reklama

Inštitút INEKO zverejnil hodnotenie finančného zdravia miest, obcí a samosprávnych krajov

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil 25. októbra 2022 rebríček hodnotenia finančného zdravia slovenských miest, obcí a samosprávnych krajov za rok 2021.

Hlavným účelom projektu je poskytnúť širokej verejnosti relevantné údaje o hospodárení každej obce, mesta, vyššieho územnosprávneho celku od roku 2009.

INEKO verí, že zvýšenie informovanosti prispeje k lepšiemu hospodáreniu jednotlivých obcí, keďže starostovia a župani budú kvôli verejnej kontrole nútení hospodáriť efektívnejšie.

Ako zdroj pre všetkých 17 vstupných finančných ukazovateľov slúžilo spracovateľom Datacentrum, ktoré je v priamej riadiacej pôsobnosti Ministerstva financií SR. Kompletné výsledky a tabuľky nájdete na stránke www.hospodarenieobci.sk.

Ilustračné foto

Mesto Trnava obsadilo v rebríčku finančného zdravia za rok 2021 trináste miesto spomedzi 141 hodnotených miest a obcí. Medzi krajskými mestami sa umiestnila Trnava najvyššie, druhý Trenčín skončil na 24. mieste, tretia Banská Bystrica je na 111. pozícii.

Trnavská samospráva získala celkové hodnotenie 5,4 zo 6 možných bodov. Tri najlepšie hodnotené mestá Nové Mesto nad Váhom, Tvrdošín a Svätý Jur získali známku 5,9.

V roku 2020 sa umiestnilo mesto Trnava v hodnotení INEKO na šestnástej pozícii, rok predtým bolo devätnáste, v oboch rokoch s výsledkom 5,3 bodu.

Trnavská župa je medzi krajmi na druhom mieste

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy hodnotil aj finančné zdravie vyšších územných celkov.

Najlepšie hodnotenie 5,0 získal za rok 2021 Košický VÚC, na druhom mieste sa umiestnil Trnavský VÚC (4,9), s rovnakou známkou je na tretej priečke Trenčiansky VÚC.

Trnavská župa si medziročne polepšila o jednu priečku, v roku 2020 bola tretia najlepšia s rovnakým bodovým hodnotením.

INEKO porovnával aj nárast resp. pokles finačného zdravia žúp počas aktuálneho volebného obdobia medzi rokmi 2017 – 2021.

V tomto hodnotení najlepšie obstál Košický samosprávny kraj so zlepšením o 0,43 bodu, druhý skončil Trnavský samosprávny kraj (+0,25 b), tretí Banskobystrický samosprávny kraj zaznamenal pozitívny posun finančného zdravia o 0,2 bodu.

Čo je finančné zdravie

Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), počítané na základe údajov za 4 po sebe idúce roky ako kombinácia (funkcia) piatich vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Bilancie bežného účtu, Záväzkov po lehote splatnosti a Záväzkov aspoň 60 dní po splatnosti.

(INEKO)

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2022 11:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.