reklama

Na námestí aj v priestore pred divadlom bude viac zelene, ako mesto plánovalo

Vedenie mesta Trnava dnes na tlačovej besede zoznámilo novinárov s najnovšími plánmi výsadby zelene a stromov v priestore Trojičného námestia a dokončenej prvej etapy pešej zóny medzi mestskou vežou a Prachárňou.

Oproti pôvodným plánom mesto plánuje vysadiť tri stormy pri Prachárni, ďalšie tri majú pribudnúť v priestore pre tzv. Zeleným domom a Domom kultúry, jeden strom pribudne pred predajňou elektro vedľa mestskej veže. Ďalšie tri nové stromy nahradia súčasné ihličňany v rohu námestia za fontánou pri budove pošty.

V štádiu rokovania s Krajským pamiatkovým úradom je aj umiestnenie dvoch stromov pred Divadlom Jána Palárika.

Na Trojičnom námestí chce samospráva osadiť aj štyri ozdobné kvetinové pyramídy.

Uvedomujeme si, že nová pešia zóna vyvoláva rôzne reakcie. Medzi nagatívami sa často zo strany obyvateľov mesta spomína chýbajúca zeleň. Pripomínam, že vyrúbané stromy na pešej zóne budú nahradené novými. K úbytku stromov na Hlavnej ulici tak v porovaní s doterajším stavom určite nepríde. Naopak, zelene a stromov v centre mesta bude viac. Najnovšie sme sa rozhodli vysadiť nové stromy aj do priestorov prvej etapy novej pešej zóny, rovnako tak na Trojičné námestie,” informoval viceprimátor Bystrík Stanko na tlačovej besede.

Vizualizácie budúceho osadenia nových stromov
zelen-pz-1
zelen-pz-2
zelen-pz-5

Zdroj: Mesto Trnava

Trnavský viceprimátor priznal, že nová zeleň pribudne v centre aj pod tlakom verejnej mienky. “Počúvame názory ľudí. Nakoniec, sme zástupcovia obyvateľov mesta, ktorí nás zvolili,” konštatoval.

Je potrebné si uvedomiť skutočnosť, že námestie je zhromažďovacím priestorom pre verejnosť či miestom kultúrnych podujatí. Preto nie je cieľom urobiť z centra mesta parčík alebo vysádzať tu les,” pripomenul B. Stanko.

Stromy budú vysádzané najskôr v priebehu októbra, kedy začína najbližšia vhodná sezóna. Radnica predpokladá, že investície do novej výsadby drevín dosiahnu približne 7 až 8-tisíc eur.

Na námestí sa majú vysádzať väčšie vzrastlé stromy s výškou približne štyri až päť metrov, stromy na pešej zóne budú mať výšku najmenej tri metre.

Z druhovej skladby sa uvažuje s lipami, jaseňmi či ginkami. Konkrétne typy vysadených stromov budú zrejmé v neskoršej fáze.

Vizualizácie budúceho osadenia nových stromov
zelen-pz-4
zelen-pz-3
zelen-pz-6

Zdroj: Mesto Trnava

Lokalizácia nových stromov nevznikla náhodou. Je potrebné si uvedomiť, že centrum Trnavy je Mestskou pamiatkovou rezerváciou, preto sa musíme riadiť aj pokynmi a stanoviskami pamiatkárov. Ďalšou obmedzujúcou skutočnosťou pri určovaní priestorov pre výsadbu sú napríklad inžinierske siete či podzemné stredoveké pivnice,” doplnil viceprimátor.

Vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Milan Horák zdôraznil, že názor na inštalovanie stromov v centrách miest v ostatných rokoch aj zo strany odborníkov je ovplyvnený aj klimatickými zmenami.

Klimatické zmeny naberajú na obrátkach. Aby boli mestá schopné zabezpečovať pre obyvateľov či návštevníkov svoju funkciu, musia sa pozerať na zeleň iným spôsobom ako doteraz. Stromy už nebudú plniť len estetickú či doplnkovú funkciu. Stále viac budú plniť funkciu zdravotnú. Práve Trnava ako otvorené mesto na rovine mesto bez hôr, vôd a lesov, vystavené veternej erózii a stále častejším teplotám na hranici 35 stupňov, musí hľadať spôsoby, ako udržať ľudí v centre a poskytnúť im lepšie podmienky. Výsadba stromov a zelene je istá forma, ako by sme to chceli dosiahnuť,” naznačil M. Horák.

