reklama

Mesto spustilo ledkové verejné osvetlenie na Bottovej ulici

Mesto Trnava spustilo v pondelok 28.januára nové verejné osvetlenie fungujúce na technológii LED diód na ulici Jána Bottu.

Trnavská samospráva sa rozhodla inštalovať moderné osvetlenie po úspešnej testovacej prevádzke na križovatke ulíc Bottova – Študentská. Tá prebiehala od augusta minulého roka s cieľom ukázať v praxi rozdiel medzi klasickým osvetlením sodíkovými žiarovkami a LED diódami.

Technológia LED je v porovnaní s klasickou podstatne šetrnejšia k životnému prostrediu. Jej výhodou v porovnaní s klasickými žiarovkami je približne o 50 až 70% nižšia spotreba, ale aj viacnásobne dlhšia životnosť.

led-bottova-1
led-bottova-2
led-bottova-4
Nové osvetlenie na Bottovej ulici je výrazne kvalitnejšie ako klasická technológia

Nespornou výhodou LED svietidiel je aj možnosť používania rôznej intenzity osvetlenia vo večerných a nočných hodinách.

Investícia z mestského rozpočtu predstavovala čiastku 63-tisíc eur. Inštalácia klasických žiaroviek by bola lacnejšia približne o 15 percent, no ako je známe, LED diódy sa okrem výrazne lepšej svietivosti vyznačujú aj niekoľkonásobne dlhšou životnosťou a nižšou spotrebou energie,“ poznamenala Gabriela Slamková z odboru dopravy a komunálnych služieb na Mestskom úrade v Trnave.

Dodávateľom projektu pre mesto Trnava bola spoločnosť Siemens, ktorá dlhodobo zabezpečuje prevádzku verejného osvetlenia okrem Trnavy aj v Bratislave, Žiline, Trenčíne či Poprade.

Okrem nákupu do samotných svietidiel mesto investovalo aj do nových stožiarov a kabeláže.

Kedy, a na ktorých uliciach, pribudnú v budúcnosti ďalšie ledky na verejnom osvetlení, sa zatiaľ nevie. „Závisí od finančných možností mesta,“ poznamenala G. Slamková.

Mesto sa podľa slov G. Slamkovej rozhodlo pre výber spoľahlivého a overeného dodávateľa aj napriek tomu, že jestvujú aj lacnejšie alternatívy, najmä z Ázie.

Tie sú však často neoverené a sľuby dodávateľov o udávaných hodnotách životnosti často nestoja na reálnych základoch,“ pripomenula.

Ulož ako PDF
Napísal 29. januára 2013 8:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto spustilo ledkové verejné osvetlenie na Bottovej ulici”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.