reklama

Lídrom v sčítaní obyvateľov v Trnavskom kraji sú Jaslovské Bohunice, Trnava je medzi krajskými mestami tretia

Obec Jaslovské Bohunice je aktuálnym lídrom v sčítaní obyvateľstva spomedzi obcí v celom Trnavskom kraji, Trnava klesla medzi krajskými mestami na tretiu priečku.

Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) zverejnil 8. marca 2021 priebežné výsledky historicky prvého plne elektronického sčítania obyvateľov, ktoré sa začalo 15. februára 2021. Doteraz sa elektronicky sčítalo 58 % obyvateľov Slovenska, čo je takmer 3 250 000 sčítaných.

Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo najviac – už 61, 5 % obyvateľov a tento kraj prevzal žezlo víťaza týždňa v sčítaní obyvateľov. Na druhom mieste je Bratislavský kraj, kde si povinnosť sčítať sa splnilo takmer 61% obyvateľov. V tesnom závese na treťom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol viac ako 60,5 % sčítaných a Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 60 % sčítaných obyvateľov.

Medzi krajskými mestami je na prvom mieste Banská Bystrica s viac ako 62 % sčítaných obyvateľov, Trenčín má sčítaných 62 % obyvateľov, mesto Trnava 61,3 %, Žilina, Nitra a Prešov majú sčítaných viac ako 60 % obyvateľov a Košice 56,5 % sčítaných obyvateľov. Hl. mesto Bratislava má sčítaných takmer 60 % obyvateľov, uvádza ŠÚ SR.

Trnava bola k 1. marcu na vedúcej priečke medzi krajskými mestami, teraz si mierne pohoršila.


Centrum obce Jaslovské Bohunice

Ilustračné foto

Medzi obcami je lídrom Nižná Pisaná v Prešovskom kraji, kde sa sčítalo 94% z necelej stovky obyvateľov.

V Trnavskom kraji vedie k 8. marcu obec Jaslovské Bohunice, kde evidujú už viac ako 76 percent sčítaných.

V Bratislavskom kraji je najviac sčítaných obyvateľov v obci Hrubá Borša (76,1 %), v Trenčianskom kraji v obci Lipník (77,5 %), v Nitrianskom kraji Bohunice (takmer 76 %), v Žilinskom kraji Trstené (takmer 86 %) a v Banskobystrickom kraji obec Horný Badín, kde je sčítaných 84 % obyvateľov.

Sčítanie je pre obyvateľa povinné

„Pripomíname, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt a obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur,“ pripomína štatistický úrad.

Ako sa sčítať

Obyvateľ sa sčíta sám, kedykoľvek a na akomkoľvek mieste využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár nájde na webovej stránke www.scitanie.sk.

Vyplnenie formulára obsahujúceho jednoduché otázky zaberie približne 10 minút. Pre sčítanie sú rozhodujúce údaje, ktoré boli aktuálne k 1. januáru 2021.

Tí, ktorí sa nevedia sčítať elektronicky sami budú môcť navštíviť kontaktné miesto zriadené obcou, kde bude k dispozícii stacionárny asistent, alebo telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ich navštívi doma a sčíta ich.

Pomoc nájdu aj na linke 02/20 92 49 19.

Obyvatelia majú na sčítanie sa šesť kalendárnych týždňov, konečný termín je stanovený na 31. marec 2021.

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2021 10:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.