reklama

Zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu pre parkovací dom Na hlinách

Mestskí poslanci na utorňajšom rokovaní zastupiteľstva hlasovali za zmenu územného plánu na sídlisku Hliny v prospech plánovanej výstavby viacpodlažného parkovacieho domu pre približne 270 áut.

Odporcovia výstavby z dotknutej lokality zozbierali v petičnej akcii 803 podpisov proti uvažovanej zmene územného plánu, ktorá mení polovicu z hektárovej plochy určenej pre verejnú zeleň a rekreáciu na priestor pre výstavbu parkovacieho domu.

Obyvatelia okolitých činžiakov z Hlín a Saleziánskej ulice sa vplyvom výstavby a prevádzky parkovacieho domu obávajú celkového zníženia kvality života, úbytku zelene, poukazujú na stratu detských ihrísk, zvýšenie prašnosti, hluku alebo exhalátov z výfukových plynov.
Signatári petície proti projektu poukazujú tiež na nebezpečenstvo zníženia stability podložia obytného domu na Saleziánskej počas výstavby.

Ich nesúhlas v podobe predložených námietok poslanci nepodporili.

Petíciu za výstavbu parkovacieho domu spustil aj investor, ktorým je trnavská spoločnosť Fortezza. Podarilo sa mu zozbierať súhlasné podpisy od 380 rodín zo sídliska, čo predstavuje približne 1100 obyvateľov.

hliny-park-dom-2
hliny-park-dom-1

Vizualizácie: Fortezza

Fortezza plánuje Na hlinách postaviť kryté hromadné parkovanie s 96 garážami a 166 parkovacími státiami. Projekt v tejto fáze prezentuje ako štúdiu.

Podľa prieskumov je Na hlinách deficit približne 600 až 800 parkovacích miest. A to podľa starej normy, ktorá hovorí o 1,1 parkovacom mieste na jeden byt.

Nové normy sú ešte tvrdšie, keď požadujú v závislosti od počtu izieb výstavbu od 1,2 do 1,8 parkovacích miest.

Mesto podmieňuje prípadné povolenie výstavby splnením viacerých podmienok.

Okrem kladných stanovísk súvisiacich s vplyvom projektu na životné prostredie by mal investor vybudovať čiastočné zastrešenie objektu, súčasťou ktorého bude záhradná strecha využiteľná na krátkodobú rekreáciu rezidentov z okolitých bytových domov.

Investor na odporúčanie odboru územného rozvoja a koncepcií musí riešiť vjazd a výjazd vozidiel aj zo Saleziánskej ulice, aby nedochádzalo k vtiahnutiu dynamickej dopravy do vnútrobloku bytových domov Na hlinách.

Mesto tiež požaduje, aby boli zvislé konštrukcie objektu prispôsobené pre uchytenie zvislej vegetácie, ktorou sa zabezpečí súvislé celoročné ozelenenie všetkých pohľadových stien objektu. Podmienkou pre odsúhlasenie výstavby je aj revitalizácia okolia parkovacieho domu vo forme výsadby zelene a realizácie nového detského ihriska či športovísk.

Parkovací dom má byť postavený v svahu na okraji sídliska. Strecha garáži bude zatrávnená a poskytne priestor pre rekreačné účely. Najvyšší bod trojpodlažného objektu presiahne súčasný svah o dva metre.

hliny-park-dom-3
hliny-park-dom-5

Vizualizácie: Fortezza

Spoločnosť Fortezza so sídlom v Trnave tiež sľubuje rekonštrukciu a výstavbu nových moderných detských ihrísk, či dokonca lezeckej steny priamo na objekte garážového domu. Celá jedna strana fasády objektu bude pokrytá prírodnými materiálmi a popínavými rastlinami.

Cenu za parkovacie státie či garáž v objekte v súčasnom štádiu odhadnúť nevie, keďže zatiaľ nie sú známe vstupné náklady na realizáciu projektu.

Keďže v tejto fáze ide o štúdiu, bližie termíny výstavby zatiaľ nepoznáme. Čaká nás realizácia projektov, absolvovanie množstva procesov, vrátane geologického prieskumu či posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie. Odhadujem, že k samotnej výstavbe môže dojsť najskôr v prvej polovici roku 2014,“ povedal Michal Magula zo spoločnosti Fortezza.

Obyvatelia sídliska sa so žiadosťou o riešenie katastrofálnej situácie s parkovaním obrátili na mesto už pred niekoľkými rokmi.

Petíciu za riešenie parkovania podpísalo vtedy viac ako tisíc ľudí.

Panoramatický pohľad na riešené územie:

Panoráma 360º – obrázok otáčajte pohybom myši

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2013 15:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu pre parkovací dom Na hlinách”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.