reklama

Inštitút INEKO zverejnil hodnotenie finančného zdravia miest, obcí a samosprávnych krajov

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil 25. októbra 2022 rebríček hodnotenia finančného zdravia slovenských miest, obcí a samosprávnych krajov za rok 2021.

Hlavným účelom projektu je poskytnúť širokej verejnosti relevantné údaje o hospodárení každej obce, mesta, vyššieho územnosprávneho celku od roku 2009.

INEKO verí, že zvýšenie informovanosti prispeje k lepšiemu hospodáreniu jednotlivých obcí, keďže starostovia a župani budú kvôli verejnej kontrole nútení hospodáriť efektívnejšie.

Ako zdroj pre všetkých 17 vstupných finančných ukazovateľov slúžilo spracovateľom Datacentrum, ktoré je v priamej riadiacej pôsobnosti Ministerstva financií SR. Kompletné výsledky a tabuľky nájdete na stránke www.hospodarenieobci.sk.

Ilustračné foto

Mesto Trnava obsadilo v rebríčku finančného zdravia za rok 2021 trináste miesto spomedzi 141 hodnotených miest a obcí. Medzi krajskými mestami sa umiestnila Trnava najvyššie, druhý Trenčín skončil na 24. mieste, tretia Banská Bystrica je na 111. pozícii.

Trnavská samospráva získala celkové hodnotenie 5,4 zo 6 možných bodov. Tri najlepšie hodnotené mestá Nové Mesto nad Váhom, Tvrdošín a Svätý Jur získali známku 5,9.

V roku 2020 sa umiestnilo mesto Trnava v hodnotení INEKO na šestnástej pozícii, rok predtým bolo devätnáste, v oboch rokoch s výsledkom 5,3 bodu.

Trnavská župa je medzi krajmi na druhom mieste

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy hodnotil aj finančné zdravie vyšších územných celkov.

Najlepšie hodnotenie 5,0 získal za rok 2021 Košický VÚC, na druhom mieste sa umiestnil Trnavský VÚC (4,9), s rovnakou známkou je na tretej priečke Trenčiansky VÚC.

Trnavská župa si medziročne polepšila o jednu priečku, v roku 2020 bola tretia najlepšia s rovnakým bodovým hodnotením.

INEKO porovnával aj nárast resp. pokles finačného zdravia žúp počas aktuálneho volebného obdobia medzi rokmi 2017 – 2021.

V tomto hodnotení najlepšie obstál Košický samosprávny kraj so zlepšením o 0,43 bodu, druhý skončil Trnavský samosprávny kraj (+0,25 b), tretí Banskobystrický samosprávny kraj zaznamenal pozitívny posun finančného zdravia o 0,2 bodu.

Čo je finančné zdravie

Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), počítané na základe údajov za 4 po sebe idúce roky ako kombinácia (funkcia) piatich vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Bilancie bežného účtu, Záväzkov po lehote splatnosti a Záväzkov aspoň 60 dní po splatnosti.

(INEKO)

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2022 11:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.