reklama

Mestský parkovací dom Na hlinách pre vyše 300 áut je v posudzovacom konaní. Do projektu môže nahliadnuť verejnosť

Mesto Trnava pripravuje výstavbu parkovacieho domu Na hlinách. Zo zákona poverené úrady a inštitúcie spustili v januári 2023 proces posudzovacích konaní zámeru, ktorý predložila mestská samospráva.

Do 31. januára 2023 sa môže s projektom zoznámiť aj verejnosť. Do posudzovaného zámeru možno nahliadnuť na Mestskom úrade v Trnave, Odbore územného rozvoja a koncepcií na Trhovej ulici.

Parkovací dom Na hlinách je navrhnutý s celkovou kapacitou 321 parkovacích miest (305 áut a 16 motoriek).

Situovaný je v rohu sídliska pod obytnými domami na Saleziánskej ulici. Cieľom projektu je vyriešiť akútny nedostatok parkovacích miest v tejto lokalite.

Predpokladané investičné náklady sú v zámere odhadované na 6 miliónov eur.Vizualizácie parkovacieho domu

Zdroj: Mesto Trnava / ARCHITEKTI FISCHER & URBAN

Parkovanie Na hlinách chcela výstavbou podzemného parkovacieho domu zasadeného do svahu riešiť aj súkromná firma, po troch rokoch príprav však mestské zastupiteľstvo v roku 2015 tento zámer zastavilo.

Mesto v roku 2020 zverejnilo architektonickú súťaž návrhov na viacpodlažný parkovací dom a informovalo, že zámer plánuje uskutočniť vo vlastnej réžii. V decembri 2022 odovzdalo zámer dotknutým úradom a inštitúciám v rámci zákonom stanovenom posudzovacom konaní.

Ako vyplýva z údajov zverejnených v zámere, radnica v predpokladá, že parkovací dom pre vyše 300 vozidiel začne stavať na jar 2024 a hotový by mal byť o dva roky.

Objekt parkovacieho domu má mať 5 úrovní a jeho osadenie využíva konfiguráciu terénu tak, aby negatívny vplyv stavby bol úplne eliminovaný.

„Podzemná stavba parkovacieho domu je doplnená o parkovú úpravu plochy nad samotným objektom. Prestrešenie parkovacieho domu bude tvoriť zelená strecha s umiestnením vzrastlej zelene a voľnočasových prvkov, ktoré budú využívané obyvateľmi okolitých domov. Zo strany ulice Na hlinách je svah pri parkovacom dome riešený ako zelené terasy. V dvorovej časti sa z parkovacieho domu vizuálne prejavuje vetracia línia so zeleňou na trelážach ukončená objektami výstupov z výťahov. Z hľadiska urbanizmu sa teda stavba parkovacieho domu neprejavuje žiadnym objemom, viditeľné sú iba vjazdy a objekt technického zázemia a kaviarne. Projekt je navrhovaný tak, aby minimalizoval vplyv parkovacieho domu na existujúci vnútroblokový priestor medzi obytnými domami, respektíve ponúkol obyvateľom územia benefity, ktoré budú súčasťou stavby,“ uvádza sa v zámere.

Projekt počíta aj s okolitou sadovou a parkovou úpravou verejných plôch určených pre rekreáciu obyvateľov priľahlých bytových domov.

Pôdorysné rozmery stavby sú 35 x 102 metrov, objekt je navrhnutý z dvoch blokov – jeden trojpodlažný a druhý dvojpodlažný.

Zámer predpokladá aj s umiestnením kaviarne, ktorá má využívať strechu existujúcej výmenníkovej stanice ako terasu.

Na streche parkovacieho domu chcú nainštalovať mobiliár, ale aj vybudovať detské ihrisko, bežeckú dráhu či lezeckú stenu.

Dopravné napojenie parkovacieho domu je navrhnuté na existujúce komunikácie Na hlinách a zo Saleziánksej ulice.

Pripojenie a dopravná obsluha do parkovacieho domu má fungovať cez dva vjazdy a výjazdy. Vjazd na najnižšej úrovni objektu je riešený z ulice Na hlinách a vjazd z najvyššej úrovni zo zaslepenej Saleziánskej ulice.


Parkovací dom chcú vybudovať v týchto miestach

FOTO: archív trnava-live.sk

Zdroj: Mesto Trnava / ARCHITEKTI FISCHER & URBAN

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2023 12:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.