reklama

Na hlinách ožíva projekt výstavby parkovacieho domu. Po súkromníkovi chce stavať mesto

Po piatich rokoch ožíva myšlienka postaviť v lokalite sídliska Na hlinách parkovací dom. Po neúspešnom pokuse súkromného investora, ktorý sa v rokoch 2012-2015 pokúšal pripraviť zámer s pomocou mesta, ktoré mu poskytlo pozemok, ohlásila zámer výstavby parkovacieho domu za 3,5 milióna eur v rovnakej lokalite trnavská radnica. Sídlisko Na hlinách je dlhé roky sužované akútnym nedostatkom parkovacích miest.

Problém s parkovaním v rámci obytného súboru na Hlinách v Trnave a akútny nedostatok parkovacích miest chce samospráva vyriešiť výstavbou parkovacieho domu v tejto lokalite. V stredu 8. júla 2020 preto vyhlásila verejnú anonymnú architektonickú súťaž návrhov na viacpodlažný parkovací dom, ktorý tamojším obyvateľom poskytne nových 300 až 350 parkovacích miest. Predpokladaná cena stavby je 3 500 000 eur, informovalo Mesto Trnava 8. júla 2020.

Parkovací dom má mať dva vjazdy, resp. výjazdy – jeden zo sídliska Na hlinách a druhý zo Saleziánskej. Budova bude bezbariérová.


Vyznačená plocha pre plánovaný parkovací dom. Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

ZDROJ: Mesto Trnava


Riešená lokalita

Celkový vonkajší vzhľad parkovacieho domu chceme čo najviac prispôsobiť okolitému prostrediu, aby ho vizuálne nenarúšal. Práve naopak, okrem nadmieru potrebných nových parkovacích miest bude mať aj ďalšiu pridanú hodnotu – stavba bude v maximálnej možnej miere zazelenená a na jej streche vznikne aj priestor na detské ihrisko,“ uviedol primátor Trnavy Peter Bročka.

Ako ďalej približuje mesto v tlačovej správe, strecha parkovacieho domu bude prepojená na výškovú úroveň Saleziánskej ulice a na minimálne polovici jej plochy bude zeleň – okrem stromov tu svoje miesto nájdu popínavé rastliny na rôznych typoch opôr. Celoročné popínavky pokryjú aj pohľadové fasády, uvažuje sa aj o ďalších vhodných vegetačných prvkoch ako vertikálna záhrada či previslá zeleň, konkrétne riešenie však musí zohľadňovať možnosti efektívnej starostlivosti a udržateľných nákladov.

Na zvyšnej časti strechy chcú umiestniť detské ihrisko pre predškolákov a deti vo veku do 12 rokov a tiež miesta, kde si budú môcť obyvatelia sídliska na chvíľu posedieť a oddýchnuť.

V dolnej časti územia mimo stavebný objekt má vzniknúť ako náhrada za staré hracie prvky nové, multifunkčné ihrisko s fit a workout prvkami, pribudne aj odpočinková zóna s novým mobiliárom.

Projekt má počítať s tieniacimi a ochladzovacími prvkami ako sú napríklad pergoly a prístrešky so zeleňou, slnolamy bez zelene či vodné prvky – pitné fontánky a ochladzovacie rozprašovače vody.

„Kvalitné riešenie bude vyžadovať úzku spoluprácu odborníkov z oblasti dopravy, architektúry aj krajinnej architektúry. V lokalite sa v súčasnosti nachádza množstvo drevín a vegetačných prvkov, požiadavkou mesta je preto umiestniť stavbu maximálne ohľaduplne k pôvodnej vegetácii, predovšetkým k hodnotným stromom v súlade s platnou legislatívou,“ prízvukuje radnica v tlačovej správe.

Termín na odovzdanie súťažných návrhov a dokumentov na podateľni Mestského úradu v Trnave či poštou je do 8. októbra 2020, výsledky súťaže budú vyhlásené 11. novembra 2020.

Autor návrhu, ktorému odborná porota udelí prvé miesto, získa 8 000 eur, za druhé, resp. tretie miesto získajú súťažiaci 4 800, resp. 3 200 eur.

Súkromník s parkovacím domom neuspel

Súkromná trnavská spoločnosť Fortezza pripravovala výstavbu parkovacieho domu Na hlinách v rokoch 2012-2015.

V rámci investície za 2,5 milióna eur mal vzniknúť trojpodlažný parkovací dom – z väčšej časti zabudovaný pod svahovitým pozemkom – s kapacitou asi 280 áut. Pri realizácii parkovacieho domu sa počítalo aj s okolitou sadovou a parkovou úpravou verejných plôch či vybudovaním detského multifunkčného ihriska.

Investor však nedokázal získať v lehote, ktorú požadovalo mestské zastupiteľstvo, stavebné povolenie a odštartovať výstavbu. V júni 2015 poslanci nesúhlasili s predĺžením lehoty začatia výstavby o jeden rok a zámer tak skončil neúspechom.

Paradoxne, proti výstavbe parkovacieho domu protestovali aj samotní obyvatelia sídliska. Asi 800 ľudí vyjadrilo nesúhlas v petícii. V minulosti pritom podpísalo petíciu za riešenie parkovania v lokalite vyše 1100 ľudí.


Vizualizácia parkovacieho domu spoločnosti Fortezza

Ulož ako PDF
Napísal 11. júla 2020 8:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na hlinách ožíva projekt výstavby parkovacieho domu. Po súkromníkovi chce stavať mesto”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.