reklama

Park Janka Kráľa bude zrejme prvým obecne chráneným územím na Slovensku

Zrejme už od septembra bude mať Trnava ako prvé mesto na Slovensku obecné chránené územie – a to v prípade že poslanci mestského zastupiteľstva schvália návrh Všeobecne záväzného nariadenia o vyhlásení obecného chráneného územia Park Janka Kráľa.

Vyhlásenie Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré môže chrániť lokality s kultúrnym, vedeckým, ekologickým, estetickým alebo krajinotvorným významom má od 1. januára 2014 oporu aj v zákone o ochrane prírody a krajiny.

S návrhom na vyhlásenie obecných chránených území v meste Trnava vystúpil vo februári tohto roka poslanec Matej Lančarič.

Lančarič požadoval vypracovať a predložiť na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh VZN o vyhlásení štyroch obecných chránených území: Park Antona Bernoláka, Park Janka Kráľa, Park Pri Kalvárii a Lesopark Kamenný mlyn. Poslanci MZ hlasovaním jeho návrh podporili.

park
Park Janka Kráľa

Navrhované Všeobecne záväzné nariadenie reguluje využitie chráneného územia, definuje ciele jeho ochrany, presne určuje zakázané a obmedzené činnosti v danom území.

Pre prípravu návrhu vyhlásenia obecného chráneného územia vytvorili na mestskom úrade pracovnú skupinu zloženú zo zamestnancov úradu z odborov stavebného a životného prostredia, odboru územného rozvoja a koncepcií, odboru dopravy a komunálnych služieb a odboru právneho a majetkového.

“Pracovná skupina, uvedomujúc si dôležitosť prírodných lokalít vo svojom blízkom okolí, ako aj to, že príroda má v hospodársky užívanej krajine mimoriadny význam, spracovala najskôr určitý procesný postup, aby pripravila návrh tzv. pilotného VZN na Slovensku v tejto oblasti. Skupina nadviazala tiež komunikáciu so spolupracujúcimi odborníkmi, rozobrala jednotlivé lokality z hľadiska majetkoprávneho usporiadania a následne navrhla štruktúru VZN tak, aby boli
dodržané v celom rozsahu ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny,”
vysvetľuje doterajší postup mesta dôvodová správa nového VZN.

Vzhľadom k tomu, že každý park v meste Trnava je iný, a spracovatelia návrhu VZN dospeli k záveru, že jednotlivé lokality je potrebné samostatne identifikovať a samostatne vyhlasovať formou VZN za obecne chránené územie v meste, na septembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude predložený iba jeden návrh VZN, ktorým sa vyhlasuje obecne chránené územie „Park Janka Kráľa v Trnave“.

“Pracovná skupina zároveň pokračuje v spracovávaní ďalších návrhov VZN vybraných vzácnych území. Po ich spracovaní a pripomienkovaní budú tieto postupne predkladané na schválenie mestskému zastupiteľstvu,” uvádza sa v dôvodovej správe navrhovaného VZN.

Hlavnými cieľmi vytvorenia VZN o obecnom chránenom území je identifikovať chránené územie a v maximálmnej miere zachovať pre ďalšie generácie, pre chránené územie zadefinovať určité zákazy a obmedzenia a napkon nielen územie zachovať, ale aj sprístupniť verejnosti.

Návrh VZ si môžete prečítať po kliknutí na tento link.

park-VZN

Park Janka Kráľa:

Park Janka Kráľa bol ako staničný park založený v 19. storočí v súvislosti srozšírením mesta za mestské hradby. Prioritne mal plniť funkciu izolačného pásu medzi železnicou a mestskou štvrťou Špíglsál.

Ďalšie významné funkcie, ktoré park plní, sú mikroklimatická, sociálno-spoločenská a komunikačná.

Účinnosť parku na kvalitu ovzdušia je zabezpečená pokryvnosťou plochy parku korunami stromov okolo 70%.

Prekryv korún stromov v staršej časti tvorí hustý zápoj (nad 30%), kým v zrekonštruovanej časti je optimálny (do 30%), čo predstavuje optimálnu hustotu rozmiestnenia stromov, umožňujúcu striedanie presvetlených, trávnatých plôch so zapojenými.

V parku žije 52 druhov lesných stavovcov, z ktorých je 38 druhov vtákov – 32 hniezdiacich, 11 druhov cicavcov, 2 druhy vzácne obojživelníky a 1 druh plazov.

Ulož ako PDF
Napísal 11. augusta 2014 9:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Park Janka Kráľa bude zrejme prvým obecne chráneným územím na Slovensku”

 1. 1
  Mihoč says:

  Parádne. Na tej mapke, aj keď si predstavím žltou označené zvyšné tri navrhované plochy, stále je to strašne málo oproti zastavanej ploche.

  • 1.1
   . says:

   Trnava má vybudovanú zeleň spôsobom, ktorý nechráni mesto pred prachom nafúkavaným na mesto pravidelnými severnými vetrami. Tie sú intenzívne predovšetkým v zimnom období. Ten, ktorý jazdí napr. do J. Bohuníc vie ako vyzerá cesta, často sú na nej doslova hlinené záveje naviaté vždy od severu. Pozrite si orientáciu zelene na mape a musí vám byť jasné, že v Trnave existujúca zeleň takú ochrannú funkciu nemôže plniť. Je potrebný severný, mohutnejší ochranný pás zelene, a myslím tým vysokú zeleň, ba možno i dva. To by mala byť hlavná úloha zelene. Je tu doslova zeleňou prepchaté okolie Špíglsalu, vrátane súkromných pozemkov a Prednádražia a ostatná časť mesta je zanedbaná.
   Druhým problémom je, že i keď už nejaká zeleň v meste je, tak je neudržiavaná, teda pôsobí nekultivovane, vrátane značnej časti i na súkromných pozemkoch. Ale to už je o kultúrnosti majiteľov.

 2. 2
 3. 3
  andrea says:

  p. poslanec Lancaric, odobrili by ste tento zamer?

  “Dopravné prepojenie Prednádražia a Coburgovej ulice mostom je stále aktuálne”

  https://www.trnava-live.sk/2014/01/09/dopravne-prepojenie-prednadrazia-a-coburgovej-ulice-mostom-je-stale-aktualne/

  • 3.1
   duch svaty says:

   Slecna Pallang prestahovali by str sa do Trnavy a az potom mudrovali? Musite sa strasne nudit v tej Bratislave.

   • 3.1.1
    andrea says:

    k veci prosim.
    mudrovanie je viazane ne pobyt? nejaka novinka v zakone?

    • 3.1.1.1
     duch svaty says:

     nic v zlom, byvate v Bratislave tak si tam posielajte vase pripomienky Ftacnikovi. Navazate sa v Trnave do ludi, ktori chcu aj realne nieco spravit, neviem co vas k tomu vedie, mozno pocit menejcennosti, ohrdnutosti ale fakt len z nudy, fakt netusim. Vsetky vase pripomienky su totalne mimo misu a ked aj nahodou nieco maju s temou spolocne tak ich smerujete tam kde sa to vobec nehodi.

  • 3.2
   Flego says:

   Zbytočná otázka, zákon platí od januára a návrh na ochranu trnavských parkov padol už vo februári a navrhovateľom je práve pán Lančarič.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.