reklama

V Parku Janka Kráľa plánujú stavať areál pre deti aj športovcov

Nové detské ihrisko s možnosťou oddychu aj športovania plánuje postaviť na mestskom pozemku v Parku Janka Kráľa trnavský podnikateľ Daniel Hrkel.

Jeho žiadosťou o výpožičku pozemku s rozlohou 1500 metrov štvorcových v tzv. staničnom parku, blízko obchodného centra MAX, sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo v utorok 25. júna.

Plánované ihrisko pod názvom Areál voľného času Bublifuk má mať najmenej 10 hracích prvkov. Súčasťou zámeru je občerstvovacie zariadenie a oplotenie areálu. Vybavený má byť aj bude bezpečnostným kamerovým systémom. Vybraná lokalita sa nachádza v priestoroch nespevneného vyšlapaného chodníka ústiaceho na parkovisko ZOC MAX, za detským ihriskom s jazierkom.

ihrisko-park
Nové detské ihrisko chcú postaviť v týchto priestoroch

Majetková komisia mestského zastupiteľstva odporúča schváliť výpožičku pozemku na dobu neurčitú so 6-mesačnou výpovednou lehotou s podmienkou, že na ihrisku nebude prevádzkovateľ vyberať žiadne vstupné poplatky.

Schválenie žiadosti podlieha súhlasu trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov.

Pozemok, ktorý bude mať pán Hrkel vo výpožičke, bude určený na zabezpečenie rekreačno-relaxačných aktivít občanov Trnavy vo forme bezplatného vstupu do detského ihriska. Zároveň sa umiestnením detského ihriska zabezpečí rekultivácia prostredia, ktoré je v súčasnosti zničené križovaním chodcov cez park ako i doplnenia služby v danej lokalite. Park bude chránený kamerovým systémom, čo umožní aj istú ochranu pre susediace jazierko a ihrisko v správe SKaŠZ,” uvádza sa v dôvodovej správe, ktorá je súčasťou predloženého materiálu pre poslancov mestského zastupiteľstva.

Zámerom investora je podľa predloženej sprievodnej správy “rozšírenie detských ihrísk a oddychových plôch v Trnave, zveľadenie frekventovanej časti mestského parku a prilákanie nových návštevníkov do tejto časti mesta“.

V priamom susedstve plánovaného areálu sa z jednej strany nachádza mestské detské ihrisko s jazierkom, na druhej strane je štádiu výstavby ďalší oplotený areál dráhového golfu.

bublifuk
Predložený návrh v grafickej podobe

Z plochy pozemku s rozlohou 1500 metrov štvorcových majú predstavovať upravené plochy tretinu celkovej rozlohy, kryté plochy sú navrhnuté v rozsahu 130 metrov štvorcových, zelené a zatrávnené plochy dosiahnu asi 860 m2.

Samotné občerstvovacie zariadenie je navrhnuté na ploche asi 100 m2.

Areál má byť prístupný bezplatne od 8. do 22. hodiny, rozdelený bude na 5 hlavných zón, z toho sú tri hracie plochy pre deti (hojdačky, preliezky, pieskovisko, cvičisko s hrazdami, rebrinami a kladinou).

K širšiemu využitiu ihriska v nepriaznivom počasí napomáha viacúčelová prekrytá plocha, kde bude možné cvičiť rôzne športy ako sú joga, box, aerobik. V rámci tejto plochy je plánované WC a príručný sklad pre nástroje údržby,” píše sa v správe investora.

Poslednou časťou areálu má byť zelená plocha, okolo ktorej má viesť štrkový chodník s lavičkami. Tieto priestory majú umožniť okrem športovania aj usporadúvanie detských predstavení a iných príbuzných aktivít.

Investor sľubuje, že v priestoroch ihriska zostane zachovaná všetka pôvodná zeleň. Väčšina nespevnených plôch má byť zatrávnená.

Zámerom pri návrhu bolo neinvazívne vstúpiť do jestvujúcej zelene a vytvoriť rôzne oddychové plochy. Všetky atrakcie sú prepojené chodníkmi upravenými štrkom a demontovateľnou zámkovou dlažbou,” približuje investor v zámere.

Areál bude vyžadovať napojenie na vodovod, elektroinštaláciu a kanalizáciu.

Ulož ako PDF
Napísal 17. júna 2013 10:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

27 komentárov pre “V Parku Janka Kráľa plánujú stavať areál pre deti aj športovcov”

 1. 1
  joj says:

  myslím si že v Trnave sú zbytočné parky a mali by ich úplne zastavať, začne to nenápadne malými preliezačkami a malou občerstvovačkou a za chvíľu krčma ako vyšitá, ve´d treba kamarátom trafiky…

 2. 2

  Podľa mňa ide o výborný zámer a vyrieši to hneď niekoľko problémov tejto lokality.

