reklama

Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave si pripomína stopäťdesiate výročie svojho založenia

Pri príležitosti 150. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave sa v obradnej sieni trnavskej radnice uskutočnilo slávnostné stretnutie členov zboru, zástupcov Štátneho archívu v Trnave, Hasičského a záchranného zboru a Mesta Trnavy.

Oslava jubilea pokračovala v Štátnom archíve na Štefánikovej ulici vernisážou výstavy Bohu na slávu, blížnemu na pomoc, ktorá v názve nesie tradičné heslo dobrovoľných hasičov a prostredníctvom bohatého archívneho materiálu dokumentuje ich históriu v našom meste. Súčasťou podujatia bolo aj posvätenie novej hasičskej zástavy súčasného zboru.

Povinnosť chrániť mesto pred požiarmi mali v minulosti cechy, ktoré však v 19. storočí postupne upadali.

Od roku 1848 sa mala starať o požiarnu bezpečnosť mesta občianska stráž podriadená mestskému policajnému kapitanátu, ale pri veľkom požiari, ktorý vypukol 25. júla 1868 na Beckovom majeri, kde spôsobil veľké škody, sa definitívne ukázalo, že tento spôsob organizovania ochrany pred požiarmi nie je dostatočne účinný.


Slávnostné stretnutie na trnavskej radnici, 30. novembra 2018

FOTO: Mesto Trnava / Matúš Koprda

Vedenie mesta preto súhlasilo so založením hasičského zboru podľa vzoru Bratislavy, kde už zbor v tom čase jeden rok fungoval.

Založenie Trnavského dobrovoľného hasičského zboru bolo dohodnuté 18. októbra 1868.

Na prvom valnom zhromaždení 1. novembra 1868 schválil zbor svoje stanovy, ktoré 4. novembra 1868 schválilo aj mestské zastupiteľstvo.

Prvým veliteľom zboru sa stal Fridrich Fruttinger, tajomníkom Ján Thinágl a pokladníkom Anton Zakovsky. Členovia sa delili na aktívnych, čestných, podporujúcich a zakladajúcich.

Prvú zástavu zboru posvätil 12. septembra 1869 titulárny biskup a generálny vikár Henrich Szajbély, prvá ručná striekačka zboru bola kúpená z prostriedkov mesta a podporovateľov v roku 1869, druhá v roku 1872 a tretia v roku 1886.

Súčasným pokračovateľom tradície je Dobrovoľný hasičský zbor Trnava – Centrum na Štefánikovej ulici 29. Jeho veliteľom je Daniel Haraga a predsedom Miroslav Šuga.

Výstava z histórie zboru Bohu na slávu, blížnemu na pomoc v Štátnom archíve na Štefánikovej ulici bude otvorená pre verejnosť do 30. apríla 2019 v pracovných dňoch od 7.30 do 15.30 h, cez víkend na telefonickú alebo e-mailovú objednávku.

Záujemcovia majú na nej možnosť vidieť napríklad zápis o spomínanom schválení stanov zboru z magistrátnych protokolov mesta Trnavy zo 4. 11. 1868, fotografie hasičov pôsobiacich v zbore v 70. rokoch 19. storočia, reklamné letáky s vyobrazením starej hasičskej techniky, pozvánky na plesy a podujatia hasičov z územia celého Rakúsko-Uhorska.

Medzi vystavenými zbierkovými predmetmi je napríklad zástava zboru z roku 1922, hasičský strhávací hák, modely hasičských áut či dioráma trnavskej hasičskej stanice. Prezentované sú aj uniformy, hasičská literatúra, obrazy a portréty trnavských hasičov.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2018 8:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave si pripomína stopäťdesiate výročie svojho založenia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.