reklama

V hodnotení najlepších samospráv na Odkaze pre starostu po prvýkrát chýbala Trnava

Mesto Trnava neobhájilo ocenenie Zlaté vedro za najlepšie výsledky v riešení občianskych podnetov na portáli Odkazprestarostu.sk a v poradí za rok 2019 kleslo z prvej na 11. priečku v kategórii riešení podnetov a rovnako z najvyššej pozície v kategórii komunikácia sa Trnava prepadla na šieste miesto.

Odkaz pre starostu vyhodnotil 14. júla 2020 úspešnosť miest a obcí za uplynulý rok. Desiatim samosprávam odovzdal ocenenie Zlaté vedro.

“Hodnotíme nielen pomer vyriešených podnetov, ale zohľadňujeme aj ich náročnosť a zároveň aj celkový počet podnetov, ktoré samosprávy museli riešiť,” vysvetľuje Andrea Addová, hlavná administrátorka Odkazu pre starostu. “V samostatnej kategórii sme sa zamerali na spôsob, akým mestá a obce o riešení podnetov s občanmi komunikujú. Samosprávy sme rozdelili aj podľa veľkosti na väčšie a menšie ako 20-tisíc obyvateľov.”

Spomedzi väčších samospráv vyhrala v obidvoch hodnotených oblastiach, riešení podnetov a komunikácii, Žilina. V kategórii riešenia podnetov ju nasledovala Nitra, o tretie miesto sa delí Prievidza s mestskou časťou Bratislava-Ružinov. V komunikácii získala druhé miesto Prievidza a tretie Dubnica nad Váhom.

Trnava obsadila 11. miesto v riešení podnetov a 6. priečku za komunikáciu. Ide o najhoršie výsledky od roku 2013. Kompletné poradie nájdete v tomto odkaze.

Trnavská samospráva získala prvé ocenenie Zlaté vedro už v roku 2013, odvtedy zástupcovia mesta prevzali celkom šesť prvenstiev, naposledy vlani za rok 2018.

Hovorkyňa mesta Veronika Majtánová v reakcii pre agentúru TASR uviedla, že Trnava sa v hodnotení inštitútu dlhodobo držala na najvyšších priečkach pre kvalitu komunikácie s občanmi a zároveň množstvo podnetov, ktoré radnica dokázala úspešne vyriešiť.

“Práve vysoký počet požiadaviek na portáli bol dôvodom, prečo sme v roku 2016 na mestskom úrade vytvorili referentskú pozíciu venovanú výhradne tejto agende. Po personálnych zmenách a odchode daného zamestnanca sme momentálne v prechodnom období. Administráciu a riešenie podnetov dočasne zastrešuje popri ostatných pracovných povinnostiach iné pracovisko,” vysvetlila.

Ako dodala, stále sa snažia “v maximálnej miere a v čo najkratšom čase podnety riešiť, je však pochopiteľné, že v rámci personálnych a časových kapacít nie je možné venovať sa jednotlivým požiadavkám tak intenzívne”.

“Naším záujmom je komunikovať s občanmi prostredníctvom portálu i naďalej a zlepšovať život v našom meste aj na základe ich podnetov, preto pripravujeme výberové konanie na opätovné obsadenie pozície referenta Odkazu pre starostu,” doplnila hovorkyňa.

Prostredníctvom portálu obdržala Trnava vlani 1450 podnetov, z nich samospráva vyriešila 520 a neriešila 506, v riešení zostalo 394 podnetov.

Za rok 2018 prišlo na trnavskú samosprávu 1 236 podnetov, vyriešených bolo 593.

Odkaz pre starostu vytvorila v roku 2010 mimovládna organizácia Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. Pomocou internetovej stránky a mobilnej aplikácie umožňuje obyvateľom samospráv nahlasovať rôzne typy nedostatkov, ktoré ich vo verejnom priestore obce či mesta trápia a môžu tak komunikovať o ich riešení priamo so samosprávou.

Odkaz pre starostu pôvodne začal pôsobiť v Bratislave a jej mestských častiach, dnes ho využíva viac ako 150 samospráv.

Počas desiatich rokov sa na Odkaze pre starostu vyriešilo viac ako 40-tisíc podnetov od občanov a v súčasnosti ho využíva viac ako 31-tisíc užívateľov.

Ulož ako PDF
Napísal 15. júla 2020 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “V hodnotení najlepších samospráv na Odkaze pre starostu po prvýkrát chýbala Trnava”

 1. 1
  zlaté vedro says:

  Ale no, čo si myslia, že žerieme seno? Hodnotenie bolo robené systémom koľko získali bodov za vyriešenie podnetov z možných, ak by vyriešili všetko. To nie je teda o komunikácii, ale o tom, či sa podnet vyriešil alebo nie. Keď podnet príde, mal by ísť na príslušný referát, ktorý vec rieši, na to netreba zvlášť človeka… Výhovorky…

 2. 2
  Bobo says:

  V roku 2013 prvé ocenenie Zlaté vedro – za Butka ? a bez vymyslenej pracovnej pozície.

 3. 3
  jozef says:

  Tak na tento portál je potrebná pracovná sila, no comment, azda nechcete povedať, že je to náplň jednoho referenta.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.