reklama

Základné aj materské školy v Trnave zostanú vo štvrtok pre štrajk učiteľov zatvorené

Do jednodňového štrajku učiteľov sa vo štvrtok zapoja všetky základné aj materské školy v Trnave. Výnimkou sú MŠ na uliciach Teodora Tekela, Limbovej, Botanickej a Jiráskovej.

Učiteľky z týchto materských škôl sa jednoznačne nedohodli na podpore štrajku, preto k výzve odborárov nepripoja,“ uviedol vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.

K štrajku sa pripoja aj pedagógovia z cirkevnej ZŠ Angely Merici.

Výstražný štrajk vyhlásil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Uskutoční sa vo štvrtok 13. septembra 2012.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Zväz trpezlivo čakal na postup vlády Slovenskej republiky v zmysle jej programového vyhlásenia s očakávaním, že sa konečne začne so systémovým riešením kritickej situácie vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 a východiská na roky 2014 – 2015 neriešia postupné vyrovnávanie handicapov školstva, naopak konzervujú pretrvávajúci stav,“ uvádza vo vyhlasení odborový zväz.

Učitelia veria, že jednodňový výstražný štrajk otvorí cestu k úspešnému rokovaniu a nebude potreba ďalších tvrdších krajných prostriedkov.

Priemerná mzda učiteľov je približne 550 až 600 eur. V školách pracuje 76 – tisíc učiteľov, z nich takmer 7000 je v dôchodkovom veku. Pre nízke mzdy a zlé pracovné podmienky nie je medzi mladými absolventami záujem. Priemerný vek učiteľského zboru na Slovensku sa pohybuje nad hranicou 40 rokov.

ČO POŽADUJÚ UČITELIA:

– posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 – 2015 v kapitole školstva a systémovo zvyšovať výšku finančných zdrojov na školstvo tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

– zvýšiť mzdové ohodnotenie pedagogických, nepedagogických a odborných zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov

– upraviť systém odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov boli na úrovni 1,2 až 2,0 – násobku priemerného platu v národnom hospodárstve

Ulož ako PDF
Napísal 12. septembra 2012 8:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.