reklama

Súkromný investor chce postaviť Na hlinách parkovací dom

Súkromný investor predložil mestu Trnava zámer postaviť Na hlinách viacpodlažný parkovací dom.

Spoločnosť Fortezza so sídlom v Trnave predniesla záujem riešiť dlhodobo neúnosnú situáciu obyvateľov sídliska v otázke parkovania výstavbou parkovacieho domu.

Pre svoj projekt si investor vybral pozemky, ktoré sú v územnom pláne definované ako rekreačné plochy. V súčasnosti sa v dotknutých priestoroch nachádza detské ihrisko a oddychová zóna.

Celé územie oboch pozemkov je vytypované ako cenné, predovšetkým z hľadiska zachovania pohody bývania, možnosti rozvoja krátkodobej oddychovo-rekreačnej funkcie pre rezidentov, ako aj ekologicko-environmentálneho,” konštatuje odbor územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave.

Investor požiadal o preklasifikovanie pozemkov a zmenu platného územného plánu.


Investor plánuje umiestniť parkovací dom na okraji sídliska

ILUSTRAČNÉ FOTO

O povolení spracovania zmien v územnom pláne majú rozhodovať mestskí poslanci na novembrovej schôdzi.

Odbor územného rozvoja a koncepcií vo vyjadrení k zámeru parkovacieho domu upozorňuje, že projekt bude možné realizovať až po splnení viacerých podmienok.

Prvou z nich je zmena klasifikácie pozemkov v územnom pláne.

V prípade, že chce investor uspieť, musí podľa OÚRaK objekt čiastočne zastrešiť a priestry upraviť tak, aby slúžila rezidentom na krátkodobú rekreáciu v podobe strešnej záhrady.

Ďalšou z podmienok je realizovať vjazd aj výjazd vozidiel z parkovacieho domu na Saleziánsku ulicu, aby nedochádzalo k vtihanutiu dynamickej dopravy do vnútrobloku sídliska Na hlinách.


Zamýšľané umiestnenie plánovaného parkovacieho domu zakreslené na mape

Mestský úrad tiež požaduje, aby boli zvislé konštrukcie objektu prispôsobené pre uchytenie zvislej vegetácie, ktorou sa zabezpečí súvislé celoročné ozelenenie všetkých pohľadových stien objektu.

Stavebná komisia MZ spracovanie zmien územného plánu odporučila poslancom povoliť. V prípade, že zastupiteľstvo materiál schváli, bude nasledovať verejné prerokovanie zámeru a prebehne proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Až po obdržaní záverečného kladného stanoviska a prerokovaní budú zmeny predložené na schválenie mestskému zastupiteľstvu.

Celý proces financuje investor z vlastných zdrojov.

Ulož ako PDF
Napísal 26. októbra 2012 8:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Súkromný investor chce postaviť Na hlinách parkovací dom”

 1. 1
  radsejbordel says:

  to nebude nic interesantne pre tie socky parkujuce svoje vylestene hebeda vzdy nad ranom do hlbokeho obeda na hlinach rovno v kruhaci a na chodniku a rovno pred svojim vchodom ti radsej kupa bengam lizatka aby neocumovali

 2. 2
  5ulo says:

  preco zase znicit zelen? Uz tak jej je malo. Nech nejdu do vysky, ale do hlbky a na ‘streche’ moze byt zelen a detske ihrisko aj nadalej. Ak je to velmi nakladne, tak nech sa investor spoji s mestom. Mestu sa plati ‘cestna dan’, z toho mozu trosku prispiet investorovi a vlk bude syty a aj ovca cela. Ci zas mam len ruzove okuliare?

 3. 3
  RMarek_TT says:

  A co tak postavit na hlinach len parkovisko. Su tu 2 celkom slubne parkovacie plochy. Jeden je v kusok od ihriska co pri kysuci.. je tam doost velka plocha, co to tam postavit. A potom druhy je po kopcom v Ucku.. postavit len cestu tam. Jasne, je to ties zabratie ten malej zelene co tam je, ale lepsie tam, ako na konci hlin. Ked to postavia, kdo si zaplati parkovacie misto? Kdo tam bude parkovat ked to je “od ruky”??? Ked sa spominam, tak jeden parkovaci dom sa mal stavat tam, kde je teraz bytovy dom Adan.

