reklama

Na konci októbra nás čakajú spojené voľby. Vyberať budeme poslancov miest, obcí a krajov, zvolíme si starostov, primátorov aj županov

Na jeseň čakajú Slovensko spojené voľby. V sobotu 29. októbra 2022 sa uskutočnia voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky stanovil termín konania volieb na sobotu 29. októbra, volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 hodiny.

Právo voliť má občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo samosprávnom kraji prípadne má trvalý pobyt vo vojenskom obvode, ktorý patrí na účely volieb do orgánov samosprávneho kraja a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.

Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca.

Právo byť volený

Za poslanca obecného, mestského alebo krajského zastupiteľstva môže byť zvolený občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Za starostu obce, primátora a predsedu samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Prekážkou práva byť volený je výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Kandidatúra vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov nie je prekážkou pre kandidatúru vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

Kandidátne listiny politických strán, hnutí, koalícií a nezávislých poslancov sa podávajú v listinnej forme osobne najneskôr 60 dní (do 30. augusta 2022) predo dňom konania volieb zapisovateľovi volebnej komisie.

Všetky kompletné informácie pre voličov, ale aj politické subjekty a nezávislých kandidátov, vrátane dokumentov potrebných pre podanie kandidátnych listín, sprístupnilo Ministerstvo vnútra SR na tejto stránke.

Ulož ako PDF
Napísal 15. augusta 2022 7:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.