reklama

Do štrajku učiteľov sa okrem ZŠ v Modranke zapoja v pondelok všetky trnavské základné školy

V pondelok 26. novembra začne celoštátny, časovo neobmedzený štrajk slovenských učiteľov.

Učiteľskí odborári definitívne rozhodli o jeho uskutočnení v stredu 21. novembra.

V Trnave sa do štrajku zapoja všetky základné školy a školské zariadenia okrem ZŠ a MŠ I. Krasku v Modranke, ktorá štrajk iba podporuje.

Štrajk ohlásili školy na tri až štyri dni, podľa vývoja situácie,” priblížil vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.

O trvaní štrajku sa rozhodnú učitelia podľa vlastného uváženia na každej škole samostatne.

Do štrajku sa zapojí aj osem materských škôl. Ďalších desať MŠ štrajk podporí, ale sa nezapojí.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Pedagógovia kvôli štrajku prídu o časť miezd. Peniaze, ktoré nedostanú k výplate, zostanú podľa Tomašoviča v rozpočte jednotlivých škôl a budú použité na pokrytie potrieb výchovno-vzdelávacieho procesu podľa uváženia vedenia školy.

Mesto nemá kompetencie na to, aby do štrajku vstupovalo, alebo ho zastavilo či eliminovalo dôsledky na rodičov a deti. Navyše, štrajk nevznikol z dôvodov, ktoré by vyplývali z kompetencií miest a obcí,” prízvukoval.

Vyhlásenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku:

Žiadame, aby vláda SR Memorandom deklarovala každým rokom svojho vládnutia postupnými krokmi zvýšenie financií do školstva v takej výške, ktorá zaručí vyrovnanie sa vyspelým štátom Európskej únie v prídele podielu 6 % HDP do školstva v horizonte rokov 2013 – 2016, ktoré bude zárukou lepšieho materiálneho a technického zabezpečenia všetkých typov škôl a zárukou spravodlivého odmeňovania zamestnancov regionálneho a vysokého školstva.

Skvalitnenie školskej legislatívy a zohľadnenie právnych istôt žiadame riešiť novelizáciou zákonov tak, aby sa vytvorili podmienky na skvalitnenie vzdelávania, na finančné zabezpečenie škôl a aby bola odstránená deformácia odmeňovania zamestnancov.

Prvým krokom pre úspešnosť dosiahnutia lepšieho vzdelávania našich detí a mládeže považujeme zlepšenie odmeňovania zamestnancov školstva už v roku 2013 zvýšením tarifných platov minimálne vo výške 10%.”

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2012 9:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Do štrajku učiteľov sa okrem ZŠ v Modranke zapoja v pondelok všetky trnavské základné školy”

 1. 1
  trnava says:

  pytam sa koho vydierate ku..rwa cez naše deti !!! máte málo ? kde ste boli minuly rok ked bol strajk GORILA ???
  baaaanda vy∗∗∗∗∗∗ …..5 je malo a 10 je dost Vam musi ∗∗∗∗∗∗ za 30 rokov v skolstve ste mali mat 3-5 % každy rok zvyšene …..

 2. 2
  bolelsčik says:

  Vydeeerži učíteľ. Pobeda, bliz

 3. 3
  Hakuna Matata says:

  Akurat nasierate rodicov …

 4. 4
  Hater says:

  Prvým krokom pre úspešnosť dosiahnutia lepšieho vzdelávania našich detí a mládeže považujeme zlepšenie odmeňovania zamestnancov školstva už v roku 2013 zvýšením tarifných platov minimálne vo výške 10%.”

  Takze takto ? Podla mna to dalej uz ani nepotrebuje komentar …

  … tento rok som uz do skoly napratal min.150 EUR, ucebnice a pracovne zosity ak vobec su, su v dezolatnom stave, panicky anglictinarky si vyberaju ake cvicebnice mame kupit, hajzlak, mydlo, utierky automatika, …dokupovanie pomocok, papiera, kazdu chvilku kino, divadlo, a ine “odbremenovanie” pedagogickeho vyuzitia casu, … teda nie ze by som spuntom nedoprial, ale aby bolo jasne, ze peniaze v skolstve nechybaju na platy.

