reklama

Poslanci povolili sladovniam spracovať zmeny v územnom pláne

Na druhý pokus odhlasovali mestskí poslanci žiadosť spoločnosti LYCOS – Trnavské sladovne na povolenie spracovania zmien v územnom pláne.

Prevádzkovateľ sladovní plánuje inštalovať vo svojom výrobnom areáli vysokoúčinnú technológiu kogeneračnej výroby tepla a elektrickej energie. Oproti súčasnému stavu príde najmä k 35 – percentnému zníženiu emisií tuhých znečisťujúcich látok.

Nové technológie prinesú producentovi pivárenského sladu so 120 – ročnou tradíciou skvalitnenie procesu výroby, modernizáciu výrobných postupov, zvýšenie spoľahlivosti prevádzky sladovne a úsporu energií.

Z celkovej plochy areálu s rozlohou 26-tisíc metrov štvorcových má tvoriť priestor pre umiestnenie nových technológií 532 m2, čo sú dve percentá výmery areálu. V súčasnosti je predmetný pozemok v zmysle ÚPN vedený ako plochy a bloky priemyselnej výroby s vylúčenou zástavbou, pretože v územnom pláne sú voľné priestory areálu vedené ako plochy izolačnej zelene.

ly
Slad z Trnavy putuje do celého sveta

Na aprílovom zasadnutí poslanci žiadosť Lycosu stiahli. Mestské zastupiteľstvo sa po diskusii rozhodlo poveriť stavebnú komisiu rokovaním s vlastníkom sladovní v snahe hľadať možnosti pre umiestnenie kogeneračných jednotiek v inom priestore v rámci areálu a ďalej od obytných domov. Urobilo tak v snahe predísť prípadným problémom s hlučnosťou a vibráciami pri prevádzkovaní novej technológie, aj pod vplyvom protestov občanov z blízkeho sídliska Podjavorinskej.

Výjazdová stavebná komisia sa uskutočnila priamo v areáli spoločnosti LYCOS, kde sa oboznámila s predmetným zámerom. Zo strany spoločnosti LYCOS bolo opätovne vysvetlené umiestnenie jednotiek na navrhovanom mieste, ako aj predpokladané vplyvy na okolie. Nemožnosť umiestnenia kogeneračných jednotiek na iné miesto v areáli predkladateľ zdôvodnil prevádzkovými, technologickými a výrobnými nadväznosťami pri výrobe sladu,” napísala stavebná komisia pri MZ.

Členovia Stavebnej komisie mali možnosť hovoriť s dodávateľom technológie aj spracovávateľom materiálu o vplyvoch jednotiek na životné prostredie.

Riaditeľ sladovní Martin Mäsiar konštatoval, že inštaláciou technológie dôjde k približne 30 – percentnému navýšeniu spotreby zemného plynu. Na druhej strane tuhých znečisťujúcich látok ubudne v ovzduší o viac ako 30 percent, rovnako o vyše tretinu budú znížené emisie NOx. “Brániť výstavbe technológie je nepochopiteľnou snahou brániť zlepšeniu životného prostredia,” uviedol.

Lycos nad rámec vyhlášky zapracoval do projektu výstavbu 6-metrovej protihlukovej steny. Poslancom firma ponúkla návštevu podobného zariadenia v Jihlave, aby osobne zhodnotili vplyv už funkčného zariadenia na zástavbu.

lycos-zmena

Stavebná komisia na júnovom rokovaní odporučila mestskému zastupiteľstvu schváliť povolenie na spracovanie predmetnej zmeny v územnom pláne, ktoré sa dotkne .

Návrh bude predložený na verejnoprávne prerokovanie. Súbežne prebehne proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA). Po prerokovaní a obdržaní záverečného kladných stanovísk bude materiál predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Spracovanie zmeny si financuje žiadateľ.

Investícia do nového projektu Lycosu má dosiahnuť 3 milióny eur a prinesie prácu desiatim ľuďom.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2014 8:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Poslanci povolili sladovniam spracovať zmeny v územnom pláne”

 1. 1
  andrea says:

  Účastníci procesu posudzovania:
  Verejnosť
  chápaná v najširšom slova zmysle, vrátane zainteresovanej verejnosti (občianska iniciatíva, občianske združenie, mimovládna organizácia).
  via tu:
  http://www.enviroportal.sk/eia-sea-posudzovanie-vplyvov-na-zp/proces

  a pre zaujimavost, dajte si do googlu “lycos eia” vsimnite si najma info z portalu http://www.enviroportal.sk

 2. 2
  Kinder says:

  Pán Butko, hospodárnosť na ktorú sa odvolával pán poslanec sa nezisťuje cez právnikov, ale cez ekonómov, to by ste ako primátor za štyri roky mal vedieť. Skúste urobiť verejné obstarávanie na činnosti, ktoré pre mesto TT Komfort zabezpečuje a výsledky verejnosti predstavil aj s porovnaním aktuálnych cenníkov TT Komfort! Aspoň túto jednú správnu vec by ste mal za tie štyri roky urobiť. TT Komfort pokiaľ sa nemýlim je správcom nebytových priestorov. Každý normálny človek vidí v akom stave sú tie budovy!!! Potom ich zrazu po pár rokoch predávate ako ruiny. To je fakt hospodárne nakladanie s majetkom občanov.

 3. 3
  papula says:

  Klidek, o chvilu plyn nebude a nebude fungovat ani nova technologia….

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.