reklama

Do zelene investuje mesto v tomto roku z rozpočtu 1,2 milióna eur

Na správu a údržbu zelene plánuje vynaložiť mesto v tomto roku jeden a štvrť milióna eur. V rámci schváleného rozpočtu nemožno vylúčiť ani niektoré zmeny, ktoré v minulosti avizoval nový primátor Peter Bročka.

Základná údržba zelene má stáť v roku 2015 mestskú pokladňu niečo cez milión.

Táto suma má pokryť náklady na štyri celomestské kosby (v centrálnej mestskej zóne je naplánovaných sedem kosieb), jarné vyhrabanie trávnikov, jesenné hrabanie lístia, štyri etapy odburinenia krov, solitér a ruží, rezy živých plotov, drevín, zálievky rastlín, čistenie plôch zelene, odvoz a uloženie odpadu na skládke.

V položke je započítaná aj dodávka letničiek dvojročiek a cibuľovín na výsadbu kvetinových záhonov v meste v celkovej hodnote 10 000 eur.

den-stromu-6

Ilustračné foto

V rámci základnej údržby zelene je vyčlenených 20-tisíc eur na údržbu plôch v okolí automobilového závodu PSA Peugeot Citroën, 20-tisíc eur použije mesta na zálievku stromov vysadených v rokoch 2013-2014.

Štyridsaťtisíc eur bude stáť mesto údržba nových investičných akcií uskutočnených v minulom roku.

Vlani boli do správy a údržby mesta zaradené viaceré novovysadené plochy zelene ako napríklad parčík Spartakovská, Beethovenov park – okolie detského ihriska, okolie novej čerpacej stanice na Špačinskej ceste, nová zeleň pribudla na Linčianskej Na hlinách, v Univerzitnom parčíku alebo pešej zóne.

Stromy pribudli aj v rámci výstavby nových parkovísk na Šapčinskej, Slottu, Námestí SUT na Kopánke, Golianovej či na Podjavorinskej.

Na sanácie, asanácie a havarijné stavy drevín použije trnavská samospráva v roku 2015 približne 65-tisíc eur.

Zo schváleného rozpočtu vyplýva, že mesto Trnava plánuje vysadiť v tomto roku približne 100 nových stromov v hodnote 20-tisíc eur.

Výdavky spojené s nákupom a výsadbou krov formou solitér, skupín, živých plotov a trvaliek podľa požiadaviek obyvateľov a výborov mestských častí odhaduje v roku 2015 sampospráva na 15-tisíc eur.

Výsadbou krov bude riešená aj povinnosť náhradnej výsadby za vyrúbané dreviny v lokalitách, kde z priestorových dôvodov nie je možná výsadba stromov.

Formou dotácií vo výške 16-tisíc eur podporí mesto projekty spojené s ekológiou, životným prostredím či projektami zameranými na adaptáciu na zmenu klímy.

Ozelenenie Trojičného námestia výsadbou rastlín a údržbou záhonov vyjde na 5000 eur, výsadba letničiek, dvojročiek a trvaliek na pešej zóne bude stáť asi 3300 eur.

Trnavská samospráva chce v tomto roku pripraviť projekt vyhodnotenia zdravotného a architektonického stavu drevinnej vegetácie v aráli Slávie.

Jeho súčasťou bude vypracovanie krajinno-architektonického plánu, na základe ktorého bude zrealizovaná výsadba stromov a krov. Pre tento zámer je v rozpočte na rok 2015 vyčlenených 33-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 20. januára 2015 14:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Do zelene investuje mesto v tomto roku z rozpočtu 1,2 milióna eur”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.