 4. 4
  vlaDyka says:

  Súhlasím – je smutné, že BD Adam vznikol ako (pardon za výraz) “naviac pridaná hodnota” pôvodného zámeru parkovacieho domu. Veľké haló a nielen predvolebné to bolo, ako sa takéto domy začnú stavať. Namiesto toho medu okolo huby sa postavilo len to “naviac”. Veď na čo by sa už niekto postavil parkovací dom tam, kde ešte v tom čase nikto nebýval (keďže tu bol len dajme tomu svah za školou, pod výmenníčkou), keď ho môžeme začať stavať ľudom rovno pod oknami !? Po tom, ako to tu, v tomto meste funguje, neverím, že tu “niekto niekoho” presvedčí, že to v tomto prípade bude inak ! A ak náááhodou sa toto skutočne a reálne pretmelí do len a len parkovacieho domu, potom ľudia, bývajúci v tomto kotly budú musieť strpieť stavbu do trnavskej hliny (veď si spomeňte ako prebiehala výstavba toho ostatného bytového domu, ktorý je aj na fotografii !!!) tentoraz však rovno pod oknami a balkónmi X mesiacov – pilótovanie, hluk, prach, stavba…..skrz celé sídlisko ! Veď mechanizmy majú iba jediný možný vjazd na toto miesto – zo Špačinskej. A až neskôr aj zo Strmej. Viete si toto predstaviť, ako sa pretĺkajú nákladné autá cez ten terajší parking ?
  Osobne súhlasím s takouto stavbou – presne na tomto mieste a s takou organizáciou dopravy – ALE PRED výstavbou tých bytoviek a nie teraz !
  Prečo “múdre hlavy” nenechali ten moloch zo socializmu v jame dostavať na školu a nezmenili to na parkovací dom ? Prečo doplnili do preplneného sídliska za posledné roky 2 plne osadené bytové domy a nie parkovací dom ? Prečo stojí BD Adam a nie parkovací dom ? Územný plán mesta sa v posledných rokoch mení ako toaletný papier. A nie vhodný pomaly na nič iné, ako na tie zmeny. Lebo sa evidentne podľa neho v Trnave nedá stavať tak, ako to chcel “odborne spôsobilý autorský tím” ale iba tak, ako to chce “hocktorý” investor. Preto prajem všetkým dotknutým obyvateľom veľa veľa veľa….radosti a ….smiechu – hneď a teraz ! Lebo presne ten ich potom trpko prejde.

 5. 5
  okovidi says:

  ziadny parkovaci dom nepomoze odlahcit parkovacie miesta v tejto lokalite kde ich majitelia denne aj v noci seru na svoje zivotne prostredie Len striktne financne vymahanie pokut policajtmi uradom zivotneho prostredia a inimi im vykazu to ich priblizovadlo tam kam patri… na urobene parkoviska Miest je dost no lenivych ujst par krokov majitelov este viac Tu plati cim robustnejsie auto tym bezohladnejsi parkujuce auto Len s tvrdym drotom urobena ciara po jeho laku zaparkuje jeho majetok opat na pakovisko k nam ostanim

  • 5.1
   alea iacta est says:

   okovidi:
   spamataj sa!
   Okrem dna, ked su vsetci v praci tam nemas sancu zaparkovat. A vobec vsetky parkoviska okolo hlin su plne. jedina moznost je parkovisko pred tesco-m.
   a to s tym drotom…dakujem pekne. kvoli takym zmrdom, ktori su schopni len tak niekomu doskriabat lak na aute ludia velmi smutia. smutia nad ludskou blbostou a zavistou. keby to niekto doskriabal tebe, iste by si takyto prispevok nezverejnil na nete.
   s tym parkovacim domom s tebou suhlasim. je to zbytocne. keby som tam osobne byval, iste by som si neplatil parkovanie v parkovacom dome. parkoval by som pred svojim vchodom. ved platim dane a nech sa mesto stara.

