reklama

O kúpu Prachárne je záujem, poslanci zatiaľ verejnú súťaž na predaj nevyhlásia

Mestská rada mesta Trnava rozhodla o stiahnutí materiálu o vyhlásení verejnej súťaže na predaj opustenej a schátralej budovy Prachárne v historickom centre. Poslanci tak o tomto bode na utorkovom rokovaní zastupiteľstva hlasovať nebudú.

Oficiálne zdôvodňuje samospráva stiahnutie predaja objektu blížiacim sa letným obdobím, ktoré nie je na takýto predaj najvhodnejšie. K materiálu sa majú poslanci vrátiť na jeseň.

Je prinajmenšom zvláštne, že k stiahnutiu materiálu a rozhodnutiu mestskej rady prišlo aj napriek tomu, že v kuloároch je už dlhšie zrejmé, že existuje najmenej jeden vážny a ekonomicky zabezpečený záujemca o kúpu a komplexnú rekonštrukciu budovy.


Budova Prachárne je opustená už štyri roky

V materiáli o vyhlásení súťaže sa uvádzala minimálna východisková cena za predaj objektu pamiatkovo chráneného objektu 594-tisíc eur. Tá je zhodná so sumou stanovenou znaleckým posudkom.

Pred časom sa intenzívne o Pracháreň zaujímala aj istá trnavská spoločnosť podnikajúca v gastronómii. Tá však nechcela budovu kúpiť, ale ju vziať do prenájmu.

Doteraz posledný nájomca objektu, spoločnosť Pracháreň, s.r.o., užívala priestory v rokoch 2003 až 2008. Podľa informácií spoločnosti TT – Komfort, ktorá objekt spravuje, dlh na nájomnom dosiahol ku dňu ukončenia nájomného vzťahu 70-tisíc eur. Mesto firmu úspešne zažalovalo na súde. „Vzhľadom na skutočnosť, že predmetná spoločnosť reálne nefunguje a konateľom spoločnosti je len dosadená osoba, nepredpokladáme vymožiteľnosť priznanej pohľadávky exekučnou cestou,” konštatuje stanovisko TT – Komfortu.

V októbri 2008 bol ukončený nájom objektu za prítomnosti mestskej polície, pracovníkov mestského úradu a pracovníkov predchodcu TT – Komfortu – SMM Trnava. „Pri obhliadke nebytových priestorov bolo zistené, že priestory po odchode nájomcu nie sú schopné užívania. V apartmánoch chýbali dvere, koberce, nábytok, v kúpeľniach boli rozbité obklady, chýbali vane, záchody, umývadlá, batérie a kotol, ktorý vykuroval apartmány. V ostatných priestoroch boli poškodené koberce, nábytok, sanita, zatečené steny, rozbité dvere, chýbali svietidlá, WC misy. Od 15.10.2008 do dnešného dňa objekt nie je prenajímaný. Približná škoda na zdemontovaných predmetoch a zariadeniach nebytového priestoru bola vyčíslená na 11.646,42 EUR. V uvedenej veci bolo začaté trestné stíhanie za prečin krádeže a poškodzovania cudzej veci, ktoré však bolo uznesením OR PZ v Trnave zo dňa 6.12.2010 prerušené z dôvodu, že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti konkrétnej osobe,” opisuje situáciu, ktorá vznikla po odchode doteraz posledného nájomcu Prachárne, správcovská spoločnosť TT – Komfort.

Mesto Trnava ponúka dlhodobo na predaj viac ako dvadsať historických objektov v centre mesta. Sú však v zlom technickom stave, vyžadujú si rozsiahle, časovo aj technicky náročné rekonštrukcie. Navyše cena nehnuteľností stanovená znaleckými posudkami je veľmi vysoká. Aj preto sa v minulosti investori o kúpu týchto budov prakticky nezaujímali.

Výnimkou je nedávny úspešný predaj nehnuteľností na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí, ktoré vo verejnej súťaži kúpil trnavský rodák, úspešný slovenský podnikateľ a zakladateľ softvérovej firmy Eset Miroslav Trnka.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2012 16:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O kúpu Prachárne je záujem, poslanci zatiaľ verejnú súťaž na predaj nevyhlásia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.