reklama

INEKO hodnotil finančné zdravie samospráv, Trnava skončila sedemnásta

Inštitút pre ekonomicié a sociálne reformy INEKO zverejnil 29. júla 2019 rebríček hodnotenia finančného zdravia slovenských miest a obcí za rok 2018. Mesto Trnava sa umiestnilo spomedzi 140 hodnotených miest na 17. mieste, jeho skóre finančného zdravia vyhodnotil inštitút známkou 5,4 z maximálne 6 bodov.

Najlepšiu finančnú kondíciu medzi mestami majú podľa zverejneného rebríčka Svätý Jur (6 bodov), Dubnica nad Váhom a Nové Mesto nad Váhom (po 5,9). Na opačnej strane sú Martin, Modrý Kameň (po 3,9) a Myjava (2,9).

Komplexný pohľad na hospodárenie samospráv poskytuje skóre finančného zdravia, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky a ktoré zahŕňa viaceré kľúčové ukazovatele hospodárenia.

Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale 0 až 6 bodov, kde hodnoty nad 3 body naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre (čím vyššie skóre, tým lepší výsledok pre mesto).

Ilustračné foto

Mesto Trnava so ziskom 5,4 bodu je najvyššie umiestneným krajským mestom.

Najvyššiu možnú známku získalo mesto v hodnotení dvoch ukazovateľov – záväzkov po splatnosti k príjmom a zaväzkov aspoň 60 dní po splatnosti.

Medzi hlavnými posudzovanými indikátormi boli aj celkový dlh, ktorý dosahoval v minulom roku 15,4% rozpočtu (zákon povoľuje maximálne 60 percent), dlhová služba (4,4%) a bilancia bežného účtu (14,8%). Tento údaj sleduje, ako samospráva dokáže kryť svoje bežné výdavky z bežných príjmov, ktorými sú prevažne daňové a nedaňové príjmy.

Za bilanciu bežného účtu získala Trnava svoje najnižšie hodnotenie 4,8 zo 6 bodov.

V minulom roku predstavoval celkový dlh mesta na obyvateľa 123 eur, čistý majetok mesta na obyvateľa predstavoval 2899 eur.

Cieľom projektu inštitútu INEKO je zlepšiť informovanosť a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie hospodárenia samospráv.

Ulož ako PDF
Napísal 30. júla 2019 10:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “INEKO hodnotil finančné zdravie samospráv, Trnava skončila sedemnásta”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.