   • 5.1.1
    Bene says:

    Ukaz mi prosim ta zakon, ktory mestu nariaduje, aby sa postaral o parkovacie miesto pred tvojim domom pre tvoje, manzelkyne, synove, pripadne sluzobne auto.
    Tych firemnych totizto parkuje na nasich sidliskach viac ako dost. Ma mesto budovat parkoviska z verejnych penazi aj pre taketo auta?

    • 5.1.1.1
     Jano says:

     Presne tak, toto ma fakt vytáča. Staval som rodinný dom a k nemu som musel postaviť parkovisko pre dve autá a tamten býva v bytovke a chce, aby mu mesto dalo parkovacie miesto?
     Sa celá bytovka vyzbierajte a nech sa páči postavte si poschodovú garáž. Ja tiež platím dane a nikto sa mi na parkovisko neskladá, to kde sme? Mesto nie je povinné Vám tie miesta stavať. Furt nariekate, že ich je málo a že platíte dane,… a čo??? ja tiež, tak prečo sa mám skladať na vaše miesta?
     Najlepšie je, že sú ľudia čo kúpia byt s garážou, garáž predajú, aby si mohli kúpiť auto a potom žiadajú, aby im mesto postavilo “PRE TO ICH NOVUČIČKÉ AUTO” parkovisko, toď podnikavá Slovač.

 6. 6
  natare says:

  Na hlinách nemali hlavne dovoliť postaviť tú trojposchodovú bytovku na konci a mohol tam byť dostatok parkovacích miest.

 7. 7
  l-maro says:

  a ten novy serpentinovy chodnik do kopca na Saleziansku po vybudovani zlikviduju podobne ako nove autobusove zastavky pri Bille. Ucelova sucasna trnavska investicia.

  Spolocnost Fortezza -jedochlapova firma od r2010 obchodujuca cistiacimi prostriedkami. A co vy tiez mate svojho bieleho kona?

 8. 8
  jetomozne says:

  Keď nie je takto vybudovaná plocha s priľahlými ihriskami gymnázia využívaná lenivými detskami a prakticky sa tam sexuje, ožiera, ničí vybudované a huláka do tmy omladina a bezdomovci je čas na zmenu. Vybudovanie cez zimné mesiace prvého senior fit Park s pétanquovým ihriskom. Tí ešte nezabudli prečo je v zdravom tele zdraví duch.

  Gymnazisti a ostatné deti si pohybom vonku len ubližujú. Preto je väčšina z nich neotužovaných náchylná chorobám.

 9. 9
  17.11.2012 says:

  17.11.2012, Trnava, Pred Radnicou o 15:00:
  http: //fb.com/events/475721322459976/

  Požiadavky
  v zmysle cl.32 ústavy SR vyslovujeme vláde ako aj prezidentovi SR nedôveru a z uvedeného dôvodu TRVÁME na okamžitom:

  1) rozpustení parlamentu
  2) zastavenie “reforiem” proti ľuďom
  3) audit verejného dlhu
  4) znárodnenie strategických odvetví
  5) zabezpečenie potravinovej a ekonomickej sebestačnosti
  6) potrestanie vinníkov

  Odôvodnenie:
  1.) Trváme na demisii celej Vlády SR nakoľko, posúva krajinu do nepredstaviteľnej ekonomickej a morálnej katastrofy, žiadame rozpustenie Parlamentu a odstúpenie Hlavy štátu.
  2.) Požadujeme okamžité zrušenie všetkých reforiem namierených proti ľuďom.
  3.) Požadujeme audit verejného dlhu Slovenska, s moratóriom na splátky dlhu, pretože slúžili súkromným záujmom a nie v prospech všetkých občanov.
  4.) Požadujeme obnovenie verejnej kontroly strategických odvetvi, ktoré sú dôležite pre spoločnosť: poľnohospodárstvo, bankovníctvo, energetika, vodne hospodárstvo, zdravotníctvo, vzdelávanie a riadenie životného prostredia.
  5.) Okamžité spustenie procesov,vymenovanie úradníckej vlády, sfunkčnenie referenda, nový volebný zákon atď, smerujúcich k zabezpečeniu ekonomickej a potravinovej sebestačnosti, zabezpečenie podpory národného hospodárstva + vymanenie sa z područia EÚ dlhov a sankcii.
  6.) Vyvodenie trestnej, politickej a morálnej zodpovednosti vinníkom , ktorí okradli, ožobráčili, zdevastovali, zničili a rozpredali Našu vlasť za posledných 23 rokov!

