reklama

Trnavský rínek oslávi 10 rokov pestrým programom už túto sobotu

Májový Trnavský rínek je už “za dverami”. Spravte si v sobotu 20.mája 2023 pekný deň a príďte osláviť 10. narodeniny Trnavského rínku na Kapitulskú ulicu. Od 9:00 – 17:00 sa vám predstaví vyše 130 lokálnych predajcov a zabaví vás voľne prístupný celodenný program.

Organizátori z Bronco n.o. približujú, čo si pre návštevníkov a návštevníčky Rínku pripravili.

“Desať rokov zbehlo ako voda a radi by sme to oslávili aj prostredníctvom pestrého programu, ktorý bude skvelou zmesou hudby, tvorivých dielní a divadiel pre deti. Novinkou je, že sme sa tentoraz spojili s festivalom [fjúžn], vďaka ktorému budeme spoznávať ľudí z cudziny žijúcich na Slovensku, ich kultúru, či tvorbu umelcov a umelkýň s koreňmi mimo Bratislavy. Už tradične sa bude hlavný program odohrávať na schodoch do parku na Kapitulskej ulici. Rínek hudobne otvorí skladateľ a klavirista Daniel Špiner, ktorý bude doprevádzať ukrajinskú speváčku Milu Medvedovskú. Toto slovensko-ukrajinské duo zahrá autorské aranžmány slovenských a ukrajinských piesní. Koncert je organizovaný v spolupráci s festivalom [fjúžn]. Pred obedom ‚rozjaší‘ deti rodinná kapela Pánko a poobede zahrá svižné latinsko-americké rytmy kapela Cumbia Cooperativa pôvodom z Prahy. Hudobne Rínek ukončí mestská country-folková hudobná skupina Severní nástupiště, taktiež od českých susedov. Kto už na Rínku bol, vie, že si do programu radi vyberáme rôzne nekomerčné kapely, ktoré dotvoria jedinečnú atmosféru,” prezrádzajú organizátori Rínku.

Ilustračné foto: Trnavský rínek

Tešiť sa môžete na výstavu Humans of [fjúžn], ktorá predstaví tváre cudzincov a cudziniek zachytené objektívmi Jany Gombikovej, Piotra Gąska a Kvet Nguyen. Koncept výstavy je oslavou ľudskej pestrosti a ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné.

Vďaka spolupráci s Trnavským osvetovým strediskom bude aj tentokrát program v krásnom dvore Domu hudby na Ulici M. Schneidera Trnavského. Dvor sa doobeda i poobede zmení na divadelnú scénu pre deti. O 10:30 hod. vystúpi neDivadlo s autorskou rozprávkou Cestoviny s vajcom, na motívy známeho príbehu o vajci, ktoré išlo na vandrovku. Aj toto predstavenie na Rínku uvidíte vďaka partnerstvu s festivalom [fjúžn].

O 14:30 hod. na pódiu zahrá bábkové divadlo Morgonrock hru Lovec plastov Zero Waste. Je to dobrodružná bábková hra, ktorá interaktívnym a humorným spôsobom vysvetľuje deťom princípy triedenia odpadu, bezobalového nákupu a spotrebiteľskej zodpovednosti.
Okrem divadielok sa vo dvore uskutoční aj diskusia Mesta Trnava na tému Mesto krátkych vzdialeností – blízkosť, ktorá spája. V rámci festivalu [fjúžn] zaujme všetky kreatívne ruky workshop “vytynanky”, starého ukrajinského umenia strihania papiera. Vytynankou sa na Ukrajine kedysi zdobili najdôležitejšie časti domu, aby sa do neho nedostala zlá energia.

Organizátori vedia, že na Trnavský rínek prichádza mnoho mimotrnavských návštevníkov. Nielen pre nich je o 14.00 hod. pripravená komentovaná prehliadka starou Trnavou so skvelou a skúsenou spievodkyňou Emíliou Valachovičovou, ktorá začína od súsošia na Námestí sv. Mikuláša.

