reklama

V Modranke chce investor postaviť polyfunkčný objekt, na schválenie potrebuje zmenu územného plánu

AKTUALIZOVANÉ v utorok 12. februára 2019: Poslanci na zasadnutí 12. februára žiadosť predkladateľa o povolenie na spracovanie zmeny v územnom pláne neschválili.

Súkromný investor predložil mestu Trnava žiadosť o povolenie na spracovanie zmeny územného plánu. Predkladateľ je vlastníkom pozemku v Modranke na nároží ulíc Ivana Krasku a Dedinskej. Jeho zámerom je postaviť v centre tejto trnavskej mestskej časti polyfunkčný objekt určený na bývanie a občiansku vybavenosť. O povolení na spracovanie zmien majú hlasovať poslanci na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Z predloženej štúdie vyplýva, že zámerom investora je na pozemku s výmerou 872 metrov štvorcových vybudovať dvojpodlažný objekt s podkrovím.

Žiadateľ uvádza, že v prízemí objektu sa má nachádzať absentujúca občianska vybavenosť, na vyšších podlažiach majú byť byty.

Investor vo svojej žiadosti pripomína, že s vybavenosťou sa v tomto ťažiskovom priestore Modranky počítalo aj v minulosti.

Zámer bol predložený aj Výboru mestskej časti Modranka, ktorý ho väčšinou hlasov odsúhlasil.

V súčasnosti je dotknutá lokalita určená v územnom pláne pre výstavbu rodinných domov, investor preto žiada mesto o povolenie na spracovanie zmeny územného plánu na funkčný kód B. 01, ktorý by umožnil realizáciu objektu mestotvornej polyfunkcie.


Vizualizácia projektu polyfunkčného domu v Modranke

ZDROJ: Mesto Trnava / predkladateľ

Odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu (OÚRaK) v Trnave v stanovisku súhlasí s investorom v tom, že už v roku 1993 bola navrhovaná v tomto bloku občianska vybavenosť. „Ale bolo to na severnej časti a nie na tomto konkrétnom pozemku. Na žiadosť majiteľov bola zmenená na plochu pre rodinné domy, z ktorých väčšina aj bola postavená,“ uvádza OÚRaK.

Ako ďalej pripomína OÚRaK, funkčný kód B. 01 umožňuje výstavbu nielen lekárne a ambulancie, ale aj iných podnikateľských aktivít či vybavenosti, ako napríklad reštaurácií alebo barov a v budúcnosti by mohlo prísť k zmene v užívaní na inú činnosť v súlade s územným plánom.

„Nemalo by prichádzať k účelovým zmenám v zónach rodinných domov, čo môže byť nebezpečný precedens pre ďalšie obdobné požiadavky. Zastavaním jedného pozemku na vybavenosť a byty by prišlo k narušeniu pohody jestvujúcich rodinných domov, k znehodnotenie pozemkov, nakoľko majitelia susedných pozemkov si stavali domy s víziou pokojného bývania v zóne rodinných domov aj vzhľadom na to, že zóna rodinných domov má regulovanú výšku dve nadzemné podlažia a v zóne B.01 je možné stavať 6 – podlažné objekty,“ píše v stanovisku Odbor územného rozvoja a koncepcií

Odbor z tohto dôvodu poslancom neodporúča schválenie povolenia na spracovanie zmeny územného plánu.

Rovnaké stanovisko vyjadrila na svojom zasadnutí 24. januára 2019 aj Komisia stavebná, územného plánovania a kultúrnych pamiatok.

Prípadné schválenie a povolenie na spracovanie zmien v územnom pláne znamená, že návrh bude spracovaný do materiálu ako Návrh Zmeny ÚPN, ktorý čaká následný schvaľovací proces.

Návrh zmeny ÚPN musí byť verejnoprávne prerokovaný v zmysle zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. K návrhu sa v ďalšej fáze vyjadrujú dotknuté orgány, inštitúcie, úrady, organizácie, právnické a fyzické osoby či dotknuté obce.

Súbežne bude prebiehať proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA).

Až po prerokovaní a obdržaní záverečného kladného stanoviska od Okresného úradu odboru výstavby a bytovej politiky môže byť materiál opätovne predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva na jeho schválenie.


Lokalizácia predloženého zámeru polyfunkčného objektu v Modranke

Ulož ako PDF
Napísal 7. februára 2019 13:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Modranke chce investor postaviť polyfunkčný objekt, na schválenie potrebuje zmenu územného plánu”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.