reklama

Finančné zdravie mesta Trnava hodnotí INEKO najvyššie z krajských miest

Inštitút INEKO zverejnil analýzu finančného zdravia 50 najväčších miest na Slovensku. Mesto Trnava obsadilo trinástu priečku a skončilo najvyššie z krajských miest. Trnavská samospráva tak potvrdzuje trend nastolený už na začiatku nového milénia, kedy Trnava začala získavať výborné ekonomické známky a vysoké ratingy.

Inštitút INEKO realizuje projekt zameraný na monitorovanie hospodárenia miest, obcí a VÚC v SR od roku 2012, a to v spojení s vyhodnocovaním ich finančného zdravia.

Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie hospodárenia samospráv. Snahou INEKO je podpora stability verejných financií ako celku.

Jednou z hlavných súčastí projektu je prevádzkovanie úplnej databázy obcí a VÚC v SR s údajmi o plnení vybraných ukazovateľov, ako napríklad celková výška dlhu, dlhovej služby, záväzkov viac ako 60 dní po splatnosti či bilancia bežného a kapitálového účtu.

Údaje o hospodárení obcí a VÚC sú získavané od Ministerstva financií SR (MF SR) na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

radnica

Ilustračné foto

Priemerné skóre finančného zdravia všetkých 50 najväčších miest na Slovensku predstavovalo rovné 4 body.

„Vyššie skóre ako 5 bodov získalo celkovo 16 z 50 hodnotených miest. Tieto mestá možno označiť ako mestá s veľmi dobrou finančnou stabilitou a prideľujeme im známku výborné finančné zdravie,“ skonštatoval analytik spolupracujúci s INEKO Matej Tunega.

Inštitút udelil mestu Trnava za rok 2015 skóre finančného zdravia 5,11 bodu, čo predstavuje trináste miesto medzi 50 najväčších miest v SR.

Na vedúce priečky patria Hlohovec (5,67), Nové Mesto nad Váhom (5,66) a Topoľčany so skóre 5,60.

Spomedzi krajských miest sa po Trnave dostala najvyššie Banská Bystrica na 22. priečku so skóre 4,49, na 29. mieste je Žilina (4,32), 31. Trenčín získal hodnotenie 4,17, Košice sú 35. so skóre 4,12, Nitru na 37. priečke ohodnotilo INEKO skóre 4,09, 41. je Prešov (3,95) a 49. Bratislava obdržala v hodnotení skóre 3,51.

„Skóre medzi 4 a 5 radí mestá medzi relatívne finančne stabilné, skóre nad 3 signalizuje ich nižšiu finančnú stabilitu a potenciálne problémy do budúcnosti,“ hodnotí Tunega.

Mesto Trnava v roku 2015 znížilo medziročne celkový dlh z 29 na necelých 25 percent bežných príjmov rozpočtu. Na obsluhu svojich dlhov potrebovala radnica vlani 5,3 percenta vlastných príjmov, pričom priemerne v rokoch 2011 až 2015 dosiahol tento údaj 6,02 percenta. Dlh na jedného obyvateľa Trnavy predstavoval v minulom roku 157 eur.

Kompletnú analýzu si môžete stiahnuť cez tento link.

Tabuľka finančnej stability 50 najväčších miest v SR
ineko-analyzafz-2016
Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2016 11:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.