reklama

Na námestí aj v priestore pred divadlom bude viac zelene, ako mesto plánovalo

Vedenie mesta Trnava dnes na tlačovej besede zoznámilo novinárov s najnovšími plánmi výsadby zelene a stromov v priestore Trojičného námestia a dokončenej prvej etapy pešej zóny medzi mestskou vežou a Prachárňou.

Oproti pôvodným plánom mesto plánuje vysadiť tri stormy pri Prachárni, ďalšie tri majú pribudnúť v priestore pre tzv. Zeleným domom a Domom kultúry, jeden strom pribudne pred predajňou elektro vedľa mestskej veže. Ďalšie tri nové stromy nahradia súčasné ihličňany v rohu námestia za fontánou pri budove pošty.

V štádiu rokovania s Krajským pamiatkovým úradom je aj umiestnenie dvoch stromov pred Divadlom Jána Palárika.

Na Trojičnom námestí chce samospráva osadiť aj štyri ozdobné kvetinové pyramídy.

Uvedomujeme si, že nová pešia zóna vyvoláva rôzne reakcie. Medzi nagatívami sa často zo strany obyvateľov mesta spomína chýbajúca zeleň. Pripomínam, že vyrúbané stromy na pešej zóne budú nahradené novými. K úbytku stromov na Hlavnej ulici tak v porovaní s doterajším stavom určite nepríde. Naopak, zelene a stromov v centre mesta bude viac. Najnovšie sme sa rozhodli vysadiť nové stromy aj do priestorov prvej etapy novej pešej zóny, rovnako tak na Trojičné námestie,“ informoval viceprimátor Bystrík Stanko na tlačovej besede.

Vizualizácie budúceho osadenia nových stromov
zelen-pz-1
zelen-pz-2
zelen-pz-5

Zdroj: Mesto Trnava

Trnavský viceprimátor priznal, že nová zeleň pribudne v centre aj pod tlakom verejnej mienky. „Počúvame názory ľudí. Nakoniec, sme zástupcovia obyvateľov mesta, ktorí nás zvolili,“ konštatoval.

Je potrebné si uvedomiť skutočnosť, že námestie je zhromažďovacím priestorom pre verejnosť či miestom kultúrnych podujatí. Preto nie je cieľom urobiť z centra mesta parčík alebo vysádzať tu les,“ pripomenul B. Stanko.

Stromy budú vysádzané najskôr v priebehu októbra, kedy začína najbližšia vhodná sezóna. Radnica predpokladá, že investície do novej výsadby drevín dosiahnu približne 7 až 8-tisíc eur.

Na námestí sa majú vysádzať väčšie vzrastlé stromy s výškou približne štyri až päť metrov, stromy na pešej zóne budú mať výšku najmenej tri metre.

Z druhovej skladby sa uvažuje s lipami, jaseňmi či ginkami. Konkrétne typy vysadených stromov budú zrejmé v neskoršej fáze.

Vizualizácie budúceho osadenia nových stromov
zelen-pz-4
zelen-pz-3
zelen-pz-6

Zdroj: Mesto Trnava

Lokalizácia nových stromov nevznikla náhodou. Je potrebné si uvedomiť, že centrum Trnavy je Mestskou pamiatkovou rezerváciou, preto sa musíme riadiť aj pokynmi a stanoviskami pamiatkárov. Ďalšou obmedzujúcou skutočnosťou pri určovaní priestorov pre výsadbu sú napríklad inžinierske siete či podzemné stredoveké pivnice,“ doplnil viceprimátor.

Vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Milan Horák zdôraznil, že názor na inštalovanie stromov v centrách miest v ostatných rokoch aj zo strany odborníkov je ovplyvnený aj klimatickými zmenami.

Klimatické zmeny naberajú na obrátkach. Aby boli mestá schopné zabezpečovať pre obyvateľov či návštevníkov svoju funkciu, musia sa pozerať na zeleň iným spôsobom ako doteraz. Stromy už nebudú plniť len estetickú či doplnkovú funkciu. Stále viac budú plniť funkciu zdravotnú. Práve Trnava ako otvorené mesto na rovine mesto bez hôr, vôd a lesov, vystavené veternej erózii a stále častejším teplotám na hranici 35 stupňov, musí hľadať spôsoby, ako udržať ľudí v centre a poskytnúť im lepšie podmienky. Výsadba stromov a zelene je istá forma, ako by sme to chceli dosiahnuť,“ naznačil M. Horák.

Otázkou pre mesto v tejto fáze ešte pred definitívnym dokončením kompletnej rekonštrukcie pešej zóny zostáva aj osadenie lavičiek napríklad pred divadlom.

Pripravujeme návrh riešenia mobiláru Trojičného námestia, pretože námestie je súčasťou prvej etapy pešej zóny. Dnes vieme, že možno polovica ľudí lavičky na námestí chce, ďalšia polovička je naopak proti. Pokúsime sa nájsť kompromis tak, aby námestie spĺňalo okrem zhromažďovacej aj odpočinkovú funkciu. Čo sa týka samotnej pešej zóny na Hlavnej ulici, tam je mobilár vyriešený. Lavičky budú kryté stromami, aby boli vytvorené podmienky pre odpočinok,“ priblížil Milan Horák.

Ulož ako PDF
Napísal 17. júla 2013 12:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na námestí aj v priestore pred divadlom bude viac zelene, ako mesto plánovalo”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.