reklama

Poslanci zrušili VZN o chránenom území Parku Janka Kráľa. Mesto sľubuje zvýšenie kvality územia a zatraktívnenie lokality

Poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí 30. júna 2020 zrušili Všeobecne záväzné nariadenie č. 435 o vyhlásení obecného chráneného územia Park Janka Kráľa v Trnave.

Po diskusii poslancov trvajúcej viac ako jednu hodinu, zastupiteľstvo hlasmi 24 poslancov zrušilo štatút Parku Janka Kráľa ako obecného chráneného územia.

Park Janka Kráľa bol vyhlásený za obecné chránené územie v roku 2014 hlasovaním mestského zastupiteľstva. Hlavným cieľom tohto ustanovenia bolo chránené územie v maximálnej miere zachovať pre ďalšie generácie, ako aj zadefinovať určité zákazy a obmedzenia, ktoré by prírodný ráz a život v parku mohli znehodnotiť a ohroziť.

Podľa predstaviteľov mesta Trnava, primátora Petra Bročku, ako aj poslancov Lepšej Trnavy, cieľom zrušenia tohto VZN nie je stopnúť ochranu parku, ale naopak zastaviť jeho úpadok a zabezpečiť rozvoj územia a zatraktívnenie prostredia pre ľudí, čo počas platnosti VZN nebolo celkom možné.

Má sa tak stať vďaka napríklad umiestneniu malých kaviarní či atrakcií, ktoré do parku pritiahnu ľudí, vďaka čomu bude lokalita využívaná nielen na tranzit, ale aj na pobytové a oddychové aktivity.


Park Janka Kráľa

Ilustračné foto

So zrušením VZN o vyhlásení obecného chráneného územia Park Janka Kráľa v Trnave nesúhlasil poslanec Matej Lančarič, autor petície proti zrušeniu chráneného územia s viac ako 1200 podpismi.

Lančarič počas rozpravy navrhol kompromisné riešenie, aby sa VZN nezrušilo, len upravilo s možnosťou umiestnenia kaviarne v prednej časti parku od stanice s výmerou 100 metrov štvorcových a ponechaním zadnej časti parku v prírodnom ráze.

Poslanec nesúhlasí, že v budúcnosti bude možné v parku postaviť až tri kaviarne alebo objekty s celkovou výmerou 300 metrov štvorcových.

Lančarič zároveň zdôraznil, že nie je proti zásahom voči chorým stromom, naopak, je povinnosťou mesta tieto stromy odstraňovať. Vyjadril však obavy o extenzívnu výstavbu, ktorá môže mať negatívne dopady na stromy, rastliny či vtáctvo v lokalite.

Jeho návrh však nenašiel podporu a poslanci schválili zrušenie VZN.

Poslanci Lepšej Trnavy a primátor počas rozpravy niekoľkokrát zdôraznili, že cieľom mesta je pritiahnuť do parku viac života a zároveň park zásadným spôsobom obnoviť a zrevitalizovať.

Mesto Trnava pripomína, že v parku bude dostatočne zabezpečená ochrana územia podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, platného územného plánu mesta Trnava či VZN o verejnej zeleni.

Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2020 16:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci zrušili VZN o chránenom území Parku Janka Kráľa. Mesto sľubuje zvýšenie kvality územia a zatraktívnenie lokality”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.