  Vzhľadom k tomu, že občania boli dokladovane okradnutý o obrovský majetok, z ktorého mali prosperovať, majú právo v zmysle Ústavy SR, čl. 2, vziať späť delegovanú moc v štáte a to v zmysle ďalšieho čl.Ústavy SR čl. , 32…… Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.
  Ak sa štátna zastupiteľská moc postaví primárnym nositeľom moci na odpor, majú občania právo použitia sily v takej miere, aby dosiahli svoj cieľ! A ak štátna moc použije proti občanom silu, musí si byť každý vedomí, že sa za zneužitie právomoci bude zodpovedať !
  čl26 (1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.
  čl. 12 (4) Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody zaručené Ústavou SR !

 10. 10
  samo says:

  denne vidim v tejto lokalite cinu neschopnych policajtov. nespravne parkujuci vodic ma vzdy na zaplatenie pokuty! len stale lenivy policajti tu davaju argumenty hlupakom na likvidaciu zelene.

  • 10.1
   vlaDyka says:

   Platí jedno – policajt nebude sam od seba konat az dovtedy, kym nedostane podnet aby ho riesil ! Uplne vazne – tak to v TT funguje. Neviem ci iba v nej, ale tu ano.
   Pokial by sa nasiel jediny “dobrovolny bonzak”, hoc i v snahe ukazat tym, ktory by mali skor figurovat na http://parkujemakodebil.blogspot.sk/, ze uz je naozaj ignorantska drzost parkovat na prechode, na chodniku, v obluku krizovatky, v odbocovacom pruhu, priamo v kruhaci, v protismere, medzi kontajnermi….vlastne vsade tam, kde to nie je dovolene a nahlasil, ci skor nahlasoval to na MP – a nie len jednorazovo, ale dookola – mozno by niekoho trklo, ze tu nie je uplna dopravna anarchia. ALE takto bohuzial – JE. A bude, kym sa toto nezmeni…..

   • 10.1.1
    pocujetetostale says:

    zaciatok komunikacie kazdeho policajta s zle parkujucim vodicom v tomto meste je takyto: pan vodic mali sme nahlase zle parkovanie vasho vozidla …. a ked si priplatite doda vam “na tanieri” udaje o ohlasovatelovi, aby ste si to snim osobne “vybavil” Funguje to tak uz roky a Stanko a Kelesi su radi za dodatocny financny prispevok a samovybavovaletia problemov im znizuju rozne statistiky za co oni dostavaju odmeny.Nahlasujuci po tejto skusenosti nema zaujem o dalsie problemy a zaradi sa

 11. 11
  janol says:

  Teraz modne uvahy o parkovacich domoch na Pekarskej na Salezianskej aj inde su vysledkom: zleho planovania mestskeho odboru dopravy, v mediach policajtmi verejne priznavaneho tolerovania zle parkujucich voziel, chybajuceho VZN o parkovani vozidiel zivnostnikov a firiem po skonceni pracovnej doby a v dnoch volna,… Ide o nas bordel podobne ako je na Coburgovej. Az sa volakde nedostane Bronto plosina a par ludi Na Hlinach tam skape na lahostajnost majitelov zle parkujucich vozidiel mozno sa zacnu vykonavat normy a zakony. Vela volnych miest v parkovacom dome na Clementisovej fakticky svedci o lenivosti majitelov aut v jeho okoli. Pre par centov si nechaju koleno vrtat a budu sa ohanat povinnostou mesta zabezecit im xx parkovacich miest pre vsetky ich vozidla v okoli ich bytu. To sa ale velmi mylia.

