reklama

Do súťaže o budovu Prachárne sa nikto neprihlásil

Otváranie obálok s ponukami na odkúpenie budovy Prachárne sa nekonalo.

Do termínu uzávierky verejnej súťaže, ktorý vypršal dnes, sa podľa informácií portálu trnava-live.sk neprihlásil ani jeden záujemca.

Mesto chcelo za predaj Prachárne zinkasovať najmenej 594-tisíc eur. Taká je hodnota objektu z prelomu 15. a 16. storočia zapísaného na zozname Národných kultúrnych pamiatok podľa znaleckého posudku aj spolu s pozemkami.

Budova bývalého skladu pušného prachu a materiálu na delové gule je štyri roky nevyužívaná a vyžaduje si komplexnú a finančne náročnú rekonštrukciu.

Už pred niekoľkými rokmi prejavil o dlhodobý prenájom, neskôr aj o odkúpenie Prachárne záujem trnavský podnikateľ v oblasti gastronómie Jozef Svátek. S mestom sa napokon nedohodli.


Budova v centre Trnavy je už štyri roky prázdna

V roku 2012 sa o budovu neoficiálne zaujímali podľa našich zdrojov aj ďalší najmenej dvaja podnikatelia. Mesto pôvodne plánovalo vyhlásiť verejnú súťaž na predaj schátralého objektu v júni, napokon sa tak stalo v septembri.

Po vyhlásení súťaže na predaj Prachárne sa začali objavovať hlasy volajúce po zastavení súťaže. Vyskytli sa tiež názory, podľa ktorých by si malo mesto budovu ponechať a vytvoriť tu kultúrnu ustanovizeň, napríklad v podobe mestského kultúrneho strediska.

Mestské kultúrne stredisko veľmi chýba občanom mesta Trnava, pretože do značnej miery by mohlo pokrývať kultúrne podujatia, vzdelávaciu, krúžkovú činnosť obyvateľov Trnavy, ako aj klubovú činnosť. Tieto strediská úspešne naďalej existujú s bohatou kultúrnou a vzdelávacou činnosťou v Senici, v Galante, v Piešťanoch a v ďalších mestách, ďaleko chudobnejších ako je mesto Trnava,” skonštatoval Trnavčan Blažej Vittek, ktorý sa snažil v priebehu októbra osloviť so svojou myšlienkou nielen svoje okolie, ale aj niektorých mestských poslancov.

Moja aktivita sa nestretla s veľkým ohlasom, ozvali sa mi možno dvaja či traja ľudia,” poznamenal.

Pomocnú ruku sľúbil podať Vittekovej aktivite mestský poslanec Marcel Behro. “Nie som prívržencom predaja, myšlienka pána Vitteka sa mi celkom pozdáva. Je potrebné si uvedomiť, že ak raz Pracháreň predáme, už nikdy sa do majetku mesta nevráti. Uvidíme, ako dopadne verejná súťaž. Ďalšie kroky a aktivity, ktoré urobíme, budú závisieť od jej výsledkov,” povedal nám pred niekoľkými týždňami Behro.

Veľkým otáznikom v tejto chvíli samozrejme zostáva, odkiaľ by mesto v súčasnej ekonomickej situácii našlo niekoľko stotisíc eur, ktoré by si vyžadovala potrebná obnova a uvedenie Prachárne do stavu schopného prevádzky.

Mesto Trnava ponúka už niekoľko rokov na predaj viac ako dvadsať historických objektov v centre mesta. Na rekonštrukciu schátralých domov peniaze nemá. Ich spoločným menovateľom je zlý technický stav, nutnosť rozsiahlych, finančne, časovo aj technicky náročných rekonštrukcií. Navyše cena nehnuteľností stanovená znaleckými posudkami je pre prípadných záujemcov o kúpu veľmi vysoká.

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2012 14:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Do súťaže o budovu Prachárne sa nikto neprihlásil”

 1. 1
  Jozef says:

  Škoda že to Trnka nekúpil…

 2. 2
  micro says:

  Nestojí za stavom tých 20 objektov spoločnosť, ktorá ich má v správe?

 3. 3
  integrator says:

  Prestahovani platici najomneho z Coburgovej by do stredu mesta priniesli niektorim ludom tolkochybajuce zivocisno a barabizne na Coburgovej by sa mohli okamzite strnut. Konecne by bolo v centre neustale zivo a o pracharen by mal kto starat. Kazdy ma dostat sancu.

 4. 4
  Mihoč says:

  V podstate sú len dve možnosti – snažiť sa predať tie budovy za cenu podľa znaleckého posudku, to znamená čakať, čakať a čakať, zatiaľ čo budovy budú chátrať, chátrať a chátrať. Alebo sa troška uskromniť, predať ich pod cenu (alebo za euro, že áno), zaviazať kupcu rekonštrukciou a mať tak centrum s funkčnými, živými budovami. To by ale v našom “kresťanskom” mestskom zastupiteľstve museli poznať aj iné hodnoty ako peniaze.

  • 4.1
   Romco says:

   Ci len Mihoč nahodou vies, ze mestske zastupitelsvo je teraz viac menej “cervene”….

   • 4.1.1
    alea iacta est says:

    Satan, alebo Ďábel, rozdiel v tom nevidím.
    Kto je horší a kto je lepší?

    Pokiaľ nebude na Slovensku priama demokracia, ako vo Švajčiarsku, kde cez referendá môžu občania pripomienkovať každý zákon schválený parlamentom a pomocou iniciatív predkladať dodatky k federálnej ústave,stále tu bude panovať nejaká nespokojnosť a červení budú nadávať na čiernych, tí sa budú vyhovárať na modrých, modrí to hodia na žltých a tak dookola.
    Pokiaľ ľudia nezačnú robiť pre ľudí, ale pre nejaké firmy, alebo strany, bude to stále len horšie a horšie.

 5. 5
  alea iacta est says:

  Ja sa spytam, “Kto sa mal starat o tuto budovu v majetku mesta?!!!”
  Nebola/nie je to náhodou TTcomfort- nástupca Správy mestského majetku?!!!
  Mne sa zdá, že to je žalovateľné, ale nemá kto podať žalobu resp. trestné oznámenie. NIKTO NA TO NEMÁ GULE.

  Podla zakona c.138/1991 Zb o majetku obcí, tretia časť “hospodárenie s majetkom obce” §7 odstavec 2:
  Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľadovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä:
  a) udržiavať a užívať majetok
  b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou, alebo zneužitím
  c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv, alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi
  d) viesť majetok v predpísanej evidencii

 6. 6
  Ujo Palo says:

  Kde zoberie mesto na opravu budovy? Veď predsa zinkasovalo od pána Trnku za iné budovy 1,2 milióna. Či už sú fuč…???

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.