odstúpil….a to aj keby sa to z jeho pohľadu zdalo byť akokoľvek nespravodlivé. Nepomohla ani druhá výzva – už odvolanie, a ten, ktorý vie pracovať so slovom a médiami, sa „pustil do boja“ s Cirkvou, práve tou Cirkvou, ktorú ako vraví tak miluje (!?). Teatrálne čítal súkromné listy na sv. omši (vie dobre, že má mať nedeľnú homíliu!… ), teatrálne si vypýtal pohár vody (zaujímavé, že už pripravený…no ktože má na kázeň v nedeľu pripravenú vodu na zapitie a počas kázne ju aj pije?…), atď. Ak Cirkev riskla takýto „humbuk“, tak boli problémy naozaj veľmi vážne (osobne som mal tú česť poznať čudesné praktiky „otca biskupa“…najmä voči nepohodlným no svätým kňazom i biskupom…ako len chrapúňsky sa s nimi vysporiadal!….) A toto by isto bolo pokračovalo až do úplného zničenia diecézy…takže radšej „humbuk“ ako 10-20 ročné čistky a strata diecézy. Lebo ak český biskup Baxant (svätý, nanajvýš rozvážny a veľmi zodpovedný človek) sa po januárovej vizitácii naozaj s obavami pýtal: ako prijme slovenský ľud odvolanie biskupa, rozhodne tu nešlo o „fazuľky“, ale vážne veci!…Aj pre samotnú Cirkev dosť veľký trapas: mladý ambiciózny biskup, mediálne populárny (on sa vždy vedel „predať“)…ako to len ľuďom slušne a bez afér vysvetliť? …lebo naozaj to nie je štandard odvolávať mladých biskupov….
  Cirkev taktne mlčí. A vy, milí veriaci, neveriaci, zbytočne (a neoprávnene) bojujete za veci, do ktorých vôbec, ale vôbec nevidíte! …Skúste radšej prijať uvedené skutočnosti s pokorou, keď už tak, žiaľ, nevie urobiť váš inak obľúbený biskup! „Revolúcia“ (obroda, zmena a veľké veci) v Cirkvi, sa nikdy neudiali cestou revolúcie, ale cestou skutočnej pokory a poslušnosti voči Cirkvi (sv. František z Assisi, sv. Don Bosco a tisíce ďalších verných božích služobníkov)…lebo Kristus vždy bude s ňou „ a ani brány pekelné ju nepremôžu“. A vy? Viete KOMU ste uverili?

 5. 5
  Jožo says:

  Týmto vyzývam občianské združenie na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, aby zahajila so zbierkou podpisov za občianského kandidáta na prezidenta, ktoré budú v roku 2014. Nepoznám lepšieho občianského kandidáta na Slovensku a to zmoralného a ľudského hľadiska, ktorý si zasluží takuto poctu za krivdu, ktorá mu bola spôsobená odvolaním z postu arcibiskupa. Verím, že 50% obyčajných neskorumpovaných Slovákov bude za jeho zvolenie. Pán Boh s nami.

 6. 6
  Jovany says:

  Jozo nespajaj nespojitelne.Uz raz sme tu mali prezidenta Tisa.Tak sa poučme.Cirkev je jedna zločinecka organizacia.A pokial Bezak vyhlasi že propagacia RKC je trestny cin ako propagacia fasizmu ,tak ma moj hlas.

 7. 7
  peter.v says:

  “Peťo”,….. a Ty vieš, komu veríš???? a komu si uveril???? Píšeš o teatrálnosti, ale to, že Katedrála sv. Jána Krstiteľa bola “teátrom” pre Sokola, to asi nevidíš,…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.