reklama

Začiatkom roka 2021 sa uskutoční sčítanie obyvateľov. Mesto Trnava hľadá spolupracovníkov na asistenciu v domácnostiach

Slovensko sa pripravuje na sčítanie obyvateľov. Organizuje ho Štatistický úrad SR v spolupráci so samosprávami, začne sa 15. februára a potrvá do 31. marca 2021.

Mesto Trnava hľadá záujemcov, ktorí chcú v dobe sčítania pracovať ako mobilní asistenti. Ich úlohou bude pomáhať obyvateľom s vyplnením elektronického formulára v ich domácnostiach. Mobilní asistenti dostanú pracovnú zmluvu na dobu určitú (od 1. do 31. marca 2021) s odmenou, ktorú bude tvoriť paušálna zložka vo výške 200 eur a čiastka odvíjajúca sa od počtu navštívených obyvateľov v pridelenom virtuálnom asistenčnom obvode.

Záujemcovia musia spĺňať nasledovné podmienky: vek minimálne 18 rokov, trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ovládanie štátneho jazyka, minimálne úplné stredoškolské vzdelanie (maturita), právna spôsobilosť, bezúhonnosť (čistý register trestov), spoľahlivosť a základná IT zručnosť.

V prípade záujmu je potrebné vyplniť do 10. decembra 2020 online dotazník. Vybraných uchádzačov budeme v blízkej dobe kontaktovať. Nasledovať bude školenie, aby boli spolupracovníci na úlohu asistenta odborne pripravení.

Ilustračné foto

Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia, ktorí majú v Slovenskej republiky trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt, a zároveň občania Európskej únie, ktorí majú na jej území obvyklý pobyt.

Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca. Všetky údaje vyplnené vo formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.

Sčítanie je prvýkrát vo svojej než ako storočnej histórii plne elektronické. Vyplnenie elektronického formuláru nezaberie viac ako 10 minút, na výber sú pri tom tri možnosti: tvz. samosčítanie, teda osobné vyplnenie sčítacieho formuláru (bude dostupný online na stránke scitanie.sk aj v mobilnej aplikácii), návšteva kontaktného miesta (s pomocou stacionárneho asistenta) a sčítanie priamo v domácnosti (s pomocou mobilného asistenta).

O návštevu mobilného asistenta v domácnosti (napr. z dôvodu imobility) bude možné požiadať na mestskom úrade. Telefónne číslo a e-mailová adresa na tento účel ako aj zoznam kontaktných miest so stacionárnymi asistentami v Trnave budú zverejnené čoskoro.

Sčítaniu obyvateľov prechádza sčítanie domov a bytov, ktoré sa začalo v júni a realizujú ho obce bez administratívnej záťaže občanov. Štatistický úrad SR spolupracuje s Úradom na ochranu osobných údajov SR, pretože ochrana osobných údajov obyvateľov a bezpečnosť zberu a spracovania údajov sú prioritou a základnou podmienkou realizácie sčítania. Údaje poskytnuté Štatistickému úradu SR sú spracovávané výlučne na potreby sčítania.

„Sčítanie obyvateľov, domov a bytov ako jediné zisťovanie umožňuje zapojenie všetkých obyvateľov SR. Prináša po desiatich rokoch komplexný pohľad na to, ako sa Slovenská republika a jej obyvatelia za uplynulé obdobie zmenili. Sčítanie prinesie nenahraditeľné informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o domácnostiach obyvateľov a ich bývaní,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov poskytne dôležité informácie a dáta na budovanie sietí záchranných služieb, nemocníc, škôl, centier voľného času, obchodov, kultúrnych ustanovizní, služieb a podobne.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 6. decembra 2020 7:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.