 12. 12
  janok says:

  Prečo v Trnave nerastú parkovacie domy ako huby po daždi? Odpoveď je celkom jednoduchá, až sa mi nechce veriť, že by ste ju ľudia netušili. Pretože investorom sa neoplatí investovať do stratového biznisu. Biznis s parkovacími domami musí byť v Trnave zákonite stratový. Predstavte si, že ste investor. Vypočítate si, koľko parkovacích miest daná lokalita v najbližšom povedzme desaťročí bude potrebovať. Podľa pripravíte biznis plán. Vyhliadnete pozemok, dáte si vypracovať architektonický návrh, potom projektovú dokumentáciu, napokon zostavíte finančný plán. Súčasťou plánu musia byť plánované príjmy. A tu je problém. Ako naplánovať príjmy na mieste, kde mentalita je taká, že “mám nárok na (jedno, dve, tri) parkovacie miesta pred svojim domom, bytom, samozrejme ZADARMO. Kto pôjde parkovať do vášho parkovacieho domu? Nikto. Resp. iba ten, komu sa už neujde miesto zadarmo. To je ale pre investora neprijateľné, lebo jeho budúci príjem je veľmi otázny, teda nedokázal by dosiahnuť rentabilitu. Takto sa situácia nikdy nevyrieši, lebo je patová. Obyvatelia nadávajú, že nemajú kde parkovať. Investori nebudú investovať, lebo nie sú blázni aby vyhadzovali svoje peniaze von oknom. Mesto nechce súkromným investorom prispievať napríklad nejakým dostatočným paušálom, ktorý by garantoval finančnú zaujímavosť pre investorov. A samo mesto tiež nič nepostaví, lebo nemá peniaze. Jediné rozumné riešenie je, spoplatniť parkovanie na celom území mesta Trnava, samozrejme zóny s drahším a lacnejším parkovaním (podľa aktuálneho dopytu po parkoviskách) by boli nevyhnutné. Ďalej, výšku parkovného naviazať na infláciu. V tom momente sa nájde dosť investorov, aby postavili parkovacie domy.
  Ak sa k tomuto nepristúpi – uznávam, nie je to populárne riešenie – naďalej sa budú sídliská zahusťovať autami, ľudia budú mať mindráky z každého príchodu na Hliny, či pred polikliniku, stanicu, či inde a všetci budeme hromžiť, že nie je kde parkovať. Načo je to dobré? Na nič. Treba prijať riešenie. Máš auto, zavadziaš s ním na verejnom priestranstve – na parkovisku, na okraji cesty, atd, tak plať.

 13. 13
  Peter obyvatel Hlin says:

  Dobrý večer.
  Na hlinách bývam už niekoľko rokov, lepšie napísané od čias keď na sídlisku existovali dve príjazdové a samozrejme výjazdové cesty. Tá druhá cesta síce bola kamenistá, blatistá a veľmi rozbitá ale bolo to veľké plus ako sa dostať zo sídliska aj napriek tomu, že by ste prešli celým sídliskom.
  Okrem tejto výhody bežných občanov táto cesta mala význam aj pre hasičské autá ktoré sa mohli dostať na sídlisko Hliny bezproblémovo! Čo sa aj stalo keď rozostavaná škola (dnešné gymnázium) začala horieť od vecí ktoré tam priniesli ľudia bez domova.
  Naši “moci páni” keď mohli predísť tomu čo je dnes na sídlisku HLINY radšej dovolili postaviť obchodné centrum EURO…. a tým zastavali jednu z dvoch ciest na sídlisko. Alebo dovolili vrty do zeme aby sa začala stavba tehlového domu. Čo bolo to bolo, ale keď sa pozrieme na dnešné vedenie mesta nič sa nezmenilo. Idú riešiť problém tridsať minút po dvanástej hodine. Keď sa mohli dohodnúť na využití plochy na parkovanie na mieste dnešného nie veľmi obsadeného obytného domu na Veternej, tak to nechali tak a dnes chcú likvidovať zeleň už aj tak v betónovej džungli.
  Prepáčte ale myslím si , že rozhodnutia vedenia mesta sú v niektorých prípadoch dvadsať krokov späť. Nebudem tu písať svoje návrhy aj tak to nikto z vedenia mesta nečíta.
  Tento rok som už písal komentár k parkovaniu na sídlisku HLINY ako aj alternatívne možnosti parkovania ale čo sa stalo? Nič. Teda pardon, mesto sa dohodlo zo súkromným investorom na zlikvidovaní zelene a postavení betónovej stavby ktorá určite bude slúžiť našim deťom. A ak sa pýtate ako môže slúžiť našim deťom? No predsa budú môcť „čmárať“ po stenách a vytvárať nové sídliskové umenie.
  Grafiťáci , nič vzlom.
  Páni zamyslite sa nad tým čo chcete spraviť zo sídliska a skúste riešiť problém!
  Myslite na obyvateľov sídliska HLINY ktorí budú musieť pozerať do betónovej stavby, myslite na deti ktoré sa hrajú na detskom ihrisku a hlavne myslite na ľudí ktorí majú radšej zeleň ako to čo tam chcete postaviť!
  Problém sa dá riešiť ale prosím takto nie!

