reklama

Trnava si v rebríčku transparentnosti polepšila na štrnáste miesto, medzi krajskými mestami skončila druhá

V poradí šiesty rebríček transparentnosti miest, ktorý už od roku 2010 zverejňuje Transparency International Slovensko, priniesol dosiaľ najlepšie výsledky v histórií meraní. Zlepšiť aspoň nepatrne sa v priebehu volebného obdobia dokázalo 74 zo sto najväčších mestských samospráv. Patrí medzi ne aj Trnava, ktorá získala o štyri percentuálne body viac a poskočila v porovnaní s rokom 2018 o tri priečky na štrnástu najvyššiu pozíciu.

Pri zostavovaní rebríčku vychádzal Transparency International Slovensko (TIS) z piatich rôznych zdrojov od webov miest, cez dotazník zaslaný úradom, radničné médiá, informácie z portálov Úradu pre verejné obstarávanie či Elektronického kontraktačného systému až po otázky bežných občanov.

„Rebríček transparentnosti nemeria úroveň služieb, efektívnosť hospodárenia ani korupciu. Čím otvorenejšia je ale samospráva voči verejnej kontrole, tým ľahšie sa v nej dokážu obyvatelia na veciach verejných podieľať a upozorňovať aj na prípadné nedostatky a zlyhania. Kvalitu práce našich zástupcov v samosprávach dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti,“ pripomína TIS.

Kompletné výsledky rebríčka nájdete na stránke samosprava.transparency.sk.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Najväčšiu mieru transparentnosti obyvateľom v roku 2022 poskytuje Partizánske so skóre takmer 88%, nasleduje ostatný víťaz rebríčka Vranov nad Topľou s vyše 86% a Stará Turá s takmer 84%. Najvyšší rating ešte získali Prievidza (83%) a Rožňava (81%).

Mesto Trnava získalo celkové hodnotenie 74% a známku A-, čo ju zaradilo na 14. priečku zo 100 slovenských miest. Priemerná známka všetkých hodnotených samospráv bola 63%, až o šesť viac ako pred štyrmi rokmi.

V prechádzajúcom rebríčku z roku 2018 skončilo Mesto Trnava na 17. pozícii, dva roky predtým bolo dvadsiate. Najhoršie umiestnenie – 42. miesto – udelili Trnave v roku 2014, v úvodných dvoch ročníkoch sa umiestnila Trnava na 17. (2010) a 30. mieste (2012).

Nadpriemerné hodnotenie za rok 2022 získala trnavská samospráva v kategóriách Rozpočet a zmluvy /(100%), Prístup k informáciám (95%), Personálna politika (75%) či Dotácie a granty (68%), ako podpriemernú vyhodnotil TIS oblasť Obecné podniky a organizácie (36%).

Medzi krajskými mestami obstála najlepšie Banská Bystrica na celkovom 6. mieste (79%), pred štrnástou Trnavou (74%) a celkove šestnástou Nitrou (73%). Do prvej dvadsiatky sa zmestili aj 18. Trenčín a 19. Košice (obe 72%).

Zdroj: TIS

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2022 0:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.