reklama

VIDEO: Pozrite si simulovanú zrážku vlaku s figurínou chodca na Kamennej ceste

Pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečnosti na železničných priecestiach usporiadali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, policajným zborom a Železničnou spoločnosťou Slovensko v Trnave tlačovú konferenciu a simulovanú ukážku zrážky rušňa s chodcom.

ŽSR sa k preventívnemu podujatiu pridávaju piatykrát. Tento sa rok v rámci zamerania pozornosti na chodcov na železničných priecestiach rozhodli zrealizovať simulovanú zrážku figuríny chodca a vlaku na železničnom priecestí na Kamennej ceste v Trnave.

Cez priecestie na trati Trnava – Kúty zabezpečené svetelným zabezpečovacím zariadením bez závor s aktívnou signalizáciou prechádza denne 22 osobných a 7 nákladných vlakov. V ostatných piatich rokoch došlo na tomto priecestí k dvom nehodám vlaku s osobnými autami bez smrteľných následkov.

zrazka-vlak-1
zrazka-vlak-2
Simulovaná zrážka pri rýchlosti 30 a 80 km/h. Následky stretu človeka s vlakom sú fatálne

Chceme apelovať na každého účastníka cestnej premávky, aby prehodnotil svoje správanie pri prechádzaní cez železničné priecestie, počínal si mimoriadne opatrne a dodržoval zákony o cestnej premávke,“ zdôraznila hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

Železnice Slovenskej republiky pomocou nainštalovaných kamier na vybraných priecestiach zistili, že chodci, cyklisti či korčuliari sa správajú aj počas zapnutej výstražnej signalizácie veľmi nedbanlivo, nerešpektujú výstrahy a vstupujú do koľajiska.

Na Slovensku sa nachádza 2155 železničných priecestí, z nich 1083 je zabezpečených svetelnou signalizáciou alebo rampami. Nezabezpečených priecestí je na Slovensku 1072.

VIDEO:

Každoročne zomiera na Slovensku priemerne 14 ľudí pri 50 nehodách na priecestiach. Až v dvoch tretinách prípadoch dochádza k nehodám na zabezpečených železničných priestestiach.

Pri simulovanej zrážke figuríny chodca v životnej veľkosti narazil rušeň rýchlosťou 30 km/h. V druhom prípad bola figurína umiestnená v bezprostrednej blízkosti koľajiska a k zachyteniu figuríny vplyvom tlakovej vlny došlo pri rýchlosti 80 km/h.

Následky kolízie boli v obidvoch prípadoch fatálne.

Železničiari poukazujú na skutočnosť, že ľudia si neuvedomujú, že vlak nie je osobné auto, má svoju obrovskú hybnosť a nedokáže zabrziť tak rýchlo ako osobné auto.

Priemerná vlaková súprava s hmotnosťou 1000 ton zabrzdí pri rýchlosti 80 km/h až po približne jednom kilometri. Pre porovnanie osobné auto zastaví z rýchlosti 100 km/h asi po 80 metroch,“ priblížil riaditeľ odboru expertízy ŽSR Milan Kubíček.

Kubíček tiež pripomenul, že ŽSR postupne ruší biele svetlo, ktoré blikaním oznamuje bezpečný prejazd priecestím.

V každej krajine môže mať blikajúce biele svetlo iný význam, preto sa prispôsobujeme európskej legislatíve a biele svetlo na priecestiach rušíme,“ vysvetlil.

Ulož ako PDF
Napísal 7. mája 2013 13:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Videoarchív. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “VIDEO: Pozrite si simulovanú zrážku vlaku s figurínou chodca na Kamennej ceste”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.