  … dalsi kliniec – akym pravom sa rozdrapuje niekto, kto ma 80 dni dovolenky, hocikedy (a samozrejme v tom najhorsom case) riaditelske volno, polovicu pracovnych hodin v tyzdni v porovnani s normalnym pracujucim … a ja si ako trulo vypalim svojich mizernych 25 dni dovolenky kvoli nejakym strajkom ?

  … a povie mi niekto (najlepsie odborny pedagogicky pracovnik), kedy to zameskane ucitvo deti dozenu ? A v akom strese ?

  Takze plny suhlas s formulaciou “vydieranie” … na ktore ale doplatia rodicia a najma DETI.

 5. 5
  janko hrasko says:

  Ja rozhodnutie učiteľov rešpektujem, ale ano, ani ja som neni z problémov v rodine nadšený. Mám zatiaľ dve školopovinné deti a ako osobná skúsenosť z detstva aj tá súčasná v úlohe rodiča ma presvedčili, že byť učiteľom je povolanie a ja im ďakujem, že na neho väčšina stále nerezignovala. Ak majú toto povolanie robiť s radosťou, nech teda za svoju prácu dostanú aj spravodlivú odmenu. A je jasné, že vydierať vládu musia cez nás a cez naše deti. Sú to učitelia, tak čím iným majú vydierať. Mám ale obavu, že si touto formou využitia štrajku nijak zvlášť nepomôžu. 5-10-15-20-50%, ktoré chýbajú a vždy im na výplatných páskach chýbať budú totiž veselo každoročne len v školstve vytuneluje na nepoužiteľné knihy, pracovné zošity, nezmyselné analýzy, zostavovanie všakovakých expertných systémov a nepotrebných štúdií jedna, alebo druhá banda darebákov, ktorá si práve uzurpuje volebnými sľubmi moc. Nemám pre nich recept, no nakoľko ide o obrovskú masu vzdelaných ľudí, ak by čas štrajku využili zmysluplne a pozreli sa cez web na čo všetko len ich ministerstvo miňa a plánuje v tomto a nasledujúcich rokoch peniaze minúť a ak by sa poobzerali aj po iných ministerstvách, pripadne sa poobzerali ako to funguje inde možno by pochopili kde má zmysel začať.

 6. 6
  hektor says:

  … aby nebolo dost, dnes prisla mala zo skoly a domacich uloh, ze uz viem, ze to za nich oducime my doma … sorry, ale toto neberiem, napisem do slovnicka ze nie som suplujuci a spravim ulohy len za predmety, co mali v piatok.

  BTW nejako asi vsetkym unika, ze ked sa spominaju sumy ich platov, hovori sa o sumach v CISTOM !!!, pricom su to priemerne sumy, kde do priemeru spadaju aj zamestnanci skol “typu” nepedagogicki pracovnici, ktori maju podstatne menej.

  Aj ked nechpem preco, lebo ja som mal najvacsi respekt vzdy pred panom skolnikom :-))

 7. 7
  momo says:

  Včera som sa pri jednej nemenovanej škole pristavil pri skupinke učiteľov z otázkou že čo ak budú štrajkovať mesiac, dva, kedy chcú v takom prípade aby decká dobehli učivo. Úplne arogantne mi bolo povedané že to už nieje ich problém , ale problém detí kedy to stihnú.
  Toto je fakt už moc. Ako by ste sa zachovali vy keby mal niekto vaše deti ako rukojemníka?
  Z osobných skúseností ako je to s kvalitou slovenských škôl a odbornosťou pedagógov , si dovolím tvrdiť že 90% ak nie viac z nich si za to čo predvádza nezaslúži ani minimálku a nie to čo majú teraz a už vôbec nie 5 alebo 10% naviac.

 8. 8
  4242 says:

  mám strach, že aj po zvýšení miezd o 10% sa zmení ich prístup k vzdelávaniu našich detí……

 9. 9
  Jozef says:

  Učiteľov hodnotiť podľa dosiahnutých výsledkov nezávislým preskúšavaním žiakov.

  V prípade nevyučovania, len stráženia detí znížiť mzdu na 1/3.

  Učiteľom, ktorím sa súčasný plat máli ponúknuť sebarealizáciu v inom zamestnaní na trhu práce. Ponúknuť zamestnanie učiteľom aj z iných krajín, ktorí môžu za rovnaký plat naučiť deti oveľa viac.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.