reklama

Zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu pre parkovací dom Na hlinách

Mestskí poslanci na utorňajšom rokovaní zastupiteľstva hlasovali za zmenu územného plánu na sídlisku Hliny v prospech plánovanej výstavby viacpodlažného parkovacieho domu pre približne 270 áut.

Odporcovia výstavby z dotknutej lokality zozbierali v petičnej akcii 803 podpisov proti uvažovanej zmene územného plánu, ktorá mení polovicu z hektárovej plochy určenej pre verejnú zeleň a rekreáciu na priestor pre výstavbu parkovacieho domu.

Obyvatelia okolitých činžiakov z Hlín a Saleziánskej ulice sa vplyvom výstavby a prevádzky parkovacieho domu obávajú celkového zníženia kvality života, úbytku zelene, poukazujú na stratu detských ihrísk, zvýšenie prašnosti, hluku alebo exhalátov z výfukových plynov.
Signatári petície proti projektu poukazujú tiež na nebezpečenstvo zníženia stability podložia obytného domu na Saleziánskej počas výstavby.

Ich nesúhlas v podobe predložených námietok poslanci nepodporili.

Petíciu za výstavbu parkovacieho domu spustil aj investor, ktorým je trnavská spoločnosť Fortezza. Podarilo sa mu zozbierať súhlasné podpisy od 380 rodín zo sídliska, čo predstavuje približne 1100 obyvateľov.

hliny-park-dom-2
hliny-park-dom-1

Vizualizácie: Fortezza

Fortezza plánuje Na hlinách postaviť kryté hromadné parkovanie s 96 garážami a 166 parkovacími státiami. Projekt v tejto fáze prezentuje ako štúdiu.

Podľa prieskumov je Na hlinách deficit približne 600 až 800 parkovacích miest. A to podľa starej normy, ktorá hovorí o 1,1 parkovacom mieste na jeden byt.

Nové normy sú ešte tvrdšie, keď požadujú v závislosti od počtu izieb výstavbu od 1,2 do 1,8 parkovacích miest.

Mesto podmieňuje prípadné povolenie výstavby splnením viacerých podmienok.

Okrem kladných stanovísk súvisiacich s vplyvom projektu na životné prostredie by mal investor vybudovať čiastočné zastrešenie objektu, súčasťou ktorého bude záhradná strecha využiteľná na krátkodobú rekreáciu rezidentov z okolitých bytových domov.

Investor na odporúčanie odboru územného rozvoja a koncepcií musí riešiť vjazd a výjazd vozidiel aj zo Saleziánskej ulice, aby nedochádzalo k vtiahnutiu dynamickej dopravy do vnútrobloku bytových domov Na hlinách.

Mesto tiež požaduje, aby boli zvislé konštrukcie objektu prispôsobené pre uchytenie zvislej vegetácie, ktorou sa zabezpečí súvislé celoročné ozelenenie všetkých pohľadových stien objektu. Podmienkou pre odsúhlasenie výstavby je aj revitalizácia okolia parkovacieho domu vo forme výsadby zelene a realizácie nového detského ihriska či športovísk.

Parkovací dom má byť postavený v svahu na okraji sídliska. Strecha garáži bude zatrávnená a poskytne priestor pre rekreačné účely. Najvyšší bod trojpodlažného objektu presiahne súčasný svah o dva metre.

hliny-park-dom-3
hliny-park-dom-5

Vizualizácie: Fortezza

Spoločnosť Fortezza so sídlom v Trnave tiež sľubuje rekonštrukciu a výstavbu nových moderných detských ihrísk, či dokonca lezeckej steny priamo na objekte garážového domu. Celá jedna strana fasády objektu bude pokrytá prírodnými materiálmi a popínavými rastlinami.

Cenu za parkovacie státie či garáž v objekte v súčasnom štádiu odhadnúť nevie, keďže zatiaľ nie sú známe vstupné náklady na realizáciu projektu.

Keďže v tejto fáze ide o štúdiu, bližie termíny výstavby zatiaľ nepoznáme. Čaká nás realizácia projektov, absolvovanie množstva procesov, vrátane geologického prieskumu či posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie. Odhadujem, že k samotnej výstavbe môže dojsť najskôr v prvej polovici roku 2014,” povedal Michal Magula zo spoločnosti Fortezza.

Obyvatelia sídliska sa so žiadosťou o riešenie katastrofálnej situácie s parkovaním obrátili na mesto už pred niekoľkými rokmi.

Petíciu za riešenie parkovania podpísalo vtedy viac ako tisíc ľudí.

Panoramatický pohľad na riešené územie:

Panoráma 360º – obrázok otáčajte pohybom myši

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2013 15:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu pre parkovací dom Na hlinách”

 1. 1
  Palko says:

  Žasnem nad „schopnosťami“ poslancov, lebo schváliť zmenu územného plánu len kvôli štúdii je naozaj veľmi zvláštne až hlúpe. Keby firma mala detailne rozpracovaný projekt vrátane odhadovaných nákladov a cien garáží/státí nech schvaľujú.
  .
  Ale len na základe nápadu a pár vizualizácii od firmy, ktorá vznikla 26.05.2010, má jediného spoločníka a sídli na jeho domácej adrese s vkladom desať tisíc eur je naozaj veľmi zvláštne s pochybným cieľom. Ale chápem, že asi história spoločníka/konateľa tejto firmy v dozornej rade ŽOS otvára dvere na MsÚ aj keď sa o tej firme nadá nájsť jej história úspešných podobných projektov.

