reklama

Teraz je vhodné obdobie vybaviť cestovné pasy bez dlhého čakania

Mnohí už v tomto období uvažujú nad výberom letnej dovolenky, zájazdov či pobytov.

Polícia preto už teraz odporúča občanom skontrolovať si platnosť cestovného pasu.

V súčasnosti je ideálne obdobie na vybavenie dokladov bez dlhého čakania. Január a február sú mesiace, kedy býva najnižší počet prijatých žiadostí o vydanie dokladu. V tomto období je možné vyhnúť sa hlavnému náporu,“ upozorňuje Prezídium policajného zboru SR.

rab
Ilustračné foto

Ofenzíva dovolenárov začína pred dovolenkovým obdobím už v máji, čo prináša zvýšený záujem občanov najmä o vydanie cestovného pasu.

Pri cestách do vízových krajín (napríklad Egypt, Turecko) treba brať do úvahy, že cestovný pas musí byť platný najmenej napríklad šesť mesiacov po udelení víza,“ pripomína tlačový odbor policajného prezídia.

O požadovanej dĺžke platnosti cestovného pasu z dôvodu udelenia víz, prípadne ostatných podmienok cestovania, je potrebné informovať sa na konkrétnom zastupiteľskom úrade štátu, do ktorého občan cestuje.

Občanom, ktorí si potrebujú vybaviť doklady odporúčame, aby využili súčasné pokojnejšie obdobie na podanie žiadosti o vydanie dokladu (vodičský preukaz, občiansky preukaz alebo cestovný pas) na oddeleniach dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru.

Toto obdobie je zvlášť vhodné najmä na vybavenie cestovných pasov pre malé deti. Ľudia tak vybavia potrebné doklady bez zbytočného stresu a čakania.

Čo treba priniesť, ak chce rodič vybaviť pas pre dieťa
Rodič predkladá k žiadosti o vydanie cestovného pasu rodný list dieťaťa, správny poplatok a svoj občiansky preukaz, príp. cestovný pas, ak nie je držiteľom občianskeho preukazu.

Správne poplatky
Vydanie cestovného pasu pre občana staršieho ako 16 rokov stojí 33 eur, pre občana od 6 do 16 rokov 13 eur a pre občana mladšieho ako 6 rokov 8 eur. Za vydanie cestovného pasu do dvoch pracovných dní zaplatí občan trojnásobok príslušnej sadzby a do 10 pracovných dní dvojnásobok príslušnej sadzby.
Deťom do 6 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 2 roky, osobám mladším ako 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 5 rokov a občanom nad 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 10 rokov. Ak osoba staršia ako 16 rokov, ktorá už má platný cestovný pas a požiada o vydanie ďalšieho, druhý cestovný pas sa vydá s platnosťou na 5 rokov.

Ulož ako PDF
Napísal 2. februára 2013 20:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.