Otázkou pre mesto v tejto fáze ešte pred definitívnym dokončením kompletnej rekonštrukcie pešej zóny zostáva aj osadenie lavičiek napríklad pred divadlom.

Pripravujeme návrh riešenia mobiláru Trojičného námestia, pretože námestie je súčasťou prvej etapy pešej zóny. Dnes vieme, že možno polovica ľudí lavičky na námestí chce, ďalšia polovička je naopak proti. Pokúsime sa nájsť kompromis tak, aby námestie spĺňalo okrem zhromažďovacej aj odpočinkovú funkciu. Čo sa týka samotnej pešej zóny na Hlavnej ulici, tam je mobilár vyriešený. Lavičky budú kryté stromami, aby boli vytvorené podmienky pre odpočinok,” priblížil Milan Horák.

Ulož ako PDF
Napísal 17. júla 2013 12:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

15 komentárov pre “Na námestí aj v priestore pred divadlom bude viac zelene, ako mesto plánovalo”

 1. 1
  tictac says:

  Nadpis by mal znieť, mesto po kritike rozhodí po námestí pár stromov.

  • 1.1
   Ina says:

   ano je to par stromov, ale kolko by si chcel? podla mna tu ludia volali presne po takejto symbolike, snad tam nikto nechcel druhu promu? namestie a hlavna ak maju byt nejake zhromazdiska nemozu byt nejak extremne zazelenene, mozno by sa mohlo pracovat viac s krikmi /mozno aj v mobilnych kvetinacoch / ale trepkat o zeleni a potom pri akejkolvek akcii v tomto priestore nemoct ani prejst v dave, lebo sme z namestia urobili park je na hlavu. asi by som skor povedala, ze zelen chyba v inych castiach mesta, tak je to v centre ktore je vsetkym na ociach viac vypukle.

   • 1.1.1
    tictac says:

    No myslím, že v Trnave na námestí taký dav už dlho nebol. A presne, zeleň nie sú iba stromy. Toto mi príde také narýchlo, aj miesta kde sú na fotke ukázané stromy sú rovnomerne pokryté dlažbou. To znamená, že mesto vôbec s nimi nepočítalo

 2. 2
  vajko says:

  “Pripravujeme návrh riešenia mobiláru Trojičného námestia, pretože námestie je súčasťou prvej etapy pešej zóny.”

  –ok v poriadku, ale ako to je potom cele dopredu naplanovane, ked este len vymyslaju prvky mobiliaru pre prvu etapu? Kazdopadne dufam ze sa im to uspesne podari. :)

 3. 3
  Tibor says:

  Ach jaj. Nehovorim, ze je to zle, nic proti zeleni, ale zas ta zelen. Trnavcania su postihnuti zelenou. Pritom nie sme ziadna betonova dzungla ako Sao Paulo, tam chapem ze chcu vsade davat stromy. Trnava ma v ramci sveta skutocne dost zelenych ploch, ale zato vedieme v neudrziavani jestvujucej zelene! Travniky na sidliskach katastrofa, obcasne kosenie, Promenada rovnako skoro nekosena, Kalvaria obrovsky park a trava tam donedavna bola vyse hlavy, do tej doby, co si to prevzali do adopcie dobrovolnici z Lepsej Trnavy. Pritom toto je len prva faza, zelen ma byt na hlavnej ulici + mobilier, fontanka ci nieco podobne. No neviem, ci aj na inych svetovych uliciach ako napr. KartnerStrasse vo Viedni, Rue Neuve v Brusely, Florida v Buenos Aires, a dalsich tiez tam tolko apeluju na zeleni ako u nas a pritom tie ulice su paradne. Uvidime ake to bude po dokonceni. Hlavne nech odvedu poriadnu pracu pri kladeni dlazby, lebo na niektorych miestach je to pekne krivolake.

