reklama

Poslanci povolili sladovniam spracovať zmeny v územnom pláne

Na druhý pokus odhlasovali mestskí poslanci žiadosť spoločnosti LYCOS – Trnavské sladovne na povolenie spracovania zmien v územnom pláne.

Prevádzkovateľ sladovní plánuje inštalovať vo svojom výrobnom areáli vysokoúčinnú technológiu kogeneračnej výroby tepla a elektrickej energie. Oproti súčasnému stavu príde najmä k 35 – percentnému zníženiu emisií tuhých znečisťujúcich látok.

Nové technológie prinesú producentovi pivárenského sladu so 120 – ročnou tradíciou skvalitnenie procesu výroby, modernizáciu výrobných postupov, zvýšenie spoľahlivosti prevádzky sladovne a úsporu energií.

Z celkovej plochy areálu s rozlohou 26-tisíc metrov štvorcových má tvoriť priestor pre umiestnenie nových technológií 532 m2, čo sú dve percentá výmery areálu. V súčasnosti je predmetný pozemok v zmysle ÚPN vedený ako plochy a bloky priemyselnej výroby s vylúčenou zástavbou, pretože v územnom pláne sú voľné priestory areálu vedené ako plochy izolačnej zelene.

ly
Slad z Trnavy putuje do celého sveta

Na aprílovom zasadnutí poslanci žiadosť Lycosu stiahli. Mestské zastupiteľstvo sa po diskusii rozhodlo poveriť stavebnú komisiu rokovaním s vlastníkom sladovní v snahe hľadať možnosti pre umiestnenie kogeneračných jednotiek v inom priestore v rámci areálu a ďalej od obytných domov. Urobilo tak v snahe predísť prípadným problémom s hlučnosťou a vibráciami pri prevádzkovaní novej technológie, aj pod vplyvom protestov občanov z blízkeho sídliska Podjavorinskej.

Výjazdová stavebná komisia sa uskutočnila priamo v areáli spoločnosti LYCOS, kde sa oboznámila s predmetným zámerom. Zo strany spoločnosti LYCOS bolo opätovne vysvetlené umiestnenie jednotiek na navrhovanom mieste, ako aj predpokladané vplyvy na okolie. Nemožnosť umiestnenia kogeneračných jednotiek na iné miesto v areáli predkladateľ zdôvodnil prevádzkovými, technologickými a výrobnými nadväznosťami pri výrobe sladu,“ napísala stavebná komisia pri MZ.

Členovia Stavebnej komisie mali možnosť hovoriť s dodávateľom technológie aj spracovávateľom materiálu o vplyvoch jednotiek na životné prostredie.

Riaditeľ sladovní Martin Mäsiar konštatoval, že inštaláciou technológie dôjde k približne 30 – percentnému navýšeniu spotreby zemného plynu. Na druhej strane tuhých znečisťujúcich látok ubudne v ovzduší o viac ako 30 percent, rovnako o vyše tretinu budú znížené emisie NOx. „Brániť výstavbe technológie je nepochopiteľnou snahou brániť zlepšeniu životného prostredia,“ uviedol.

Lycos nad rámec vyhlášky zapracoval do projektu výstavbu 6-metrovej protihlukovej steny. Poslancom firma ponúkla návštevu podobného zariadenia v Jihlave, aby osobne zhodnotili vplyv už funkčného zariadenia na zástavbu.

lycos-zmena

Stavebná komisia na júnovom rokovaní odporučila mestskému zastupiteľstvu schváliť povolenie na spracovanie predmetnej zmeny v územnom pláne, ktoré sa dotkne .

Návrh bude predložený na verejnoprávne prerokovanie. Súbežne prebehne proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA). Po prerokovaní a obdržaní záverečného kladných stanovísk bude materiál predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Spracovanie zmeny si financuje žiadateľ.

Investícia do nového projektu Lycosu má dosiahnuť 3 milióny eur a prinesie prácu desiatim ľuďom.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2014 8:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci povolili sladovniam spracovať zmeny v územnom pláne”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.