reklama

Poslanci zrušili VZN o chránenom území Parku Janka Kráľa. Mesto sľubuje zvýšenie kvality územia a zatraktívnenie lokality

Poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí 30. júna 2020 zrušili Všeobecne záväzné nariadenie č. 435 o vyhlásení obecného chráneného územia Park Janka Kráľa v Trnave.

Po diskusii poslancov trvajúcej viac ako jednu hodinu, zastupiteľstvo hlasmi 24 poslancov zrušilo štatút Parku Janka Kráľa ako obecného chráneného územia.

Park Janka Kráľa bol vyhlásený za obecné chránené územie v roku 2014 hlasovaním mestského zastupiteľstva. Hlavným cieľom tohto ustanovenia bolo chránené územie v maximálnej miere zachovať pre ďalšie generácie, ako aj zadefinovať určité zákazy a obmedzenia, ktoré by prírodný ráz a život v parku mohli znehodnotiť a ohroziť.

Podľa predstaviteľov mesta Trnava, primátora Petra Bročku, ako aj poslancov Lepšej Trnavy, cieľom zrušenia tohto VZN nie je stopnúť ochranu parku, ale naopak zastaviť jeho úpadok a zabezpečiť rozvoj územia a zatraktívnenie prostredia pre ľudí, čo počas platnosti VZN nebolo celkom možné.

Má sa tak stať vďaka napríklad umiestneniu malých kaviarní či atrakcií, ktoré do parku pritiahnu ľudí, vďaka čomu bude lokalita využívaná nielen na tranzit, ale aj na pobytové a oddychové aktivity.


Park Janka Kráľa

Ilustračné foto

So zrušením VZN o vyhlásení obecného chráneného územia Park Janka Kráľa v Trnave nesúhlasil poslanec Matej Lančarič, autor petície proti zrušeniu chráneného územia s viac ako 1200 podpismi.

Lančarič počas rozpravy navrhol kompromisné riešenie, aby sa VZN nezrušilo, len upravilo s možnosťou umiestnenia kaviarne v prednej časti parku od stanice s výmerou 100 metrov štvorcových a ponechaním zadnej časti parku v prírodnom ráze.

Poslanec nesúhlasí, že v budúcnosti bude možné v parku postaviť až tri kaviarne alebo objekty s celkovou výmerou 300 metrov štvorcových.

Lančarič zároveň zdôraznil, že nie je proti zásahom voči chorým stromom, naopak, je povinnosťou mesta tieto stromy odstraňovať. Vyjadril však obavy o extenzívnu výstavbu, ktorá môže mať negatívne dopady na stromy, rastliny či vtáctvo v lokalite.

Jeho návrh však nenašiel podporu a poslanci schválili zrušenie VZN.

Poslanci Lepšej Trnavy a primátor počas rozpravy niekoľkokrát zdôraznili, že cieľom mesta je pritiahnuť do parku viac života a zároveň park zásadným spôsobom obnoviť a zrevitalizovať.

Mesto Trnava pripomína, že v parku bude dostatočne zabezpečená ochrana územia podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, platného územného plánu mesta Trnava či VZN o verejnej zeleni.

Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2020 16:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Poslanci zrušili VZN o chránenom území Parku Janka Kráľa. Mesto sľubuje zvýšenie kvality územia a zatraktívnenie lokality”

 1. 1
  jozef says:

  Všetko jednohlasne schválené ako za komančov, pekné

 2. 2
 3. 3
  slepý a hluchý says:

  24 hlasov, aká to náhoda… Žiaľ, v tejto situácii je to viac ako hlas viac než tisícku ľudí, ktorí so zrušením VZN nesúhlasili…

 4. 4
  cui bono says:

  Tzv kaviareň a príslušenstvo bolo možné navrhnutým kompromisom nechať zapracovať do VZN a mohlo byť vybavené. Jednoduché riešenie. O to ale sluhom developerov z 24ky neišlo. Hlavný cieľ tejto oblbovačky a machinácie je zrušiť celkovú ochranu teda štatút Chránený park, ktorý bola vždy hlavne poistkou pred “Zlými ľuďmi”
  Bročku, Šujana, Fúzaka a spol išlo aj poraziť. Dostali zadanie a museli ho cez mŕtvoly zabezpečiť inak by nedostali misu granulí navyše.
  Cui bono ?

