reklama

Najviac sčítaných obyvateľov z krajských miest má po prvých dvoch týždňoch Trnava

Historicky prvé plne elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára 2021. Od jeho začatia sa elektronicky sčítala takmer polovica obyvateľov Slovenska. Medzi krajskými mestami eviduje Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) najviac sčítaných obyvateľov v Trnave.

Ako ukazujú výsledky sčítania obyvateľov po druhom týždni, teda ku konca februára, na Slovensku sa zatiaľ sčítalo 47 % obyvateľov čo je takmer 2 640 000 ľudí.

V rebríčku krajských miest vedie k 1. marcu 2021 mesto Trnava s viac ako 51 percenami sčítaných. Nadpolovičnú väčšinu eviduje ŠÚ SR aj v Trenčíne, Banskej Bystrici a Bratislave, tesne pod 50% sú Prešov, Žilina a Nitra.

Ilustračné foto

Výsledky v rámci krajov a krajských miest

Sčítací formulár v Bratislavskom kraji vyplnilo viac ako 51 % obyvateľov a tento kraj vedie v podiele sčítaných. Na druhom mieste je Žilinský kraj, kde si povinnosť sčítať sa splnilo takmer 50% obyvateľov.

V tesnom závese na treťom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol viac ako 49,5 % sčítaných a Trnavský kraj na úrovni 49 % sčítaných obyvateľov.

Sčítanie je pre obyvateľa povinné

„Pripomíname, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt a obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur,“ pripomína štatistický úrad.

Ako sa sčítať

Obyvateľ sa sčíta sám, kedykoľvek a na akomkoľvek mieste využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár nájde na webovej stránke www.scitanie.sk.

Vyplnenie formulára obsahujúceho jednoduché otázky zaberie približne 10 minút. Pre sčítanie sú rozhodujúce údaje, ktoré boli aktuálne k 1. januáru 2021.

Tí, ktorí sa nevedia sčítať elektronicky sami budú môcť navštíviť kontaktné miesto zriadené obcou, kde bude k dispozícii stacionárny asistent, alebo telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ich navštívi doma a sčíta ich.

Pomoc nájdu aj na linke 02/20 92 49 19.

Obyvatelia majú na sčítanie sa šesť kalendárnych týždňov, konečný termín je stanovený na 31. marec 2021.

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2021 9:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.