A ak chcete uvidieť Trnavu z inej perspektívy, než ako ju poznáte, príďte o 13.00 hod. pred vchod do baziliky sv. Mikuláša na prechádzku mestom s Annou Siedykh dramaturgičkou, prekladateľkou, žurnalistkou a poetkou pôvodne z Kyjiva.

Anna Vám predstaví Trnavu tak, ako ju vníma ona. Do pozornosti organizátori dávajú aj sprievodcovské prehliadky expozícií v Dome hudby M. Schneidera Trnavského a prehliadku expozícií v Múzeu knižnej kultúry v spolupráci so Západoslovenským múzeom. Vďaka Trnava Tourism bude možné nahliadnúť do kostnice – karnera pri bazilike sv. Mikuláša.

Po celý deň to bude žiť aj v parku na Kapitulskej, kde sú pripravené rôzne aktivity, workshopy, maľovanie na tvár, či zapletanie vrkočov. Schneiderovú uličku a tiež horný cíp Kapitulskej ulice oživia pouliční hudobníci.

Májový Rínek bude skrátka jednou veľkou oslavou, na ktorú ste všetci srdečne pozvaní.

PROGRAM

HLAVNÉ PÓDIUM
9:30-10:30 – koncert Mila Medvedovska a Daniel Špiner ([fjúžn]
11:00-11:20 – Trnavské rádio na Trnavskom rínku (živý vstup)
11:30-12:30 – koncert pre deti Pánko
13:00-13:20 – Trnavské rádio na Trnavskom rínku (živý vstup)
14:00-15:00 – koncert Cumbia Cooperativa
16:00- 17:00- koncert Severní nástupiště

DVOR DOMU HUDBY V TRNAVSKOM OSVETOVOM STREDISKU

9:00 – 9:30 ranná joga s Ivkou

9:00-17:00 VÝSTAVA HUMANS OF [FJÚŽN] [fjúžn]
Fotografie: Jana Gombiková a Piotr Gąska (2020, 2021), Kvet Nguyen (2022)

10:30-11:30- nevaDIvadlo: Cestoviny s vajcom [fjúžn]
Autorská rozprávka na motívy obľúbeného príbehu o vajci, ktoré išlo na vandrovku.

11:30 – 13:00 Vystrihovací workshop “Vytynanky” ukrajinskej výtvarníčky Tanya Kyianytsia [fjúžn]
“Vytynanka – od slova „vytynaty“ – je staré ukrajinské umenie strihania papiera.

13:00 – 14:00- diskusia Mesta Trnava
Téma: Mesto krátkych vzdialeností – blízkosť, ktorá spája.

14:30-15:30 – bábkové divadlo Morgonrock: Lovec plastov Zero Waste
Dobrodružná bábková hrá bude interaktívnym a humorným spôsobom vysvetľovať deťom princípy triedenia odpadu, bezobalového nákupu a spotrebiteľskej zodpovednosti.

PREHLIADKY SO ZÁPADOSLOVENSKÝM MÚZEOM
10:00 prehliadka expozícií v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského
11:00 prehliadka expozícií a výstavy v Múzeu knižnej kultúry

PREHLIADKA KARNERA V HRUBOM KOSTOLE (Trnava Tourism)
Vstupy do karnera: 10:30, 11:00, 12:30 a 15:00, 15:30, 16:30 (30 min. sprievodný výklad)

13:00 PREHLIADKA TRNAVY S ANKOU [fjúžn]
Prehliadka mesta očami cudzinky žijúcej v Trnave. Anna Siedykh pochádza z Kyjiva. Je dramaturgičkou, prekladateľkou, žurnalistkou, a poetkou. Pracuje ako produkčná a dramaturgička v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave a zároveň je kurátorkou ukrajinského programu v Goethe-Institut Bratislava.
Stretnutie pri vchode do baziliky sv. Mikuláša. Prehliadka končí pri Malom Berlíne.