  • 2.1
   Petra says:

   A ja si vôbec nemyslím, že je normálne, aby sa verejné parky len tak oplotili kvôli nejakým zámerom. Jedno jazierko so šmykľavkou tam je a ďalej to ani nebudem komentovať..

 3. 3
  danTT says:

  Vyšliapanný chodník: je preto vyšliapaný, lebo vy stačilo rozobrať ten slepý dlaždený po ktorom nikto nechodí lebo nikam nevedie – od nikiaľ a máme za pár dní vyriešný problém vyšliapaného chodníka….:-)
  Jazierko: presný názov by mal byť “bývalé jazierko” lebo voda v ňom tento rok nie je a je to len odporná diera, kde sa hromadia smeti…..hm, asi mesto “nemá peniaze”…:-)

  K veci: zámer je to pozitívny no obávam sa že, tie ploty na tak úzkom parku ako je to v tejto lokalite ,to tu uplne zabijú a z parku ktorý priestorovo zatial ako tak dýcha, lebo je dosť tenký sa stane plocha rozkúskovaná na kamrlíky, ten minigolf čo je oplotený za maxom tiež tomu parku moc teda nepridal, ten plot tam je dosť strašný a na minigolf sa lokalita tiež moc nehodí sa mi zdá….

  ….ak sa to realizuje, mohlo by to byť aj celkom fajn, no malo by to byť bez plotov(neviem si to tam predstaviť oplotené) a zrušiť to mestské ihrisko lebo načo 2 vedla seba, šak park má vyzerať aj ako park, nejaká tá socha…. nie len kopa kolotočov šmykláviek a pieskovísk aj ke´d samozrejme aj to určite treba….ale zas by sa nemalo pár “vážnych, naozajstných” parkov zmeniť na detské ihriská, to ich vizuálne degraduje…..

 4. 4
  Ujo Palo says:

  Ďalší šenk, ktorý sa bude tváriť, že je detské ihrisko.

 5. 5
  marek brenco says:

  tiez som si tam chcel postavit svoj dom so zahradou ale takto sikovne oblbnut mestanostou dokaze len fiskus s podporou miestnych kmotrov. Ked ich podpora skoci prejde automaticky na nadaciu Ohen ako dar. Na Coburgovej by sa malo vystavat tam vam je detvakov.

 6. 6
  Pali says:

  To uz snad nema obdobu, co sa v tomto meste deje! Pod ruskom “detskeho ihriska” zadarmo zhrabnut pozemok vo verejnom parku, oplotit si ho a postavit si v nom senk a robit si v nom biznis. Nemam slov a bude to tam vyzerat otrasne. Kus normalneho parku sa oploti a zastava so senkom, zachodmi, skladom – co do parku vobec nepatri a aj to detske ihrisko je uplne zbytocne, kedze hned vedla sa nachadza dalsie, na ktorom su aj preliezacky, aj pieskovisko aj hupacky, aj kolotoc.

  To uz snad neni ani pravda, to si tu zachvilu kazdy, kto je napojeny na majetkovu komisiu, bude moct oplotit mestsky park a robit si v nom biznis a senky? Parkov mame v TT minimum a aj v tych co tu mame, bude zachvilu jeden plot za druhym, no otras.

  • 6.1
   Adela says:

   Tomu hovoríš detské ihrisko, čo je tam teraz já nie, Pali ten park nie je normálny a roky je tam bordél, bezdomovci a feťáci,vymysli si tiež zámer a môžeš sa realizovať, možno aj tebe dobrý zámer majetková komisia ako hovoríš schváli, teraz je možností veľa,len chcieť a nie len kritizovať.

 7. 7
  jana says:

  Asi by sme sa viacej potešili detskému ihrisku, v blízkosti obytných domov, napríklad niekde v nevyužitom areáli zákl. umelec.školy, je to aj oplotené a na noc by sa zatváralo. Ocenili by sme viac, keby staničný park niekto udržiaval, pretože máme stále nevychovanú mládež a bezdomovcov. Chodievame tadiaľ často, a aký bordel je pod lavičkami, to je naskutočné. Snád by pomohlo keby častejšie v lete tadiaľ prešli tie upratovacie čaty, pretože pokutami to na takých ľudí zrejme nezaberá. Ved na tie existujúce šmyklávky asi nikto svoje decko nepustí, ked vidíme v akom stave sa nachádza. A žiadny bufet k tomu neni treba, ved všetko je v maxe, aj toalety. Na sezonu zamestnať pár brigádnikov naviac, ktorí by upratovali častejšie, nech máme to naše mesto a sídliská a parky krajšie, kedže ľudia sú ľahostajní ku svojmu okoliu…

  • 7.1
   Július says:

   a čo takto zobrať vrece a paličku a vyzbierať odpadky tak ako to robím ja na sídlisku v ktorom bývam, môj syn sa raz hral v staničnom parku na detskom ihrisku v pieskovisku nebyť mojej pozornosti pichne si injekčnú striekačku do ruky, nápad to nieje zlý, perspektívu to má. necháme sa prekvapiť

 8. 8
  Mihoč says:

  Veď pogooglite troška: http://daniel-hrkel.slovakiatrade.co.uk/

  Niektorí už správne odhadli, že sa asi jedná o fastfood maskovaný detským ihriskom. Myslím že dosť zbytočný projekt, keďže všetko už v tom parku máme – fastfood, detské ihrisko aj plot. Podľa mňa do parku patrí park.