 5. 5
  Juraj says:

  Som smutný a hanbím sa za Trnavu. Získali sme smutné prvenstvo. Mali sme najkratšie trvajúce chránené územie. Z diskusie na MZ som sa ale dozvedel, že park v meste nemá žiadne ekologické funkcie, ale má byť len nástrojom na zábavu ľudí. Máme to super odborníkov na meste. Načo vôbec počítať počet vyrúbaných stromov alebo plochu zničenej zelene. V lese je stromov dosť. O nič sa nestarajme, odborníci v meste sa o ekológiu postarajú. Stačí to prepočítať na percentá a hneď to lepšie vyzerá.

 6. 6
  Pohľad z inej strany says:

  Keď už park nie je chránený, čo takto oprášiť a zrealizovať zabudnutý návrh prepojiť nadjazdom Prednádražie (úroveň Tajovského) a Coburgovu ulicu. Pri výjazde z Prednádražia a späť by odpadlo zdĺhavé prebíjanie sa cez križovatku pri stanici.

  Plánované Západné prepojenie z Kamennej cesty na Strojárenskú ulicu asi v tejto a ani v ďaľšej päťročnici nebude a ten posledný nápad s vyústením prepojenia až za Hrnčiarovcami Prednádražiu nepomôže. Môže mať reálny význam iba pre najnovšiu realizovanú a ďaľšiu plánovanú výstavbu „Za koľajnicami“ a pri Kočiskom.

  • 6.1
   PS says:

   Neblázni,kde by táto banda amatérov-pritakávačov zrealizovala takýto projekt.Maximálne sa zmôžu na cyklochodniky a tam končí rozvoj Trnavy.
   Čo sa toho nadjazdu Prednádražie -Coburgova/Bratislavská týka,táto myšlienka sa z času na čas pripomenie.Z dlhodobého hľadiska je tento nadjazd potrebný ako soľ.Preco nemáme takých akčných poslancov v MZ,ktorí by sa nebáli aj takýchto projektov?

 7. 7
  peter says:

  Toto rozhodnutie LT , ako aj ine uz predosle rozhodnutia vacsiny 24 je len dokaz toho,ako je tato skupina vo svojej podstate nedemokraticka a ucelovo nastavena.
  80% ich poslancov sa absolutne nezapaja do ziadnej diskusie o zavaznych zmenach a upravach. Odsedia to a stlacaju tlacitka.
  Chodia na MZ nepripraveni a v podstate,ked sa to netyka priamo ich podnikatelskych aktivit v tomto meste su k veciam verejnym absolutne pasivni a lahostajni.
  Svojou pasivitou povzbudzuju a buduju ego p.primatora a tomu sa to zjavne paci natolko,ze ho v podstate nejaka verejna diskusia ani nezaujima. Jeho vystupy voci istym poslancom v podobe osobných invektiv patria do inej inej miestnosti tohto mesta.
  To skryte aj neskryte arogantne spravanie primátora a LT/24 uz prekrocilo svoje hranice.

