reklama

O kúpu Prachárne je záujem, poslanci zatiaľ verejnú súťaž na predaj nevyhlásia

Mestská rada mesta Trnava rozhodla o stiahnutí materiálu o vyhlásení verejnej súťaže na predaj opustenej a schátralej budovy Prachárne v historickom centre. Poslanci tak o tomto bode na utorkovom rokovaní zastupiteľstva hlasovať nebudú.

Oficiálne zdôvodňuje samospráva stiahnutie predaja objektu blížiacim sa letným obdobím, ktoré nie je na takýto predaj najvhodnejšie. K materiálu sa majú poslanci vrátiť na jeseň.

Je prinajmenšom zvláštne, že k stiahnutiu materiálu a rozhodnutiu mestskej rady prišlo aj napriek tomu, že v kuloároch je už dlhšie zrejmé, že existuje najmenej jeden vážny a ekonomicky zabezpečený záujemca o kúpu a komplexnú rekonštrukciu budovy.


Budova Prachárne je opustená už štyri roky

V materiáli o vyhlásení súťaže sa uvádzala minimálna východisková cena za predaj objektu pamiatkovo chráneného objektu 594-tisíc eur. Tá je zhodná so sumou stanovenou znaleckým posudkom.

Pred časom sa intenzívne o Pracháreň zaujímala aj istá trnavská spoločnosť podnikajúca v gastronómii. Tá však nechcela budovu kúpiť, ale ju vziať do prenájmu.

Doteraz posledný nájomca objektu, spoločnosť Pracháreň, s.r.o., užívala priestory v rokoch 2003 až 2008. Podľa informácií spoločnosti TT – Komfort, ktorá objekt spravuje, dlh na nájomnom dosiahol ku dňu ukončenia nájomného vzťahu 70-tisíc eur. Mesto firmu úspešne zažalovalo na súde. „Vzhľadom na skutočnosť, že predmetná spoločnosť reálne nefunguje a konateľom spoločnosti je len dosadená osoba, nepredpokladáme vymožiteľnosť priznanej pohľadávky exekučnou cestou,” konštatuje stanovisko TT – Komfortu.

V októbri 2008 bol ukončený nájom objektu za prítomnosti mestskej polície, pracovníkov mestského úradu a pracovníkov predchodcu TT – Komfortu – SMM Trnava. „Pri obhliadke nebytových priestorov bolo zistené, že priestory po odchode nájomcu nie sú schopné užívania. V apartmánoch chýbali dvere, koberce, nábytok, v kúpeľniach boli rozbité obklady, chýbali vane, záchody, umývadlá, batérie a kotol, ktorý vykuroval apartmány. V ostatných priestoroch boli poškodené koberce, nábytok, sanita, zatečené steny, rozbité dvere, chýbali svietidlá, WC misy. Od 15.10.2008 do dnešného dňa objekt nie je prenajímaný. Približná škoda na zdemontovaných predmetoch a zariadeniach nebytového priestoru bola vyčíslená na 11.646,42 EUR. V uvedenej veci bolo začaté trestné stíhanie za prečin krádeže a poškodzovania cudzej veci, ktoré však bolo uznesením OR PZ v Trnave zo dňa 6.12.2010 prerušené z dôvodu, že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti konkrétnej osobe,” opisuje situáciu, ktorá vznikla po odchode doteraz posledného nájomcu Prachárne, správcovská spoločnosť TT – Komfort.

Mesto Trnava ponúka dlhodobo na predaj viac ako dvadsať historických objektov v centre mesta. Sú však v zlom technickom stave, vyžadujú si rozsiahle, časovo aj technicky náročné rekonštrukcie. Navyše cena nehnuteľností stanovená znaleckými posudkami je veľmi vysoká. Aj preto sa v minulosti investori o kúpu týchto budov prakticky nezaujímali.

Výnimkou je nedávny úspešný predaj nehnuteľností na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí, ktoré vo verejnej súťaži kúpil trnavský rodák, úspešný slovenský podnikateľ a zakladateľ softvérovej firmy Eset Miroslav Trnka.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2012 16:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O kúpu Prachárne je záujem, poslanci zatiaľ verejnú súťaž na predaj nevyhlásia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.