 9. 9
  zacina to pracou s mediami says:

  do kazdeho parku v Trnave tak bude patrit senk zo studenym parkom teplym pivom a pamatnik primatora Bocka s kosacku

 10. 10
  Ujo Palo says:

  Myslím, že by to chcelo ďalšie protestné zhromaždenie za zachovanie parku. Oplotiť si 1500 metrov štvorcových, ďakujem pekne…

  • 10.1
   jana says:

   Takto som to videla hocikde v cudzine,na to cvičenie to by bolo super, prečo Slovák vidí za všetkým len zlo, súhlasím s pánom Bročkom, výborný nápad.

   • 10.1.1
    Petra says:

    Jana, a prečo by to malo byť oplotené? Nechápem…cvičiť môžeš aj na otvorenom priestranstve, viď fitpark neďaleko daňového úradu. Čo je to za módu, stavať ploty, múry, všetko dávať do ohrady..

 11. 11
  emil says:

  Dobrý nápad aj tak je v parku len bordél a ihriská nefunkčné, šenk bude len 100 m2 a ostatné využitie je dobré wau

  • 11.1
   danTT says:

   A napadlo ťa prečo je v parku bordel?? že by na neho “niekto” dlabal?? Alebo, žeby dlabaním na park, nestaraním sa o neho(ludia tam chodia tou skratkou po blate roky-na na tú skratku priamo nadväzuje chodník križom cez park,čiže rozobratie slepého chodníka a postavenie ho tam kde treba by bolo uplne logické ak by to tím na radnice nebolo jedno), čistotu, bezpečnosť, rozvoj bola zámerne navodená atmosféra že je to tu o ničom a potrebujeme nejakého “spasitela” ktorý nás zachráni??
   Inak mimochodom,tam za “bývalím jazierkom”kde je mestské ihrisko bol volakedy roku páne aj šenk s parazólikmi, je tam na to aj budova…. stavat toto iste o 100 ďalej je o ničom…prečo sa to nerobí tam kde je už infraštruktúra??
   zámer to pri tom všetko v globále není zlý , no tie ploty ten park zabijú…..

 12. 12
  eva says:

  myslím si, že zámer je ok, lebo každý kto ide po parku vidí, že je tam všetko zdevastované, urobili detské ihrisko, na ktorom sa voľakedy hrali deti,bolo čisté a krásne a dnes sa o to nikto nestará. Voda z jazierka vypustená, šmykľavky popraskané a hrdzavé. Myšlienka oplotenia je tiež v poriadku, lebo, to čo nie je v dnešnej dobe pribetónované a zamknuté, všetko bezdomovci zdemolujú a odnesú do zberných surovín, kde dostanú za to pár drobných. Tiež sa predsa musí chrániť aj čistota areálu pred psíkmi. Vieme, že psíčkari chodia aj na detské ihriská. Cez deň je to otvorené a zamknuté až v noci. Myslíte si, že aj ten minigolf by za chvíľu nezdemolovali? Veď bol minigolf otvorený v meste pri Kalokagatii a čo z neho zostalo? A že sa tam bude podávať nejaké občerstvenie? Všetci si radi dáme nejaké to pivko, malinovku a vieme, že deti sú v poriadku v čistom. Proti projektu môže byť len ten človek, čo závidí, že druhý má takúto myšlienku, ktorá bude prínosom aj pre dospelých aj pre deti.

 13. 13
  andrea says:

  “Pre stavebné povolenie je potrebné doriešiť výmeru občerstvovacieho zariadenia (žiadateľ mailom 7.6.2013 upresnil výmeru na 100 m2”..

  “Z02–Plochy parkov Základná charakteristika:
  Funkcie prevládajúce(primárne):
  ucelený útvar plošnej sadovnícky upravenej zelene s ekostabilizačnou, mikroklimatickou,oddychovo-rekreačnou aestetickou funkciou.

  “Doplňujúce ustanovenia:”rozsah objektov doplnkových služieb prepodporu rekreačných aktivít–kioskov,limitovať ako jednopodlažné stavby so zastavanou plochou do 30 m2 (takéto objekty možno budovať na väčších parkových plochách v rámci jadier a subjadiersídelnej zelene,nie na malých parkových plochách”

  zdroj: http://www.trnava.sk/userfiles/file/Ordinance/vzn_345.pdf
  viac info na s.45 a 46

  Bude sa mesto riadiť VZN? Dúfam, že áno.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.