 8. 8
  Občan says:

  Park Janka Kráľa od 1.10.2014 ako celoslovenský unikát obecného chráneného územia. Včera barbari zničili tento unikát, tak ako barbari vyplienili a zničili Antický Rím jeho kultúru a civilizáciu.
  Park Janka Kráľa mal slúžiť ďalším generáciám, s tým úmyslom ho naši predkovia v 19. storočí vybudovali.
  Park Janka Kráľa nemôže za nič, ani za to, že sa niekto nevie starať o stromy, čistotu, prírodu, poprípade riešiť neslušných občanov. Na to tu je práve samospráva, mestská polícia a ďalšie inštitúcie platené z daní občanov SR, aby sa o parky starali, to je ich hlavná úloha, náplň práce.
  Park Janka Kráľa skončil nielen pre záujmy developerov, ale hlavne preto, že za statusom obecného chráneného parku stal práve poslanec Lančarič.
  To čo sme včera všetci mali možnosť vidieť a počuť na MZ bolo jasnou a pripravenou akciou Fuzaka, Šujana, Uhlíka, Lacka a Bročku za každú cenu znemožniť, okydať, zosmiešniť poslanca Lančariča. A tá nebetyčná sprostosť, že si platí články do novín ???
  Pán Lančarič je nielen občanom mesta ale i jeho zvoleným poslancom a má PRÁVO verejne a slobodne vyjadrovať svoje názory. Ba až povinnosťou poslanca informovať občanov mesta o všetkom čo na občana má dopad.
  Boli sme opäť svedkami, už asi na 5-tom zastupiteľstve po sebe ako opäť a hlavne Bročka namiesto relevantnej, odbornej, slušnej diskusie a výmeny názorov a pohľadov vie len primitívne, úboho útočiť na osobnú integritu poslanca.
  Ako právnik a primátor mesta by mal v provom rade dodržiavať základný zákon štátu – Ústavu SR, a fakt, že každý občan bez rozdielu má právo na zachovanie dobrého mena, cti a svojej povesti.
  Včera Bročka a jeho tlupa definitívne prerazili dno ľudského suterénu nehovoriac o tom, že takto nejako to fungovalo v 30-rokoch min.storočia vo fašistickom Taliansku a nacistickom Nemecku.
  Koľká že to petícia občanov, ktorá sa opäť arogantne odignorovala ?

  • 8.1
   miro says:

   Osobné útoky sú znakom veľkej slabosti, chudoby ducha a toho že nemajú žiadne vecné argumenty.
   Prekvapením bolo že Šujan sa rozhodol dobrovoľne zaradiť do jedného šíku spolu s Fuzákom,Uhlíkom,Bročkom. Prerazil povestné dno. Bolo to úbohe.
   Všetci vieme po koho chrbte sa dostal tento podpriemerný aktivista pred 5 rokmi do MZ. Vybral si sám komu bude nosiť tašku lebo je to výhodné.
   Túto karmu si bude niesť ešte dlho.

  • 8.2
   smutná pravda says:

   Pán poslanec si žiaľ vystačí s tým zosmiešňovaním sám. Vždy sa niečoho chytí a snaží sa zviditeľniť čo sa dá. Včera to vyzeralo že začína byť schizofrenny najskôr vyvolá petíciu a je zasadne voči akejkoľvek stavbe väčší ako 30m2, a poblázni ľudí s tým že sa ide celý park zničiť a zastavať. Neskôr pripustí že by sa mohlo zvýšiť aj na 60m2, a napokon na zastupiteľstve predloží návrh na zmenu VZN s tým že by tam bola jedna stavba do 100m2, čím poprel obsah petície ktorú vyvolal. A to všetko iba aby uchránil status “chráneného územia”, pretože to je jeho výtvor. A keď odpovedá na komentáre ostatných tak je ako s klapkami, nevníma čo mu kto hovorí a dokola točí zacyklene svoje.

   • 8.2.1
    Juraj says:

    Pán poslanec navrhol kompromis. Plocha zelene bude bez VZN zničená v oveľa väčšom rozsahu, ako len 3x100m. Lebo územný plán hovorí len o ploche budov. Ďalšie stovky metrov padnú na exteriérové sedenia, ďalšie chodníky, cyklochodníky, atď. Ake kompromis je treba zosmiešniť, tak ako názor stoviek obyvateľov mesta, ktorí chápu, že park môže mať aj ekologické funkcie. Toto ale odborníci na meste stále nechápu.