  • 1.1
   Zdravý Rozum says:

   V základnom imaní to nie je. Firma Eset spol. sro. má základné imanie 140 000 € a zisky v miliónoch €. Miestna trnavská nemenovaná spoločnosť má základné imanie 6680 € a v centre mesta budovu minimálne za 3 milióny €. Hlúpe ďalej písať o známych firmách s rovnakým sídlom ako trvalým bydliskom spoločníka.
   Tvoj príspevok je populistický, držím palce dobrému nápadu.

   • 1.1.1
    Palko says:

    Ale napr. o Esete vsetci vedia, poznaju jeho produkty a co robi uz vela rokov. Ktora je to konkretne firma s 6680€? O tomto “parkovacom investorovi” nevie nikto nic, asi len zopar vyvolenych. A vlastne este jedna vec, jediny majitel/konatel sa neuspesne uchadzal vo volbach v TT o poslanecke miesto. To je vsetko cim sa firma zatial preslavila. A necudoval by som sa, keby jeho prieskum o parkovacom dome bol povodne predvolebnou kampanou. ;-)
    .
    Chcel by som vidiet ako sa so mnou bude niekto bavit na radnici ak by som prisiel s napadom a par vizualizaciami a este by aj zmenili uzemny plan. Skusil som davnejsie nieco co by mesto ani nestalo peniaze ani by nemuseli menit uzemny plan a zrusili ma jednou vetou a bol som vybaveny. Potom som sa dozvedel, ze moj napad bude realizovat ina firma, ktora navyse v TT uz nieco dokonale zbabrala. Tak nas tu prosim nepresviedcajte, ze je vsetko ciste a v prospech obcanov. Zverejnite celu studiu o parkovacom dome, vratane odhadov nakladov a cien. Dajte konkretne informacie a presvedcte nas o skvelom zamere, ktory bude prinosom.
    .
    Ukazte nam investorove uspesne zrealizovane projekty podobneho typu ako planujete na hlinach a potom sa tu v diskusii ospravedlnim. Ak neexistuju, tak je to len hazard, ktory poslanci neuvazene schvalili.

 2. 2
  Michal says:

  Klasika… od TT poslancov sa to dalo čakať. Ale v nových voľbách sa to zase určite neprejaví, však v TT sa chovajú ľudia väčšinou ako stádo oviec v TESCO košiari (česť výnimkám)… jdu blejt velebnosti

 3. 3
  brano says:

  Je nejaka ina moznost ako zabezpecit na hlinach chybajuce parkoviska pre stovky aut ako parkovaci dom?

  • 3.1
   imro says:

   napriklad parkovaci dom pod zem a nie nad zem.

  • 3.2
   vlaDyka says:

   Na Hlinách už nie…

   Už to “mesto” za tie roky, odkedy ich začalo stavať, pobabralo natoľko, že plošne už nie je kam !
   Za tie roky tam plánovači a povoľovači dovolili postaviť toľko bytov, že si sami teraz môžu – bez priznania si toho, ako tomu “tam u nich” dobre rozumejú – smelo búchať do pŕs a konštatovať, že tak málo parkovacích miest tam bolo vlastne už od začiatku. A pre takýchto povoľovačov je evidentne nepotrebné riešiť – ale iba hľadať riešenie.
   Nehovoriac o tom (samozrejme, že to je už po funuse) ako v podstate ani nemuseli stáť tie ostatne podstavené “nepanelové” bytové domy ! Či už rovno na začiatku sídliska – na Špačinskej, ten betónový manzardo-des, či v Jame, na konci. A bez urážky – aj postsocialistick0 stavenisko dnešnej školy mohlo tiež kľudne dopadnúť inak. Už namiesto nich mohlo stať niekoľko parkovacích domov !
   Takto to celé dostalo punc maximálnej preplnenosti.

   A aj napriek tomu je “mesto” stále schopné horekovať, ako to nie je jednoduché, a veď predsa “len” obyvatelia chcú, aby sa to zlepšilo. Veď predsa dovtedy nikto nechcel, aby sa nestavalo, však áno…

   A napriek tomu, že sa počas niekoľkých predvolebných období priam všetci búchali do pŕs, ako to vyriešia, nestojí na tomto sídlisku (takmer) nič !
   Preorganizované komunikácie – aj to len v časti sídliska – ktoré stáli asi toľko, ako miesta úplne nové (hoc v tak vyspevovanom parkovacom dome pod výmenničkou), kde napriek tomu je stále možné parkovať rovnakým nekontrolovaným “hurá systémom”, ako dovtedy…
   …a (imro) ani pod zem už nie je kam. Jedine, žeby s začalo stavať “socialisticky” – najprv zbúrať väčšinu pôvodného a potom stavať ešte väčší bordel.
   Ale ako sami vidíte, ani námietky obyvateľov, ani “Vaši” poslanci, ani tí, ktorých ste si sami zvolili za svojich rozhodovateľov, Vám nemusia zaručiť to, čo (ne)chcete.
   Ibaže by ste vlastne tomu vôbec nerozumeli…. ;(

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.