reklama

Trnava si udržala najzdravšie financie z krajských miest, TTSK poskočil z druhej na prvú priečku medzi župami

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil 20. decembra 2023 rebríček hodnotenia finančného zdravia slovenských miest, obcí a samosprávnych krajov za rok 2022. Mesto Trnava sa umiestnilo spomedzi 141 hodnotených miest na 15. mieste a udržalo si primát najlepšieho z krajských miest, Trnavský samosprávny kraj sa vyšvihol medzi župami z druhej na najvyššiu pozíciu.

Trnava obstála v hodnotení INEKO za minulý rok s hodnotením skóre finančného zdravia 5,19 zo šiestich možných bodov, čo ju radí na celkové 15. miesto.

Najvyššie sa umiestnilo Krásno nad Kysucou (5,69) pred Tvrdošínom (5,67) a Dubnicou nad Váhom (5,63). Hlohovec skončil deviaty (5,35 b.), Piešťany na 115. pozícii s 4,54 bodmi.

Spomedzi krajských miest bola na tom z pohľadu finančného zdravia najlepšie Trnava, Trenčín je celkovo 22. so skóre 5,13 bodu, tretia priečka patrí Banskej Bystrici s 4,62 bodmi, čo ju radí na 104. pozíciu zo všetkých miest.

V roku 2021 bola Trnava trinásta so ziskom 5,4 bodov, rok predtým jej patrilo šestnáste miesto. Medzi krajskými mestami je trnavská samospráva hodnotená najvyššie pravidelne niekoľko rokov.

Ilustračné foto: Patrik Pokorný / trnava-live.sk

Hlavným účelom projektu je poskytnúť širokej verejnosti relevantné údaje o hospodárení každej obce, mesta, vyššieho územnosprávneho celku od roku 2009. Kompletné výsledky a tabuľky nájdete na stránke www.hospodarenieobci.sk.

Hodnotenie finančného zdravia poskytuje komplexný pohľad na hospodárenie samospráv, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky. Zahŕňa viaceré kľúčové parametre hospodárenia: celkový dlh, dlhovú službu, bilanciu bežného účtu a záväzky po lehote splatnosti.

„Rok 2022 – azda posledný rok významne poznačený pandémiou koronavírusu – zhoršil v spojení s výrazným nárastom cien energií, tovarov a služieb finančnú kondíciu slovenských miest. Priemerné skóre finančného zdravia za všetky mestá na Slovensku predstavuje hodnotu 4,23 z maximálnych 6,00, čo je o 0,12 bodu menej ako rok predtým. Ide o relevantný pokles: mestá boli na vrchole svojho finančného zdravia počas rokov 2017 až 2020 a aktuálny pokles znamená pomyselný návrat k stavu z roku 2015,“ hodnotí INEKO.

Trnavská župa je finančne najzdravšia

Poradie finančného zdravia samosprávnych krajov za rok 2022 vedie Trnavský samosprávny kraj so skóre 4,88, tesne druhý skončil Nitriansky samosprávny kraj (4,87), tretiu priečku obsadil Banskobystrický samosprávny kraj (4,73).

„Vyššie územné celky nenadviazali v roku 2022 na prevažujúci trend z pokrízových rokov, keď sa im v rokoch 2012 až 2014 a 2016 až 2019 darilo medziročne znižovať svoju zadlženosť a zlepšovať aj vďaka tomu svoje finančné zdravie. Naopak, počas uplynulého roka došlo k tretiemu nárastu ich zadlženia v rade, keď v priemere ich dlh narástol z 30,6 % na 32,3 % ročných bežných príjmov. Všetky kraje vykazujú ‚dobré‘ finančné zdravie,“ konštatuje Matej Tunega z INEKO.

TTSK medziročne v porovnaní s rokom 2021 znížil dlhové zaťaženie z takmer 39 % bežných príjmov na 33 %, čo bolo najviac zo všetkých žúp.

Celkový dlh bol vlani tretí najnižší spomedzi ôsmich VÚC, TTSK mal zároveň druhý najvyšší prebytok bežného účtu v hodnote 10 percent.

Čo je finančné zdravie

Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy.

Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), počítané na základe údajov za 4 po sebe idúce roky ako kombinácia (funkcia) piatich vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Bilancie bežného účtu, Záväzkov po lehote splatnosti a Záväzkov aspoň 60 dní po splatnosti.

(INEKO)

Ulož ako PDF
Napísal 20. decembra 2023 12:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.