reklama

Veľké oslavy 775. výročia slobodného kráľovského mesta radnica neplánuje

Trnava si v budúcom roku pripomenie 775. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta uhorským kráľom Belom IV.

Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča radnica pripraví v priebehu roka niekoľko podujatí, ktoré budú okrúhle výročie pripomnať.

Plánujeme usporiadať koncerty vážnej či populárnej hudby, výročie si pripomenieme aj prostredníctvom ďalších kultúrno-spoločenských podujatí,” načrtol plány Tomašovič.

Ako zdôraznil, pre plánovanú rekonštrukciu Hlavnej ulice mesto neplánuje usporiadať žiadne veľkolepé oslavy.

mestska-veza-trnava

ILUSTRAČNÉ FOTO

Z pešej zóny bude v budúcom roku stavenisko, preto nemá veľmi zmysel organizovať niečo väčšie. Skôr zastávame názor, že vhodnejšie bude usporiadať podujatie väčšieho rozsahu pri príležitosti dokončenia rekonštrukcie Hlavnej ulice v roku 2014,” uviedol.

V roku 2008 si Trnavčania pripomínali 770. výročie niekoľkými podujatiami. Mesto zorganizovalo výstavu fotografií, program Historická Trnava s dobovou hudbou, rytiermi a sprievodom mestom, uskutočnila sa tiež medzinárodná konferencia.

Udelenie výsad slobodného kráľovského mesta v roku 1238 znamenalo pre Trnavu rýchly rozvoj. Mesto mohlo vyberať do vlastnej pokladne dane, mýto, clá a trhové poplatky. Trnavčania boli zároveň oslobodení od platenia cla v celej krajine.

Trnava získala výsadu slobodného kráľovského mesta ako prvá na území dnešného Slovenska. Vďaka tomu sa začala rýchlo meniť na centrum obchodu, výroby a remesiel.

Ulož ako PDF
Napísal 28. decembra 2012 12:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “Veľké oslavy 775. výročia slobodného kráľovského mesta radnica neplánuje”

 1. 1
  ttss says:

  :D musím sa len smiať. 770 výročie malo program asi len pre dôchodcov a pre tých, ktorých baví vážna hudba. ostuda toto. pýcha slovenska sme dávno mali byť. program mal byť taký, že aj v Paríži by sa o nás dozvedeli… propagácia mesta= 0.000 bodov :(

 2. 2
  Palko says:

  Co sa musi v TT stat aby toto “…. sa začala rýchlo meniť na centrum obchodu, výroby a remesiel.” platilo aj v dnesnej dobe? Aktualne vidim len neskutocny volny pad a chaos. TT ma svoju slavu uz daleko za sebou a vyhliadky na zlepsenie nie su.

 3. 3
  wolfgang says:

  Tieto naše slovenské mestá,sú len mestá duchov,pripadá mi to tu ako v černobyle na ukrajine.Všetko zíva prázdnotou,hlavne večer.Je to aj o peniazoch pravdaže.Ludia nemajú peniaze a možno aj keby ludia mali peniaze,nevedeli by sa zabávať a odviazať sa-to je taká doba-bezduchá……….

 4. 4
  Jovany says:

  Palko,
  tvoja otázka -“Co sa musi v TT stat aby toto “…. sa začala rýchlo meniť na centrum obchodu, výroby a remesiel.”
  odpoveď: po
  A-odniesť Trnavu aspoň 100 km od Bratislavy lebo tí čo majú pár EUR na palivo tak sadnú do auta a idú do BA(do obchodov,divadla,na kávičku,večeru atď.)
  B-Ostatný čo nemajú prachy si kúpia lacné víno alebo Borovičku,pustia si v TV farmu a sedia doma.
  Tvoje vidiny:
  Aktualne vidim len neskutocny volny pad a chaos. TT ma svoju slavu uz daleko za sebou a vyhliadky na zlepsenie nie su.
  odpoveď
  Volný pád odkiaľ?Od 20 ročnej stagnácie mesta za vládnutia KDH a Bošnáka?Akú svoju slávu?To mi popíš podrobnejšie.A výhliadky na zlepšenie sú.Len netreba myslieť v duchu “Žiadame okamžitý blahobyt” a treba sa samého seba pýtať čo som ja spravil pre to aby v tej Trnave bolo to čo ti tu chýba.Vypisovať čoviny a kritizovať všetko a každého je tak trnavské.Novotný a spol zorganizovali vianočné trhy,všetci ste tu vypisovali čoviny.Nečítal som v aktual.príspevkoch že V.T 2012 boli super a 10 násobne lepšie ako keď ich organizovalo mesto.
  Záver:
  Menej kecov viacej činov.

  • 4.1
   Palko says:

   Voľný pád trvá už veľa rokov a vidím to, že v TT nie je koncepcia rozvoja. Kým budú na svojich pozíciách 20 rokov prilepení ľudia, ktorí nemajú inovatívne nápady, ale len svoju zafixovanú predstavu spred 20 rokov, tak sa to tu nepohne. V súkromnej sfére, by už boli dávno vyhodení.

   A spravil som aj nejaké veci, ktorým som venoval dosť času. Bol som niekoľkokrát na zastupiteľstve, ale môj návrh poslanci neakceptovali (okrem 2-3). Dal som iný návrh mestskému úradu, že by som niečo pre nich spravil ako občan. A čo sa stalo? Môj nápad postúpili inej firme, ktorá v TT už niečo dobre zbabrala. Takže kým tam budú v prvom rade v záujme len vlastné kšefty, tak budem kritizovať. A áno, priebežne úradníkov upozorňujem čo by sa malo zmeniť. Niekde aspoň zareagujú, inde nie.

   Propagácia je nulová. Ako sa celoštátne média zaujímajú o TT? Nijako, vždy sú správy z NR, TN a pod (napr. zo Silvestra). Možno by to len chcelo keby hovorca pracoval tak ako sa očakáva, vytváral tlačové správy, pozýval novinárov a atd. Ako ho mám ja ako občan donútiť, aby si robil prácu poriadne? Mám to robiť ja na webe? Ale prečo, keď on má za to plat? Budem to robiť, ale už nie zadarmo – stratil som chuť. Nemám dôvod TT šetriť ak nevidím snahu kompetentných o zlepšovanie kvality.

 5. 5
  Mihoč says:

  Ja si myslím, že keby sa z toho cukrovarského komínu spravila vyhliadková veža, dalo by to Trnave úplne iný rozmer. Odvážne nápady však na Slovensku zatiaľ neprechádzajú, pretože to nedovoľuje mentalita vládnucej generácie.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.