reklama

Poslanci o novom ihrisku v staničnom parku nehlasovali. Chcú viac informácií

Projekt navrhovaného oploteného detského ihriska so športovými prvkami a občerstvením v Parku Janka Kráľa, neďaleko obchodného centra Max, mestské zastupiteľstvo stiahlo z rokovania.

Trnavský podnikateľ predložil mestu žiadosť o výpožičku 1500 metrov štvorcových pozemkov na dobu neurčitú v tzv. staničnom parku. Projekt sme predstavili aj v samostatnom článku.

Vybraná lokalita sa nachádza v priestoroch nespevneného vyšliapaného chodníka ústiaceho na parkovisko ZOC MAX, za detským ihriskom s jazierkom.

Zámerom investora je podľa predloženej sprievodnej správy “rozšírenie detských ihrísk a oddychových plôch v Trnave, zveľadenie frekventovanej časti mestského parku a prilákanie nových návštevníkov do tejto časti mesta“.

V priamom susedstve plánovaného areálu sa z jednej strany nachádza mestské detské ihrisko s jazierkom, na druhej strane je štádiu výstavby ďalší oplotený areál dráhového golfu.

bublifuk
Štúdia predložená investorom

Z plochy pozemku s rozlohou 1500 metrov štvorcových majú predstavovať upravené plochy tretinu celkovej rozlohy, kryté plochy sú navrhnuté v rozsahu 130 metrov štvorcových, zelené a zatrávnené plochy dosiahnu asi 860 m2. Samotné občerstvovacie zariadenie je navrhnuté na ploche asi 100 m2.

Areál má byť prístupný bezplatne od 8. do 22. hodiny, rozdelený bude na 5 hlavných zón, z toho sú tri hracie plochy pre deti (hojdačky, preliezky, pieskovisko, cvičisko s hrazdami, rebrinami a kladinou). Investor sľubuje, že v priestoroch ihriska zostane zachovaná všetka pôvodná zeleň. Väčšina nespevnených plôch má byť zatrávnená.

Navrhujem, aby sme tento bod neschválili. Z môjho pohľadu ide o privatizáciu verejného priestoru v parku, ktorý má byť navyše oplotený. Navrhnuté občerstvovacie zariadenie ani nie je v súlade s územným plánom.
Mám pocit, že pod rúškom detského ihriska dostane niekto zadarmo od mesta pozemok, oplotí si ho a bude si tu robiť svoj biznis. Myslím si, že v tomto priestore žiadne občerstvenie nie je potrebné, pretože dostatok podobných zariadení sa nachádza v blízkom Maxe, aj na susednej autobusovej stanici. Ďalej pripomínam, že kúsok vedľa sa nachádza mestské detské ihrisko, ktoré stačí len trošku opraviť a doplniť hracie prvky. Navyše kúsok odtiaľ na ihrisku dráhového golfu už jeden nový plot stojí. Zatiaľ to tam vyzerá otrasne. Dostal som viacero podnetov, že tam dokonca prišlo k nelegálnym výrubom stromov.
A napokon chcem upozorniť, že ak tento projekt schválime, môže sa to stať veľmi nebezpečným precedensom do budúcnosti – v podstate môžu prichádzať ďalší a ďalší podnikatelia, ktorí si budú chcieť oplocovať parky, dostávať pozemky zadarmo a ukrajovať z toho mála parkov, čo v Trnave máme
,“ uviedol v rozprave k materiálu nezávislý poslanec Matej Lančarič.

V pléne vystúpil aj poslanec za KDH Milan Paulini. Ako poznamenal na úvod, s niektorými argumentmi svojho kolegu súhlasí, nie však so všetkými.

Ten plot sa dá spraviť slušne, aby vyhovoval estetickým požiadavkám. Doteraz dochádzalo k devastácii parku tým, že ľudia si skracovali cestu. Teraz z toho môže byť pekne skultúrnená časť parku a bude slúžiť všetkým. Ja nemám väčšie výhrady k predloženému projektu,“ prezentoval svoj názor Paulini.

ihrisko-park
Nové detské ihrisko chce investor umiestniť v týchto priestoroch

M. Lančarič Paulinimu pripomenul, že za skracovanie cesty a vyšpliapanie chodníka môže zlý návrh chodníka z parku do Maxu, ktorý bol vybudovaný nezmyselne. „Nikto tadiaľ nechodí, preto si ľudia vyšlipali chodník prirodzene. Stačí len premiestniť pôvodný chodník rozobrať a presunúť ho tam, kadiaľ chodia ľudia a okolie zatrávniť. Celý priestor dostane inú tvár,“ poznamenal.

Tretím rečníkom v rozprave bol poslanec Marcel Behro (Smer-SD), ktorý navrhol tento bod z rokovania stiahnuť.

Čiastočne súhlasím aj s pánom Lančaričom, aj s pánom Paulinim. Preto si myslím, že najlepšie bude, ak návrh z rokovania stiahneme. Žiadajme dopracovať a viac konkretizovať projekt, aby sme lepšie poznali konečné riešenie detského ihriska,“ povedal Behro. K jeho návrhu sa pripojil aj Lančarič.

Viac informácií o projekte, najmä poskytnutie vizualizácií zapracovania objektu s občerstvením do kontextu celého ihriska, požadoval poslanec Augustín Hambálek (Smer-SD).

Poslanci napokon odhlasovali stiahnutie materiálu z rokovania, vrátia sa k nemu v budúcnosti.

Ulož ako PDF
Napísal 26. júna 2013 9:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci o novom ihrisku v staničnom parku nehlasovali. Chcú viac informácií”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.