reklama

Trnava si pripomína 777. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta pestrým programom

Tohtoročné jubileum nášho mesta síce nie je okrúhle, ale zato jedinečné. Len raz za sto rokov môže pozostávať z troch rovnakých číslic, a len jediný raz v histórii z troch sedmičiek. Symbolickému sedmičkovému jubileu bude preto venovaný nielen Tradičný trnavský jarmok, ktorým si každoročne pripomíname jednu z výsad slobodného kráľovského mesta udelených Trnave kráľom Belom IV., ale od 15. do 20. septembra aj ďalšie kultúrnospoločenské podujatia pripravené mestskou samosprávou a Klubom priateľov Trnavy.

Podvečer voľného sviatočného dňa 15. septembra bude patriť koncertnému pásmu Trnavského tria, ktoré vystúpi o 18. hodine na nádvorí Spolku svätého Vojtecha. Koncertom si okrem výročia mesta pripomenieme aj 145 rokov pôsobenia SSV, ktoré vo svojom príspevku opíše súčasný riaditeľ Ivan Šulík. Večeru budú dominovať skladby starých majstrov z obdobia baroka a klasicizmu Thomasa Albinoniho, Antonia Vivaldiho, Jozefa Mislivecka a Jozefa Haydna v podaní Františka Ferienčika (prvé husle), Milana Horáka (druhé husle) a Jaroslava Kabu (violončelo).

O deň neskôr o 18. hodine bude v kaplnke západného krídla radnice otvorená výstava Trnava – výlet do minulosti, ktorú pripravilo Západoslovenské múzeum v spolupráci s mestskou samosprávou. Výstava v snahe o uchovávanie a oživovanie genia loci Trnavy nadviaže prostredníctvom pohľadníc a starých fotografií na úspešnú minuloročnú výstavu Sto rokov na Hlavnej ulici v Trnave.

Slávnostný záverečný koncert medzinárodného festivalu Trnavské organové dni bude ozdobou štvrtkového večera. V Bazilike sv. Mikuláša sa 17. septembra o 20. hodine predstaví držiteľ viacerých významných hudobných ocenení, úspešný taliansky organista Enricco Zanovello spolu s Trnavským komorným orchestrom a speváckym zborom Consortium Bratislava.

777-t

Foto: Elena Ursínyová

Do spoločensko-kultúrnej histórie obnovenej samosprávy sa po roku 1989 vpísali aj Trnavské dni, ktoré sa dlhodobo snažia spájať nielen priateľov Trnavy a významných rodákov, ktorí museli odísť v minulosti do zahraničia, ale aj viaceré generácie a rôznorodé videnia sveta. Dvadsiaty druhý ročník Trnavských dní, ktorý sa uskutoční v piatok 18. a v sobotu 19. septembra, ponúka verejnosti niekoľko pozoruhodných podujatí a stretnutí. Poohliadnutie za pozoruhodnou históriou Trnavy prinesie piatkové predpoludnie.

V zasadačke mestského zastupiteľstva na trnavskej radnici nás o 11.10 h oboznámi s najnovšími poznatkami z histórie mesta Vladimír Rábik z Trnavskej univerzity a Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea predstaví novootvorenú výstavu v priestoroch radnice.

V kine Hviezda je o 17.30 h pripravené Literárno-hudobné soirée, na ktorom moderátori Pavol Tomašovič a Peter Horváth oslovia televízneho dramaturga, filmového scenáristu a publicistu Jozefa Heribana a diplomata a cestovateľa Daniela Belanského, o hudobné spestrenie sa postará Jana Andevska.

V sobotu večer je pre hostí i Trnavčanov pripravený v Trnavskom divadle obľúbený galavečer v réžii Kamila Žišku a Petra Cagalu. Medzi tohtoročnými hosťami podujatia budú napríklad prorektorka Vysokej školy múzických umení Ida Hledíková, kulturologička a turistická sprievodkyňa na Malte Adriana Oliva, primár očnej kliniky Neovízia Radovan Piovarči, herec Slovenského národného divadla Tomáš Maštalír a spevák Opery Slovenského národného divadla Daniel Čapkovič.

Historická Trnava je neodmysliteľne spojená s prívlastkom Malý Rím. Prirodzene preto k podujatiam, ktorými si pripomíname 777. výročie udelenia kráľovských výsad Trnave, patrí aj slávnostná nedeľná omša v Bazilike sv. Mikuláša, na ktorej sa o 9. hodine predstaví Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša s dielom Václava Emanuela Horáka Missa Solemnis.

V nedeľu večer o 18. hodine sa v kine Hviezda vrátime o päťdesiat rokov späť k melódiám a tónom bigbítu, ktoré v roku 1965 stáli pri zrode legendárnej trnavskej skupiny The Breakers. Tá sa predstaví v pôvodnom zložení a diváci sa môžu tešiť aj na jej hudobných hostí. Nemala by medzi nimi chýbať ani ďalšia hudobná legenda, spevák, skladateľ a inštrumentalista Laco Lučenič.

(Tlačová správa mesta Trnava)

777 web
Plagát sa po kliknutí zväčší

Ulož ako PDF
Napísal 10. septembra 2015 8:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava si pripomína 777. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta pestrým programom”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.