reklama

Mesto chce poznať odborné stanoviská k projektu parkovacieho domu Na hlinách

Záujemca o stavbu hromadných garáži Na hlinách dostal od mestských poslancov súhlas na spracovanie návrhu na zmenu územného plánu.

Investor tak môže spustiť proces, na konci ktorého sa na základe vyjadrení a odborných stanovísk približne piatich desiatok úradov a organizácií rozhodne o tom, či zastupiteľstvo stavbu povolí, alebo zamietne.

Pripomenieme, že trnavská spoločnosť Fortezza má záujem riešiť dlhodobo nepriaznivú situáciu s parkovaním na tomto trnavskom sídlisku výstavbou viacpodlažného parkovacieho domu.

Priestory, v ktorých chce spoločnosť umiestniť parkovací dom, sú v súčasnom územnom pláne vedené ako plochy parkov. Investor preto požiadal o preklasifikovanie pozemkov a zmenu platného územného plánu.


Parkovací dom má byť umiestnený v rohu sídliska Hliny

Parkovací dom sa má nachádzať v rohu sídliska Hliny, v susedstve detského ihriska a aj bytoviek na Saleziánskej ulici. Jeho stavba je v záujmovom území oddychovej zóny, ale fyzicky nemá zasiahnuť do jestvujúceho ihriska.

Celé územie oboch pozemkov, ktoré je medzi dotknutými bytovými domami je vytypované ako cenné, predovšetkým z hľadiska zachovania pohody bývania, možnosti rozvoja krátkodobej oddychovo-rekreačnej funkcie pre rezidentov, ako aj ekologicko-environmentálneho. V súčasnosti sa v záujmovom území nachádza spádové ihrisko a veľká oddychovo – rekreačná plocha, pre ktorú má mesto Trnava pripravenú projektovú dokumentáciu aj s platným stavebným povolením na revitalizáciu v rámci humanizácie obytného súboru Na hlinách,“ uviedol vo vyjadrení k zámeru odbor územného rozvoja a koncepcií.

Mesto podmieňuje prípadné povolenie výstavby splnením viacerých podmienok. Okrem kladných stanovísk súvisiacich s vplyvom projektu na životné prostredie by mal investor vybudovať čiastočné zastrešenie objektu, súčasťou ktorého bude záhradná strecha využiteľná na krátkodobú rekreáciu rezidentov z okolitých bytových domov.

Investor na odporúčanie odboru územného rozvoja a koncepcií musí riešiť vjazd a výjazd vozidiel zo Saleziánskej ulice, aby nedochádzalo k vtiahnutiu dynamickej dopravy do vnútrobloku bytových domov Na hlinách.

Mesto tiež požaduje, aby boli zvislé konštrukcie objektu prispôsobené pre uchytenie zvislej vegetácie, ktorou sa zabezpečí súvislé celoročné ozelenenie všetkých pohľadových stien objektu.

Panoramatický pohľad na riešené územie:

Panoráma 360º – obrázok otáčajte pohybom myši

Po medializácii vyjadrilo s projektom nespokojnosť niekoľko desiatok obyvateľov najmä zo Saleziánskej ulice. Hoci tá, paradoxne, nie je súčasťou sídliska Na hlinách, parkovací dom sa jej obyvateľov bytostne dotýka, keďže má stáť rovno pod ich oknami. Takmer 40 ľudí napísalo osobne aj primátorovi Butkovi. Podľa primátora základný problém vznikol nepochopením a zlým podaním informácií, ktoré ľudí zmiatli.

Dnes nechvaľujeme zmenu územného plánu, ale len povolenie spracovania zmien v územnom pláne. A v tom je zásadný rozdiel,“ zdôraznil Vladimír Butko.

Návrh zmeny územného plánu hovorí o tom, že sa projekt do detailu spracuje, pripomenul predseda stavebnej komisie a mestský poslanec Peter Náhlik.

Detailné spracovanie zámeru bude obsahovať vizualizácie, konkrétne údaje o počtoch parkovacích miest, ako aj množstvo odborných vyjadrení a stanovísk. Plne chápem názory sťažovateľov, ale myslím si, že v tejto fáze je zbytočné a predčasné k projektu zaujímať negatívne stanoviská. Môj názor je taký, že návrh na spracovanie zmien územného plánu podporujem, aby sme dostali presné informácie o tom, aké sú prednosti alebo negatíva projektu, a aby sme získali predstavu, o čom máme v budúcnosti rozhodovať,“ vysvetlil P. Náhlik s dovetkom, že vo fáze posudzovania sa môžu k projektu vyjadrovať na verejnom prerokovaní aj samotní obyvatelia.

Pred poslancami vystúpil aj obyvateľ Saleziánskej ulice Anton Kollár. Vo svojom príspevku poznamenal, že ľudia z obytného bloku na Saleziánskej si v minulosti pri výstavbe Hlín užili hluku, prachu a negatívnych vplyvov už dosť. Obávajú sa, že stavba parkovacieho domu im prinesie len ďalšie problémy.

Parkovací dom má byť umiestnený v svahu z južnej strany len asi osem metrov od niektorých balkónov. Prieči sa to zdravému rozumu, pretože do áut v garážach bude pražiť horúce slnko a okolitý vzduch sa bude ešte viac prehrievať. Je to ideálne miesto na rekreáciu, a nie na garáže, ktoré majú byť navyše ešte otvorené a nie seriózne umiestnené v uzavretom priestore, ako je to v prípade parkovacieho domu na Clementisovej ulici,“ myslí si.

Všade v širokom okolí je abnormálna hustota zástavby a prakticky jediná väčšia voľná plocha vhodná pre zeleň je práve tá, ktorú chce niekto zastavať,“ upozornil.

Anton Kollár poukázal aj na skutočnosť, že na Salezinánskej ulici je mimoriadne frekventovaná premávka a z druhej strany sa pripravuje výstavba veľkého garážového komplexu s prístupovou cestou. Obyvatelia tejto lokality sa preto podľa jeho slov oprávnene obávajú zhoršenia kvality života.

O riešenie obrovských problémov s parkovaním žiadalo mesto prostredníctvom petície viac ako 850 obyvateľov Hlín ešte v roku 2007. Upozorňovali, že Na hlinách chýba približne tisíc parkovacích miest.

Konkrétnym riešením problémov je parkovací dom, preto sa pýtame, prečo sa mesto týmto problémom ďalej nezaoberá. Doteraz sa nič zásadné pre naše sídlisko neurobilo,“ uvádzalo sa v texte petície spred piatich rokov.

Od roku 2007 pribudli nové parkovacie miesta na Saleziánskej, mesto vytvorilo 120 nových parkovacích miest aj priamo Na hlinách, pripomenul primátor a zdôraznil, že mesto sa vtedy uznieslo hľadať spôsoby a možnosti pre výstavbu hromadných garaží pre obyvateľov sídliska. „To uznesenie platí dodnes a my sa stále sa snažíme nájsť spôsob, akým situáciu s parkovaním zlepšiť. O tom, či tým spôsobom riešenia bude tento konkrétny projekt, rozhodne zastupiteľstvo až na základe vyjadrení a stanovísk, až po verejnom prerokovaní a splnení všetkých zákonných krokov,“ skonštatoval V. Butko.

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2012 16:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto chce poznať odborné stanoviská k projektu parkovacieho domu Na hlinách”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.