reklama

Poslanci nesúhlasili s umiestnením dvoch kaviarní v Parku Janka Kráľa, zamietli aj ďalšie zmeny v územnom pláne

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava sa na dnešnom rokovaní zaoberali aj hlasovaním o povoleniach na spracovanie zmien v Územnom pláne mesta Trnava. Žiadateľmi o súhlas so spracovaním zmien, ktoré majú byť podkladom pre rozhodovanie o zmene územného plánu v budúcnosti, boli súkromné osoby, investori a v jednom prípade aj samotné mesto Trnava.

Prevádzkovateľ súkromnej školy so sídlom na Limbovej ulici, spoločnosť Besst, požiadala o súhlas so spracovaním zmeny mesto na základe svojho zámeru presunúť svoje aktivity niekoľko stoviek metrov za Trnavu, na pozemky v smere na Zeleneč, ktoré sú v súčasnosti vedené zväčša ako poľnohospodársky využívané územie.

Zo zámeru vyplýva, že približne polovica územia má slúžiť na vybudovanie školského areálu, materskej školy, základnej a strednej školy s prislúchajúcim vybavením a zvyšok na výstavbu bytových a rodinných domov.

Neďaleko tohto územia sa v budúcnosti počíta s výstavbou južného obchvatu Trnavy.

„Predložený zámer firmy BESST zaberá okrem ornej pôdy aj časť územia určenú na výsadbu parkov pre relaxačný pobyt obyvateľov. Plánovaný južný obchvat nad zámerom môže taktiež negatívne vplývať (hluk) na chránený areál školy a plánovanú bytovú výstavbu. Na posledných rokovaniach na TTSK bolo oznámené, že sa rozbiehajú práce okolo priemyselného parku Zeleneč, jeho pripojením na diaľnicu a s tým súvisiacim obchvatom obce Zeleneč, čo prinesie zvýšenú dopravnú záťaž aj na Zelenečskú cestu a tiež by mohlo negatívne vplývať na navrhovanú výstavbu. Povolením výstavby mimo zastavané územie vzniknú mestu nové požiadavky na údržbu komunikácií, verejného osvetlenia, zabezpečeniu odvozu komunálneho odpadu a MHD. Vzhľadom na to OÚRaK neodporúča schválenie povolenia na zmenu,“ vyjadril sa v materiáli pre poslancov Odbor územného rozvoja a koncepcií.

Poslanci sa v hlasovaní stotožnili z návrhom Mestskej rady a materiál stiahli z rokovania mestského zastupiteľstva.


Investor plánuje umiestniť školské objekty aj obytnú zónu pri budúcom obchvate

V ďalšom bode mestské zastupiteľstvo nepovolilo spracovanie zmien v územnom pláne podanú vlastníkom pozemku v lokalite Kočišské pri Bielom Kostole.

Majiteľ pozemku vedeného ako orná pôda plánuje na ploche medzi poľnohopodárskym družstvom a zamýšľanou IBV Kočišské umiestniť nízkopodlažnú zástavbu deviatimi rodinnými domami.

„Mesto má plánovanú výstavbu v lokalite Kočišske pod Kamennou cestou severovýchodne od Rekreačnej ulice. Je tu však zámer prehodnotenia zástavby, hustoty a spôsobu. SEMAT ukončil svoju činnosť, predal areál, v ktorom sa nachádzajú rodinné domy a malé bytové domy bývalých pracovníkov družstva. Po skončení činnosti družstva začali problémy s dodávkou pitnej vody pre obyvateľov, ktorú predtým zabezpečovali z ich studní. Trnavská vodárenská nechce budovať rozvod vody, nakoľko je predpokladaný malý odber, a preto nedokáže garantovať jej kvalitu. Toto sa týka aj navrhovanej zástavby 9 domov. Obyvatelia píšu sťažnosti a žiadajú mesto, aby riešilo situáciu. Okresný úrad potvrdil, že je povinnosťou nového majiteľa areálu vodu zabezpečiť. Mesto si musí uvedomiť, že povolením novej zástavby vznikajú okrem iného nároky na odvoz komunálneho odpadu, údržbu komunikácií, verejné osvetlenie, MHD… OÚRaK odporúča riešiť lokalitu až po doriešení ochranného pásma a plánovanej výstavby Kočičské (mestské pozemky) a nepovoliť schválenie na spracovanie zmeny,“ vyjadril svoje stanovisko Odbor územného rozvoja a koncepcií.

Žiadosť o zmenu bola predložená niekoľkokrát aj v minulosti, vždy neúspešne. Poslanci žiadateľovi nevyšli v ústrety ani tentoraz a hlasovaním nepovolili spracovať zmenu v územnom pláne.


Zakreslenie pozemku, na ktorom chce vlastník zemniť územný plán pre výstavbu rodinných domov

Schválenia žiadosti o súhlas so spracovaním zmeny v územnom pláne sa dočkali žiadatelia, ktorí majú záujem na ulici B. S. Timravy v priestoroch bývalej pekárne Danipek, situovanej za ubytovňou na Kollárovej ulici, umiestniť dvojpodlažnú bytovú zástavbu.

Nové byty by mali pribudnúť v zaniknutom výrobno-podnikateľskom areáli.

Súhlas s povolením spracovania zmeny prezentoval aj Odbor územného rozvoja a koncepcií, rovnako aj Komisia stavebná, územného plánovania a kultúrnych pamiatok.


Riešené územie na ulici B. S. Timravy

Záverečným bodom bolo hlasovanie o povolení spracovania zmeny územného plánu v lokalite Parku Janka Kráľa. K materiálu sa v rámci rozpravy vyjadrilo postupne viacero poslancov.

Dôvodom na úpravu územného plánu je príprava obnovy parku na základe návrhu, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže. Návrh počíta s umiestnením dvoch kaviarní – jedna z nich je navrhovaná pri vstupe do parku z Kollárovej ulice, ktorá by zároveň slúžila aj pre cestujúcich, druhá má byť situovaná v záverečnej časti parku (viď mapa).

Keďže obe navrhnuté prevádzky presahujú povolených 30 metrov štvorcových zastavanej plochy a sú navrhnuté na ploche 80 m2, pre ich realizáciu by bolo nutné zmeniť územný plán. Park Janka Kráľa je od roku 2014 vyhlásený za obecné chránené územie.

S povolením spracovania zmeny súhlasil Odbor územného rozvoja a koncepcií, rovnako tak Výbor mestskej časti č. 1 Trnava – Stred. Naopak, proti zásahu v územnom pláne a výstavbe kaviarní sa vyjadrila Mestská rada a Výbor mestskej časti č. 2 Trnava – Západ.

Mestské zastupiteľstvo sa napokon hlasovaním vyjadrilo proti povoleniu spracovania zmeny v územnom pláne v lokalite Parku Janka Kráľa.


Kaviarne majú byť podľa víťazného architektonického návrhu umiestnené v dvoch častiach parku

Ulož ako PDF
Napísal 9. októbra 2018 14:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci nesúhlasili s umiestnením dvoch kaviarní v Parku Janka Kráľa, zamietli aj ďalšie zmeny v územnom pláne”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.