   • 8.2.2
    deleted says:

    Peťo nádych výdych rob jógu prevez sa na bicygli alebo niečo podobne.
    Vyzeral si na tom zastupiteľstve naozaj zle.
    Prečítaj si: https://blbec.online/blb/1917-peter-brocka
    máš aktuálny stav 732 deleted comments a to fungujú iba cca 3 mesiace
    Už nemožeš klamať kompjúter ťa dostal :):):)

  • 8.3
   Satan says:

   Bowlingova gula je primitív

 9. 9
 10. 10
  Trnava plna odbornikov says:

  Žiadam všetkých občanov Trnavy, ktorí sa ešte nevyjadrili,nech sa vyjadria. Strašne nás to všetkých zaujíma. Trnava je plná odborníkov na všetky oblasti týkajúce sa riadenia mesta. Plná spravodlivých a dobrosrdečných ľudí, ktorí vedia, že je kľúčové mať názor na všetko a následne ho vyjadriť. Najlepšie to okoreniť nejakou zaručenou konšpiráciou, lebo všetci všetko vieme a nebojíme sa o to podeliť s ostatnými. Ešte, že existuje možnosť diskusie pod článkami a na sociálnych sieťach.. Aspoň každý môže na chvíľu uveriť, že je strašne dôležité dať na známosť čo si myslým o Parku Janka Kráľa, cyklochodníkoch, primátorovi, Kukučínovej ulice, Zelenom Kríčku, zákazu cyklistov na pešej zóne, kosení na Kalvárke a podobne.

  • 10.1
   Laik says:

   Si sa zavzdušnil ?
   Tento príspevok si odlož, keď budeš pred voľbami hádzať občanom letáky aký si Ty odborník a preto Ťa máme voliť, lebo vtedy už zrazu máme právo vyjadrovať svoj názor prostredníctvom volieb.

  • 10.2
   odborník says:

   Ešte ja som sa nevyjadril :
   Som sklamaný z argumentácie architekta Guniša a jeho pomocníkov, že keď sa VZN zruší už v parku nebudú asociáli, feťáci opilci atď.
   Vážený architekt Guniš a spol. 242 krokov od mestského úradu na Paulinskej ulici oproti VUB denne niekoľko rokov za bieleho dňa slopú, vyhukujú, spia a močia rôzne živly rôzneho typu. Je to v najcentrovejšom centre.
   Ako je možné že tento priestor sa nepoľudštil a prečo tam nie je pokoj.
   Je to zároveň 271 krokov od mestskej polície.
   Nemusíte nás tu ohurovať s mestskými parkami sveta. Trapné.
   Zdvihnite prdel a urobte si pozorovanie na Paulínskej.
   Tam tento váš argument nefunguje. Prečo asi ?
   Sami seba diskalifikujete.

   • 10.2.1
    cirkus Trnava says:

    Deje sa to po celej republike
    Predajní architekti predávajú svoje meno a česť ak nejaké majú.
    Obhajujú neobhájitelné.
    Sú aj iní architekti ktoré veci popisujú pravým menom :

    Cirkus Tatry , hlása titulka. V téme o našich malých veľhorách sme sa pozreli na to či stále platí, že sú národnou pýchou, alebo ich nesystémová výstavba premení skôr na lacný lunapark. Na Štrbskom plese už pribudla nová „atrakcia“ – vyhliadková veža, Tatranská Štrba pripravuje zmeny územného plánu, ktoré otvárajú dvere novým projektom. Od revolúcie pritom v Tatrách nepribudla nová stavba, ktorá by zniesla prísnejšie svetové parametre.
    Cítim hnev a pocit absolútnej beznádeje z toho, že sme po roku 1989 úplne zlyhali v riadení výstavby v týchto mikroveľhorách.”
    V rozhovore o výstavbe vo Vysokých Tatrách to skonštatovala teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková. Podľa nej tam sledujeme len pribúdanie architektonicky bezvýznamných stavieb obrovských kapacít a objemov.

