reklama

Veľké oslavy 775. výročia slobodného kráľovského mesta radnica neplánuje

Trnava si v budúcom roku pripomenie 775. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta uhorským kráľom Belom IV.

Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča radnica pripraví v priebehu roka niekoľko podujatí, ktoré budú okrúhle výročie pripomnať.

Plánujeme usporiadať koncerty vážnej či populárnej hudby, výročie si pripomenieme aj prostredníctvom ďalších kultúrno-spoločenských podujatí,“ načrtol plány Tomašovič.

Ako zdôraznil, pre plánovanú rekonštrukciu Hlavnej ulice mesto neplánuje usporiadať žiadne veľkolepé oslavy.

mestska-veza-trnava

ILUSTRAČNÉ FOTO

Z pešej zóny bude v budúcom roku stavenisko, preto nemá veľmi zmysel organizovať niečo väčšie. Skôr zastávame názor, že vhodnejšie bude usporiadať podujatie väčšieho rozsahu pri príležitosti dokončenia rekonštrukcie Hlavnej ulice v roku 2014,“ uviedol.

V roku 2008 si Trnavčania pripomínali 770. výročie niekoľkými podujatiami. Mesto zorganizovalo výstavu fotografií, program Historická Trnava s dobovou hudbou, rytiermi a sprievodom mestom, uskutočnila sa tiež medzinárodná konferencia.

Udelenie výsad slobodného kráľovského mesta v roku 1238 znamenalo pre Trnavu rýchly rozvoj. Mesto mohlo vyberať do vlastnej pokladne dane, mýto, clá a trhové poplatky. Trnavčania boli zároveň oslobodení od platenia cla v celej krajine.

Trnava získala výsadu slobodného kráľovského mesta ako prvá na území dnešného Slovenska. Vďaka tomu sa začala rýchlo meniť na centrum obchodu, výroby a remesiel.

Ulož ako PDF
Napísal 28. decembra 2012 12:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Veľké oslavy 775. výročia slobodného kráľovského mesta radnica neplánuje”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.