  • 13.1
   LUAM says:

   Saleziánska ulica nepatrí do sídliska Hliny!!!!!!

   • 13.1.1
    Peter says:

    Nie je tých výkričníkov nejako maló? :-)

    Ak budeš nabudúce písať tak si prečítaj názov článku. Ak nevieš ktorý to je, tak tu máš citát.: Súkromný investor chce postaviť Na hlinách parkovací dom

    Súkromný investor predložil mestu Trnava zámer postaviť Na hlinách viacpodlažný parkovací dom.

    Spoločnosť Fortezza so sídlom v Trnave predniesla záujem riešiť dlhodobo neúnosnú situáciu obyvateľov sídliska v otázke parkovania výstavbou parkovacieho domu.

    • 13.1.1.1
     LUAM says:

     Lenze najprv sa treba pozriet, kde ten parkovaci dom bude stat: :))) a pokial viem na hlinách bude iba takýý kusoček:),.

     • 13.1.1.1.1
      Peter says:

      Ty si dobrý kúsoček :-)
      Vieš vôbec kde je sídlisko Hliny? Bol si sa tam niekedy pozrieť? Koľko bývaš v Trnave? Alebo na Hlinách?

      Ja tu píšem otom, že táto situácia sa dala dávno riešiť predtým ako sa to dostalo do takéhoto extrému. Píšem tu otom, že mesto rieši problém tridsať minút po 12:00 a ako to rieši? Na úkor zelene ktorej už aj tak je malo nielen na sidlisku aj aj v celej Trnave.

      Sorry ale choď sa pozrieť na sídlisko Hliny a uvidíš aký tam je ešte problém. Bežne tam stávajú autá ktoré majú dlžku od 5tich do 6,3metra. Širka týchto áut cez 2metre. Ak si zmeráš šírku parkovacích plôch tak pochopíš,že mesto ano vo sne nepočítalo s takýmito autami a prečo? To už nechám na každom kto vie očo tu ide celý čas.

 14. 14
  pedro says:

  pozrite si kto za tou firmou stoji a kde vsade figuruje a hned vam bude jasne ako to cele dopadne

 15. 15
  NÁMIETKA SA NEZOHĽADNILA says:

  Spolu 68-krát je použité slovné spojenie „Námietka sa nezohľadnila“

  ako odpoveď mesta Trnava svojím obyvateľom v Územnom rozhodnutí o umiestnení stavby „Parkovací dom Na hlinách, Trnava“ ,

  pozri Úradnú tabuľu mesta Trnava http://www.trnava.sk/sk/uradny-oznam/uzemne-rozhodnutie-o-umiestneni-stavby-parkovaci-dom-na-hlinach-trnava .

  Text Územného rozhodnutia: http://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/%C3%9AR%20parkovac%C3%AD%20dom.pdf

  Situačný plán : http://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/SKMBT_C35314092612370.pdf

  Čo k tomu dodať ?

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.