    Túto petíciu doteraz podpísalo 76.657
    https://www.mysmeles.sk/peticia-strbske-pleso
    Aj tento hnus vypracovali architekti a obhajujú to

    Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/22433833/cirkus-tatry-co-potrebujete-na-vlastny-mcdonalds-a-o-pomoci-pri-starte-biznisu.html

   • 10.2.2
    tiež odborník says:

    Pre odborníka_predpokladám že poznáš princípy ( CPTED )
    Crime Prevention Through Environmental Design. Pokiaľ áno tak nezavádzaj a pokiaľ nie tak si doštuduj :)

    • 10.2.2.1
     Juraj says:

     CPTED – starať sa majetok (mesta)- opravovať, kosiť, čistiť, vynášať smeti, pravidelne dohliadať (mestská polícia, susedia, kamery), ohradiť-označiť majetok, osvetliť, atď. Čo si tým chel povedať, že mesto v niečom zlyháva, alebo že keď sa začne v parku čapovať pivo a konať nočné párty, tak sa kriminalita zníži? Alebo si len chcel ohúriť, že si sa naučil cudzie slová, ktoré dávajú váhu nejakým argumentom, prečo sa vykašľať na ekologickú funkciu parku? CPTED treba aplikovať na Štefánikovu a nie na Park Janka Kráľa.

  • 10.3
   Vo voľbách treba ísť voliť says:

   Po včerajšom výkone miestnej svorky by som chcel apelovať na všetkých občanov mesta, ktorý majú všetkých päť pokope, aby v najbližších voľbách išli v čo najväčšom počte voliť. Neseďte doma, nájdite si tých 30 minút a prosím vás choďte k volebným urnám.
   Pretože fasabúkové stádo pôjde.

  • 10.4
   Juraj says:

   Hlavne že na meste máme odborníka, ktorý rozhoduje o územnom pláne a sám ho nepozná. Strápnil sa v priamom prenose. Že vraj je v územnom pláne obchvat Trnavy vedený cez Park Janka Kráľa. Každý, kto vie čítať v mape, sa môže presvedčiť o kvalitách odborníka na meststkom úrade.
   https://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/ourak_UPN_2009_B03_v_2015.pdf
   A takýto odborníci rozhodujú o osude tohto mesta. Ale my ostatní máme byť ticho.

  • 10.5
   Číslu 10 says:

   Chceš nám povedať, číslo 10, že 1 kápo a 24 zdvíhačov rúk sú múdrejší ako občania mesta? Odkiaľ nabrali rozum? Z volebných urien?
   Smutné, že tomu uverili. Nevidia, že stratili všetku dôveru. Zbor aj s nekompetentným dirigentom sú už len na smiech. Takáto strata vážnosti tu ešte nebola.

 11. 11
  Volic says:

  Typické pre bradatú úderku – vysmiať sa všetkým ľuďom a označiť ich za “odborníkov”. Ľudia ukázali, že vedia čítať s porozumením, ukázali odbornosť poroty na čele s primátom, položili nepríjemné otázky. Ale na zastupiteľstve primát preukázal krásne zorganizovanú a dohodnutú skupinu. Čo na tom, že jeden hovoril o kaviarni vpredu, druhý vzadu a ešte do toho primiešal obchvat. Krajinná ekologička preukázala svoju odbornosť vrchovatou mierou. Zvracať sa mi chcelo pri sledovaní zastupiteľstva. Keď položí nepríjemné otázky Peťko kamarát všetkým učiteľom na škole, bude si ho pani hovorkyňa mesta takto navždy pamätať. Keď položia nepríjemné otázky obyvatelia mesta a voliči primáta, treba ich zosmiešniť a onálepkovať ako odborníkov. Čo na tom, že tí obyvatelia ich volili. Oni sú už nepodstatní. Mladíci opití mocou a svojou dôležitosťou už majú mesto v rukách a idú si svoje. Každého, kto sa opováži čo i len povedať iný názor, arogantne vysmejú. Aspoň ukázali svoju pravú tvár. Ako chutí moc?

