reklama

Novú IBV v Bielom Kostole chce investor napojiť cez pozemky mesta. Potrebuje zmenu územného plánu

Aktualizované

Nové dopravné napojenie plánovanej IBV Pri Hájoch v západnej časti obce Biely Kostol by si vyžiadalo zmenu územného plánu mesta Trnava. O povolení spracovania zmien v územnom pláne majú hlasovať poslanci.

Pripravovanú lokalitu s kapacitou asi 200 nových rodinných domov IBV Pri hájoch na okraji Bieleho Kostola chce developer napojiť novou prístupovou komunikáciou.

Investorom navrhované dopravné napojenie je umiestnené pri vstupe do Bieleho Kostola v smere od Ružindola a Trnavy.

Navrhovaná komunikácia sa podľa žiadosti, ktorú predložila obec Biely Kostol, nachádza na pozemkoch v majetku mesta Trnava a v katastri mesta Trnava, v dotyku katastra obce Biely Kostol.

“Dopravné napojenie lokality Pri Hájoch I je možné aj cez obec, bez nutnosti napojenia cez kataster Trnavy, čo vyžaduje zo strany investorom realizovať výkup pozemkov od súkromných vlastníkov,” pripomína Odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

bkostol-pri-hajoch
Zobrazenie lokality s vyznačením prístupovej komunikácie

cesta-BK
Investor chce vybudovať prístupovú cestu do novej IBV v tomto priestore na okraji obce

“O túto zmenu žiadala obec Biely Kostol už v roku 2010 a mestské zastupiteľstvo uznesením 27.4.2010 schválilo povolenie na spracovanie zmeny územného plánu za podmienky alternatívneho riešenia, kde okrem umiestnenia tesne vedľa hranice katastrov, by bola v alternatíve II. komunikácia odklonená od spoločnej hranice a pri ktorej by vznikla možnosť umiestniť na pozemkoch v katastri mesta Trnava 34 stavebných pozemkov.
Súčasťou súhlasného stanoviska mesta k Zmene ÚPN bola aj podmienka zameniť pozemky pod navrhovanou komunikáciou medzi obcou Biely Kostol a mestom Trnava. Nakoľko obec Biely Kostol ďalej v tejto veci nekonala, zrušilo uznesením MZ v decembri 2011 uznesenie o povolení spracovania horeuvedenej zmeny,”
približuje mesto v dôvodovej správe k materiálu určenému na júnové rokovanie zastupiteľstva.

V januári 2015 požiadala v tejto súvisloti obec po druhý raz o zmenu Územného plánu mesta Trnava, ale následne, na podnet investora, vo februári žiadosť z rokovania februárového MZ stiahla. Ďalšia žiadosť prišla na mesto z Bieleho Kostola v apríli.

Dotknuté pozemky sú v súčasnosti vedené ako orná pôda.

Mesto Trnava v dôvodovej správe konštatuje, že v súčasnosti dochádza v katastri Bieleho Kostola “k neúmernému navyšovaniu výstavby formou rodinných domov bez príslušnej vybavenosti a vhodného dopravného napojenia”.

V obci sa plánuje takmer 600 nových rodinných domov, čo predstavuje viac ako 1700 obyvateľov. Jednou z lokalít je aj lokalita Pri Hájoch.

Dopravnú situáciu medzi Trnavou a Bielym Kostolom zaťažuje a ešte viac skomplikuje očakávaná výstavba v lokalitách Za Traťou, Kamenný mlyn a Kočišské, kde by mohlo v budúcnosti k súčasným už postaveným približne 400 rodinným domom pribudnúť ďalších asi tisíc nových domov.

“Podľa Úzamného mesta Trnava a Miestneho územného systému ekologickej stability (MÚSES) je v trase navrhovanej komunikácie – predmetu požadovanej zmeny navrhované biocentrum, nakoľko je tu už jestvujúca zeleň, teplomilné duby, ktoré sa majú v zmysle spomínaného dokumentu doplniť ďalšou výsadbou dubmi a krovinami v kombinácii s trvalým trávnym porastom. Trasovaním komunikácie príde k narušeniu tohto biocentra,” upozorňuje odbor územného rozvoja a koncepcií.

Stavebná komisia na svojom zasadnutí 4. júna 2015 neodporučila mestskému zastupiteľstvu povolenie na spracovanie predmetnej zmeny schváliť.

V prípade povolenia zmeny poslancami mestského zastupiteľstva bude návrh spracovaný a predložený na verejnoprávne prerokovanie.

Súbežne bude prebiehať proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA). Po prerokovaní a obdržaní záverečného kladného stanoviska bude materiál predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Spracovanie návrhu zmeny financuje žiadateľ.

Aktualizácia z 24. júna 2015:

Poslanci mestského zastupiteľstva hlasovali v utorok 23. júna proti a neschválili povolenie na spracovanie zmeny územného plánu.

pri-hajoch-2
Alternatívy napojenia IBV cez obec a novou komunikáciou

Ulož ako PDF
Napísal 20. júna 2015 20:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Novú IBV v Bielom Kostole chce investor napojiť cez pozemky mesta. Potrebuje zmenu územného plánu”

 1. 1
  GoGo says:

  Babky z Bíleho Kostola rozhodli o odtrhnutí od Trnavy a teraz chcú, aby Trnava znášala tento chaos a budovala pre nich cesty, podielové dane ale zostanú v Bílem Kostole – aké chytré. Len nech sa teraz pekne poskladajú na komunikácie.
  Tá osada Parnas, Podolky atd. je symbol slovenskej, exotickej, vidieckej, katalógovej architektúry. Trnava tourism tam môže veselo robiť exkurzie pre Japoncov.
  Modranka múdro zostala s Trnavou a dostala za posledné roky hromadu financií tak ako ostatné MČ.

  • 1.1
   Martin says:

   Plne súhlasím, vtedy bolo v móde osamostatňovanie sa , boli to také iracionálne mečiarovské nálady, ale v prípade B.Kostola je len otázkou času, kedy sa opäť pripojí k TT vzhľadom na prepojenie oboch katastrov.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.