 4. 4
  danTT says:

  Líp by som sa na námestí k historickým domom asi bál, aby keď narastú nezakryli všetky fasády(ako to už robia tie 2)….použil by som mešie stromy s pomaly rastúcou korunou do gulata…pred poštu k fontánke by som lipy však smelo dal…nepekná pošta by potrebovala odtieniť pohĺad….určite so stromami na námestí opatrne…no treba ich zopár doplniť. Ten vizuál tých kvetinových pyramíd by ma zaujímal…., veľkosť,umietnenie…tieto prvky vedia pekne oživiť priestor..

  • 4.1
   . says:

   dan TT súhlasím s Vašim názorom, ale i pred divadlom by malo byť čosi menšie, ale radšej už vôbec nič. Skôr by som zakryl ten pohľad na rožný dom Divadelná/Štefánikova, ale tiež nie veľmi vysokými stromami /napr. taký brestovec by v tomto prípade prirodzene naviazal na Štefánikovu ulicu/. Na Eroháčku niektoré betónové plochy zboku by som doplnil popínavou zeleňou, pretože naozaj je to zatiaľ všetko príliš betónové.

 5. 5
  hugo says:

  A čo Vianočný strom ? Ten by tam mohol byť celoročne, mohol by byť plastový z Poľska alebo Číny, aspoň by nevyschol a nemusel by sa polievať, iba by sa vysával od prachu a zadarmo by vrhal tieň.

 6. 6
  Tibor says:

  Suhlasim s Danom, ked stromy, tak zakryt to co je nepritazlive na namesti a nie zakryvat historicku budovu Pracharne a divadla J.Palarika. Nuz co vox populi, hlas Bozi, ale nie vzdy zarucene spravny.

 7. 7
  JanoTT says:

  Smerom od OD Jednota po Zelený dom mohli vysadiť dve rady smrekov. Rapídne by sa zvýšila zeleň a Trojičnému námestiu by to neublížilo. Jednak by stromy zakryli hitlerov bunker (dom kultúry ROH) a cez zimu by bola omnoho krajšia vianočná atmosféra.

 8. 8
  deMayer says:

  Dobre to je cele.
  Mna by zaujimalo, kto robil vizualizaciu, to je ozaj ze: “jezis, jozko, volaco mi rychlo volako sprav, bude tlacovka, nech mam co ukazat” [ked uz si odmyslim, ze co sa tu vobec teraz riesi pocas rekonstrukcie/rozbehnuteho projektu vobec].
  To sa ozaj nehanbite hentake volaco ukzazovat niekde??? Dnes uz patrocne decko lepsie vyreze ten strom z pozadia a zmontuje do obrazku.
  Tu teraz nejde o to, ze sa tu odbavujem na nevyznamnych detailoch, ale o to, aki ludia pracuju na meste alebo s akymi mesto spolupracuje. Hento je nieco neakceptovatelne a alebo je architekt co to pripravoval imbecil, alebo je to vizia nejake chudaka z kancelarie mestkeho uradu, co to spravil sam ani nechcem vediet ako, a teda neviem co je horsie…

 9. 9
  deMayer says:

  Inak – predpokladám, že lavičky uvítajú všetci obyvatelia, len sa obávajú, že je to drahé sedenie pre bezdomovcov, keďže mesto očividne nevie riešiť problém bezdomovcov obťažujúcich okolie (dajme tomu nie svojou prítomnosťou, ale prejavmi). Pár jednotlivcov, ktorí tu asi vytváraju novodobý folklór pre turistov v podobe každodenného hnusu a vulgarity, začína byť celkom vypuklým problémom a je celkom zaujímavé sledovať hliadky mestskej polície ako bezmocne chodia okolo plážujúcich neprispôsobivých užívateľov námestia, ako napríklad v prípade znamenitého street-artu a exponátov vytvorených zo smetí v okolí fontány na zemi, na stromoch a prípadne na smerových informačných šipkách na námestí pred pár dňami.
  Máte pokazené kamery?

  • 9.1
   orech says:

   Presne tak, kam sa pozriem samý bezdomovec ….Mesto zjavne zaspáva v tejto problematike. Budiček primátor….

 10. 10

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.