reklama

Začína sčítanie obyvateľov, domov a bytov

V najbližších dňoch môžeme v našich domácnostiach očakávať návštevu sčítacieho komisára. Blíži sa totiž 21. máj 2011, ku ktorému sa na celom území Slovenskej republiky vykoná Sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Bude veľmi podobné sčítaniu pred desiatimi rokmi. Novinkou je možnosť elektronického vyplnenia sčítacích formulárov. Každý má právo sčítať sa tam, kde sa bude v čase sčítania nachádzať.

V meste Trnava bolo vytvorených 177 sčítacích obvodov. Jeden obvod zahŕňa spravidla 100 až 120 domácností a od 300 do 500 osôb.

Ilustračné foto

Sčítací komisári začínajú už od 13. mája navštevovať domácnosti, ktoré patria do ich sčítacieho obvodu, aby najneskôr do 20. mája odovzdali obyvateľom sčítacie tlačivá. Počas výkonu činnosti je sčítací komisár povinný preukazovať sa osobitným poverením, ktoré mu vydal primátor mesta alebo príslušný orgán štátnej správy, ak je sčítacím komisárom pre osobitný sčítací obvod. Sčítací komisár odovzdá bývajúcim členom domácnosti sčítacie tlačivá. Do domácnosti, pokiaľ ho sami nevyzvete, nevstupuje. Poskytne informácie o spôsobe vyplnenia sčítacích tlačív, preverí záujem o vyplnenie sčítacích tlačív elektronicky a odpovie na prípadné otázky.

Zoznam sčítacích komisárov aj so sčítacími obvodmi je zverejnený na internetovej stránke mesta (www.trnava.sk), v prípade záujmu si ich Trnavčania môžu telefonicky overiť na čísle 033/3236 150, resp. 033/3236 101.

Tlačené sčítacie formuláre sa budú vypĺňať od 21. mája do 6. júna. Záujemcovia o  elektronické sčítanie musia však rátať s kratším časom na vyplnenie sčítacích formulárov. Podľa nariadenia o čase sčítania, ktoré schválila vláda SR, sčítať sa elektronicky bude možné prostredníctvom internetovej stránky www.scitanie2011.sk v čase od 21. mája do 29. mája.

Sčítať sa (listinne i elektronicky) bude v Slovenskej republike možné pomocou identifikátora (bezvýznamového náhodne vygenerovaného čísla) a overovacieho hesla, ktoré každému obyvateľovi doručí na meno v zalepenej obálke do miesta jeho trvalého pobytu sčítací komisár. Jednou z najvýraznejších zmien v sčítacích formulároch v porovnaní s predchádzajúcim sčítaním v roku 2001 bude zisťovanie obvyklého bydliska, teda miesta, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka, kde zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok, resp. predpokladá, že sa tam bude zdržiavať nepretržite aspoň 12 mesiacov. V takom prípade sa osoba sčíta s prideleným rezervným identifikátorom.

Ak v čase sčítania bude niektorý byt alebo dom neobývaný, určený sčítací formulár k bytu alebo domu vyplní sčítací komisár. Údaje o byte získa od susedov alebo správcu bytového domu, resp. stavebného úradu.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je zdrojom informácií o obyvateľstve, jeho sociálnych a ekonomických charakteristikách, ako aj o domovom a bytovom fonde. V roku 2011 sa takéto sčítanie uskutoční po prvý raz vo všetkých členských štátoch Európskej únie naraz pri využití rovnakých, respektíve porovnateľných definícií zisťovaných údajov. Z tohto dôvodu budú výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov v Slovenskej republike aj medzinárodne porovnateľné.

Ulož ako PDF
Napísal 12. mája 2011 13:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.