reklama

V Modranke chce investor postaviť polyfunkčný objekt, na schválenie potrebuje zmenu územného plánu

AKTUALIZOVANÉ v utorok 12. februára 2019: Poslanci na zasadnutí 12. februára žiadosť predkladateľa o povolenie na spracovanie zmeny v územnom pláne neschválili.

Súkromný investor predložil mestu Trnava žiadosť o povolenie na spracovanie zmeny územného plánu. Predkladateľ je vlastníkom pozemku v Modranke na nároží ulíc Ivana Krasku a Dedinskej. Jeho zámerom je postaviť v centre tejto trnavskej mestskej časti polyfunkčný objekt určený na bývanie a občiansku vybavenosť. O povolení na spracovanie zmien majú hlasovať poslanci na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Z predloženej štúdie vyplýva, že zámerom investora je na pozemku s výmerou 872 metrov štvorcových vybudovať dvojpodlažný objekt s podkrovím.

Žiadateľ uvádza, že v prízemí objektu sa má nachádzať absentujúca občianska vybavenosť, na vyšších podlažiach majú byť byty.

Investor vo svojej žiadosti pripomína, že s vybavenosťou sa v tomto ťažiskovom priestore Modranky počítalo aj v minulosti.

Zámer bol predložený aj Výboru mestskej časti Modranka, ktorý ho väčšinou hlasov odsúhlasil.

V súčasnosti je dotknutá lokalita určená v územnom pláne pre výstavbu rodinných domov, investor preto žiada mesto o povolenie na spracovanie zmeny územného plánu na funkčný kód B. 01, ktorý by umožnil realizáciu objektu mestotvornej polyfunkcie.


Vizualizácia projektu polyfunkčného domu v Modranke

ZDROJ: Mesto Trnava / predkladateľ

Odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu (OÚRaK) v Trnave v stanovisku súhlasí s investorom v tom, že už v roku 1993 bola navrhovaná v tomto bloku občianska vybavenosť. „Ale bolo to na severnej časti a nie na tomto konkrétnom pozemku. Na žiadosť majiteľov bola zmenená na plochu pre rodinné domy, z ktorých väčšina aj bola postavená,“ uvádza OÚRaK.

Ako ďalej pripomína OÚRaK, funkčný kód B. 01 umožňuje výstavbu nielen lekárne a ambulancie, ale aj iných podnikateľských aktivít či vybavenosti, ako napríklad reštaurácií alebo barov a v budúcnosti by mohlo prísť k zmene v užívaní na inú činnosť v súlade s územným plánom.

„Nemalo by prichádzať k účelovým zmenám v zónach rodinných domov, čo môže byť nebezpečný precedens pre ďalšie obdobné požiadavky. Zastavaním jedného pozemku na vybavenosť a byty by prišlo k narušeniu pohody jestvujúcich rodinných domov, k znehodnotenie pozemkov, nakoľko majitelia susedných pozemkov si stavali domy s víziou pokojného bývania v zóne rodinných domov aj vzhľadom na to, že zóna rodinných domov má regulovanú výšku dve nadzemné podlažia a v zóne B.01 je možné stavať 6 – podlažné objekty,“ píše v stanovisku Odbor územného rozvoja a koncepcií

Odbor z tohto dôvodu poslancom neodporúča schválenie povolenia na spracovanie zmeny územného plánu.

Rovnaké stanovisko vyjadrila na svojom zasadnutí 24. januára 2019 aj Komisia stavebná, územného plánovania a kultúrnych pamiatok.

Prípadné schválenie a povolenie na spracovanie zmien v územnom pláne znamená, že návrh bude spracovaný do materiálu ako Návrh Zmeny ÚPN, ktorý čaká následný schvaľovací proces.

Návrh zmeny ÚPN musí byť verejnoprávne prerokovaný v zmysle zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. K návrhu sa v ďalšej fáze vyjadrujú dotknuté orgány, inštitúcie, úrady, organizácie, právnické a fyzické osoby či dotknuté obce.

Súbežne bude prebiehať proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA).

Až po prerokovaní a obdržaní záverečného kladného stanoviska od Okresného úradu odboru výstavby a bytovej politiky môže byť materiál opätovne predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva na jeho schválenie.


Lokalizácia predloženého zámeru polyfunkčného objektu v Modranke

Ulož ako PDF
Napísal 7. februára 2019 13:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Modranke chce investor postaviť polyfunkčný objekt, na schválenie potrebuje zmenu územného plánu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.