 12. 12
  Juraj says:

  CPTED – starať sa majetok (mesta)- opravovať, kosiť, čistiť, vynášať smeti, pravidelne dohliadať (mestská polícia, susedia, kamery), ohradiť-označiť majetok, osvetliť, atď. Čo si tým chel povedať, že mesto v niečom zlyháva, alebo že keď sa začne v parku čapovať pivo a konať nočné párty, tak sa kriminalita zníži? Alebo si len chcel ohúriť, že si sa naučil cudzie slová, ktoré dávajú váhu nejakým argumentom, prečo sa vykašľať na ekologickú funkciu parku? CPTED treba aplikovať na Štefánikovu a nie na Park Janka Kráľa.

 13. 13
  Fero says:

  A nemohli by byť 3 kaviarne aj v prvej promenáde a potom ďalšie 3 kaviarne v tej druhej promenáde? Ako k tomu prídu občania mesta, ktorý chodia do promenády, že si nemôžu sadnúť do kaviarne a dať si kávičku. V jednom parku to môže byť a v druhom nie ? To je nespravodlivé.

 14. 14
  peter says:

  Príspevok c.10.
  to je presne vyjadrenie priam autobiografia cloveka-neobmedzeneho vladcu.
  To nie je o pokore sediet na najvyssom poste a riadit mesto pretoze som dostal doveru. obcanov mesta.
  Dakujem Ti p.primator,ze si sa odprezentoval a vyzliekol do naha.
  Ja si to urcite zapamatam pri dalsich volbach.

  • 14.1
   ABC says:

   Správne pomenovanie ideme na CH R A P Ú Ň A ,je systém vládnutia v tomto mesta. Je zaujímavé že s tak malou skupinou ľudí sa dá ovládnuť 60 000 mesto. Napriek miliónovým škodám je nedotknuteľný. Jedno som už ale postrehol, nie je ho už vidieť posedávajúc po terasách, on sa už bojí. Len je otázne či svojho svedomia, skôr si myslím že nejakého občana, ktorí si to s ním vybaví stručne a jasne. Môže sa báť aj malého troj ročného dievčatka ktoré zakričí ,, Cisár je nahý,, .

   • 14.1.1
    anonymus says:

    Presne ABC stačilo sa obklopiť seberovnými entitami ako Fúzak a Uhlík, ktorí mali za úlohu pred voľbami odr..ť a debilizovať severnú tribúnu, servilné zainteresované politbyro a k tomu pár mlčiacich tajtrlíkov. Súčasťou vymletia mozgov je úderka na FB, ktorá na základe algoritmu ihneď lajkuje každú nereálnu chuj..inu a pár organizovaných hejterov.
    Keď ich rozoberieš na šróby všetci, ich rodiny a firmy sú v minulosti a súčastnosti napojení na HZDS, SMER, ŠTB a hlavne spolupracovali a kolaborovali s V.P. na 4ke.
    Teraz pre nich pracujú ďalej.
    To je celé.

 15. 15
  IQ a barbari says:

  Vážsky ostrov Lido v Piešťanoch s rozlohou 8,2 hektára vyhlásili mestskí poslanci všeobecne záväzným nariadením za chránené obecné územie.
  https://www.trnavskyhlas.sk/c/29103-piestanske-lido-vyhlasili-za-chranene-obecne-uzemie.htm

  V Piešťanoch poslanci zachraňujú v Trnave arogantní barbari ničia

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.