reklama

V rebríčku transparentnosti žúp skončil Úrad Trnavského samosprávneho kraja tretí

V rebríčku Otvorená samospráva 2013 sa Úrad Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) umiestnil na treťom mieste z ôsmich slovenských žúp.

V rebríčku, ktorý pravidelne zostavuje Transparency International Slovensko na základe 125 indikátorov v oblastiach prístupu k informáciám, kvality verejného obstarávania, zapojenia verejnosti do spolurozhodovania samosprávy či otvorenosti prijímania zamestnancov najlepšie obstál Banskobystrický samosprávny kraj, za ním sa umiestnil Bratislavský samosprávny kraj a už spomínaná trnavská župa.

Naopak posledné priečky obsadili vyššie územné celky (VÚC) v Trenčíne a Žiline.

Šesť z ôsmich hodnotených VÚC sa nedostalo ani nad hranicu 50% možných bodov.

vuc-trnava
Sídlo Trnavského samosprávneho kraja

Ilustračné foto

Najlepšie sa slovenským VÚC darilo v oblasti prístupu k informáciám (sedem z ôsmich žúp reagovalo na štyri emailom zaslané infožiadosti v zákonných lehotách), zverejňovania rozpočtu a v informáciách o spravovaní sociálnych zariadení. Na webstránkach VÚC si tak občania ľahko nájdu údaje o poskytovaných službách sociálnych zariadení, o rozpočtovaných príjmoch a výdavkoch VÚC, či o výberových konaniach na voľné pracovné miesta, informuje Transparency International (TIS) v tlačovej správe.

Najviac problematickými je naopak zverejňovanie informácií o župných firmách, proces prijímania zamestnancov do úradov žúp i limitovaná účasť verejnosti na rozhodovaní.

Na stránkach samosprávnych krajov nie sú dostupné výročné správy spoločností vo vlastníctve VÚC. Podobne chýbajú župám nástroje na nahlasovanie nekalých praktík (protikorupčná linka), hoci tento mechanizmus má už polovica zo 100 najväčších slovenských samospráv. Len v troch župách sa pravidelne robia výberové konania aj na miesta referentov, avšak ani jedna župa nezverejňuje zápisnice z výberových konaní na obsadzované miesta, upozorňuje TIS.

Hodnotenie VÚC sa uskutočnilo od júla do septembra tohto roka.

Hodnotili sme 11 oblastí – prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, rozpočet, dotácie a granty, sociálne zariadenia, personálna politika, etika a konflikt záujmov, mediálna politika a podniky a investície VÚC,“ približuje TIS.

Rebríček Otvorená samospráva 2013:
zupy-transparency

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2013 9:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V rebríčku transparentnosti žúp skončil Úrad Trnavského samosprávneho kraja tretí”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.