14:00 PREHLIADKA TRNAVY S EMÍLIOU VALACHOVIČOVOU
Skúsená trnavská sprievodkyňa vás prevedie Trnavou a ukáže to najzaujímavejšie a najkrajšie z mesta.

9:00 – 17:00 OCHUTNÁVKA UKRAJINSKÉHO JEDLA – Dobrotky od Zlatky (Dolné Orešany) [fjúžn]
Zlatka je Ukrajinka a trinásť rokov pracovala ako cukrárka v pekárni. Z Ukrajiny odišla so svojou 6-ročnou dcérou kvôli vojne. Na Slovensku sa usadila neďaleko Trnavy pred viac ako rokom.

POULIČNÁ HUDBA
Ulica M. Schneidera Trnavského
9:00 – 12:00 Krištof Galanský (handpan)
12:00 – 14:30 Jozef Heteš (akordeón)
14:30 – 17:00 Jakub Brunner (flauta)

Horný cíp Kapitulskej ulice
od 10:00 Graeme Mark [fjúžn]
„Na Slovensku unikátny folk-rockový spevák i akustický gitarista, ktorého hlas nesie odtiene skalnatých pobreží a drsných kopcov jeho rodnej zeme, Graeme Mark zbrúsil svoje pesničkárske schopnosti v rôznych projektoch v Írsku. Potom našiel spolu s manželkou svoj domov v Trnave, kde objavil aj svoju umeleckú identitu a začal vo veľkom skladať piesne.

PARK – KAPITULSKÁ ULICA

9:00 – 12:00 hókusy – pokusy pre malé aj veľké deti a montessori dielničky pre deti do 3 rokov (Lollipop Montessori Trnava)
9:00 – 14:00 detský kútik Púpätko pre deti od pol roka do troch rokov, ktoré si zasadia a odnesú so sebou domov svoje vlastné púpätko (Divadlo Jána Palárika)
9:00 – 14:00 Divadelná dielnička- tvorivá dielňa pre šikovné ručičky od 6-12 rokov (Divadlo Jána Palárika)
10:30 – 13:30 Workshop maľovania tašiek (Slovenská humanitná rada)
11:00 Kváskovanie s Katkou: kurz kváskovania, rady ako upiecť ten najlepší chlieb
11:00 -12:00 Workshop upcyklácie trička na macramé prívesok (Les i more)
12:00 – 17:00 Zapletanie vrkočov z ovčej vlny s upcyklovanými mašličkami (Vrkoče naparádu)
14:00 – 15:00 Workshop upcyklácie trička na hračku pre psa (Les i more)
9:00 – 17:00 FAREBNÉ COPÍKY – profesionálne zapletanie farebných copíkov s kanekalonom. Copíky si môžu nechať zapliesť detičky aj dospelí.
9:00 – 17:00 Maľovanie na tvár
9:00 – 17:00 Edukačné aktivity pre veľkých aj malých (Lifestarter)
9:00-17:00 Spoločenské hry, kvíz a megabubliny s Trnavskou klubovňou (Klubovňa Modranka – CVČ Trnava)
9:00-17:00 Mesto podľa vašich predstáv – aktivity pre deti, participatívne plánovanie (Mesto Trnava)
9:00-17:00 Guličkový bazén so šmykľavkou, montessori aktivity, malá prekážková dráha (Plavecká škola Zlatá Rybka)
9:00 – 17:00 Rozkresli sa, je to zábava – kreslenie na veľa spôsobov (MAKUKI ateliér)
9:00 – 17:00 Znepokojené matky o.z.
9:00 – 17:00 Zábavné hry a aktivity – Človeče nehnevaj sa, obrie pexeso, triedenie odpadu na magnetickej tabuli, puzzle (Envi Pack)
9:00-17:00 Cvičenie pre myseľ a telo, skladanie lotosových kvetov (Slovenská Asociácia Falun Gong o.z.)

Ulož ako PDF
Napísal 16. mája 2023 8:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.