reklama

Posádka trnavskej fiatky smeruje po úspešnom zdolaní severu Európy domov

Druhý týždeň dobrodružnej cesty Trnavčanov Michala Královiča a Juraja Adama do Škandinávie sa niesol v znamení dobýjania najsevernejších úsekov stanovenej trasy.

Poľská Fiatka 126P, alebo ak chcete Maluch, sa drží podľa správ cestovateľov na blogu mysho.sk statočne a obom kamarátom slúži nielen ako dopravný prostriedok, ale pre častý dážď aj ako mini penzión.

Prvý týždeň cesty zakončili prehliadkou nórskej metropoly. Začiatok druhého sa niesol v znamení presúvania sa nádhernou nórskou krajinou. Celkovo mali v pláne najazdiť viac ako 6000 kilometrov.

Prvýkrát sme videli naživo fjord, tak sme si ho pekne pozreli z rôznych strán a výšok. A páčilo sa nám to! Už cestou tam viedli dosť nebezbečne vyzerajúce strmé cestičky, ktoré však Fiatka s pomocou pár prestávok zvládla. Ďalším zaujímavým miestom bola Trolia cesta, ktorú sa taktiež oplatilo prejsť. Aj keď opäť Fiatka mala menšie problémy, prešla všetko. Zažili sme zatiaľ najkrajšiu prírodu, v kopcoch si zase prišla na svoje aj Fiatka. Hlavne keď odpočívala,“ píšu s humorom im vlastným chalani na blogu.

fiatka-1
Prespávanie vonku v lete na severe Európy má jednu nevýhodu – množstvo komárov

Foto: mysho.sk

Deviaty a desiaty deň sa niesol podľa Jurajových slov v znamení zdolávania čo najväčšieho počtu kilometrov. A darilo sa im. V utorok zvládol 24-ročný Maluch rekordných 640 kilometrov.

Pri kontrolovaní otváracích hodín v miestnej obdobe McDonald’s sme s prekvapením zistili, źe sme sa dostali až tak daleko, že čas je tu posunutý o hodinku dopredu oproti nášmu,“ píše Juraj z fínskeho mesta Tornio.

V snahe zažiť na vlastnej koži polárnu žiaru sa cestovatelia rozhodli zostať na ďalekom severe o deň dlhšie. A prvý raz pocítili aj poriadny chlad. Najmä v noci.

Ďalšie dva dni – štvrtok a piatok sa posádka začala presúvať smerom na juh, cieľom bolo fínske hlavné mesto Helsinki, kde sa fiatka nalodila na trajekt do estónskeho Tallinu.

Víkend už trávili Michal a Juraj v Estónsku a Lotyšsku.

fiatka-2
fiatka-3

Foto: mysho.sk

Vylodenie sprevádzal mierny stres, keď sme sa akosi pozabudli a k Fiatke utekali neskôr ako ostatní. K tomu sme ešte zabudli na ktorom poschodí a v ktorej časti je Fiatka, takže sme ju museli chvíľku hľadať :),“ komentujú trnavskí vysokoškoláci.

Po prehliadke Tallinu a mesta Pärn pokračovala jazda do lotyšskej Rigy.

Cestou stále výdatne pršalo, našli sme dve miesta kde Fiatka netesní (naozaj len dve!) a vyskúšali si aj kĺzanie Fiatky po ceste, dokonca sme predbehli aj jeden kamión.“

Nedeľu strávili Trnavčania v Rige.

Doteraz tu pršalo, ak sa ešte trošku počasie umúdri, pôjdeme si večer pozrieť mesto. V pondelok plánujeme prísť do Bielystoku, kde sa stretneme s naším poľským kamarátom Kazom,“ končia Michal a Juraj zatiaľ poslednými správami z cesty po severe Európy.

Na záver ich čaká zdolanie poľských ciest. Domov by mali doraziť v prvej polovici týždňa.

Ulož ako PDF
Napísal 2. septembra 2013 9:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.